PH متر خاک چیست؟

PH متر خاک چیست؟

PH متر خاک چیست؟

دستگاه PH متر خاک به عنوان یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های تشخیصی برای سنجش میزان اسیدی بودن خاک بشمار می رود. خاک شناسان درجه اسيدى و قليایی خاک را تحت عنوان واکنش خاک مى شناسند و آن را با PH نشان مى دهند کهعبارت است از فشار يون هيدروژن در محلول خاک.

در يک محلول تعادلى بين يون هاى هيدروژن و هيدروکسيد حاصل از تجزيه آب تعادل  وجود دارد. هنگامى که اين يون ها برابر باشند، محيط خنثى است و هنگامی که در محلول مقدار یون هیدروژن بیشتر از یون هیدروکسید شود محيط اسيدى و بر عکس این حالت محيط قليايى خواهد بود.

PH متر خاک چیست؟

PH متر خاک چیست؟

بطور کلی دستگاه  PH متر جهت اندازه گیری PH محلول های آبی مورد استفاده قرار میگیرد. PH  به نسبت مولکول های یونیزه شده به غیر یونیزه در آب گفته می شود و کوتاه شده عبارت Power of Hydrogen به معنای قدرت هیدروژن است.

در واقع این دستگاه میزان اسیدی یا بازی بودن محلول ها را مشخص می کند. محدوده PH اسیدی تا بازی با اعدادی بین 0 تا 14 نشان داده می شود.

با توجه به اینکه  PH، 7 نشان دهنده خنثی بودن یک محلول است، هرچه میزان  PH از این عدد به 0 نزدیکتر شود محلول اسیدی تر و هرچه  PH از 7 بیشتر و به 14 نزدیکتر باشد، محلول قلیایی یا بازی تر است.

این دستگاه،  در بسیاری از آزمایشگاه های تحقیقاتی، تشخیص طبی، سلولی و مولکولی، داروسازی، صنایع غذایی، محیط زیست و کشاورزی کاربرد دارد.

مشاهده قیمت و خرید pH متر خاک

حدود PH خاک

خاک هايى که pH آن ها در محدوده:

 • 6/6 تا 4/7 است خنثی
 • بین 6/4 تا 6/6 اسیدی
 • بین 2/2 تا 6/4 اسیدی قوی
 • بین 4/7 تا 4/8 قلیایی
 • بیش تر از 4/8 قلیایی قوی

اسیدی شدن خاك یک فرايند طبيعي است كه در طول زمان در خاك انجام مي شود. اسيديته خاك ها بر اساس نوع سنگ و شرايط آب و هوايي محل و طول مدت زماني كه اين سنگ ها در معرض هوازدگي قرار داشته اند، متغير است .

در نتيجه بعضي خاك ها مي توانند خيلي اسيدي و بعضي ديگر به شدت قليايي باشند. امروزه گوگرد متداول ترين و اقتصادي ترين ماده اي است كه براي اسيدي كردن خاك به كار مي رود.

اما ورود گوگرد در خاک های اسیدی موجب کاهش واکنش و در نتیجه کاهش قابلیت کشت این خاک ها می گردد, پس باید از ورود گوگرد در خاک ها تا حد امکان جلوگیری شود.

اندازه گیری PH با استفاده از پی اچ متر خاک

اندازه گیری  پی اچ خاک متداول ترين آزمايشى است که در کليه آزمايشگاه هاى خاک شناسى صورت مى گيرد. لزوم اين آزمايش از طرفى به واسطه اهميتى است که در کشاورزى و خاک شناسى برای اين عامل قائل هستند و از جانب ديگر به دليل رابطه اى است که پی اچ خاک با ساير خصوصيات شيميايى خاک دارد.

پی اچ در شرايط طبيعى در نوسان است، زيرا نسبت آب به خاک به دليل تغيير اقليم، کشت و زرع، رشد گياهان و ساير عوامل، پيوسته در تغيير است. بنابراين پی اچ يک خاک ممکن است در هر زمانى فرق کند. پی اچ خاک را به روش های مختلف اندازه گيری می کنند که متداول ترين آن روش الکتریکی است.

اندازه گیری پی اچ به روش الکتریکی

نحوه اندازه گیری PH توسط پی اچ متر به این صورت است که غلظت يون هيدروژن محلول را توسط اختلاف بين يون هاى محلول خاک و الکترود تعيين مى شود.

 • دستگاه پی اچ متر را بازديد کرده و الکترود آن را توسط آب مقطر شسته و توسط کاغذ صافى خشک مى کنيم.
 • درجه حرارت عصاره مورد آزمايش را اندازه گيرى مى کنيم.
 • دستگاه پی اچ متر را ابتدا با درجه حرارت محلول تنظيم و
 • سپس توسط محلول هاى تامپون با پی اچ مشخص مثلا 4 و 7 و 10 تنظیم می کنیم.
 • دستگاه را در هر بارتنظيم فوق با آب مقطر شسته و با کاغذ صافى خشک مى کنيم .
 • محلول مورد آزمايش را زير الکترود پی اچ متر قرار داده و پی اچ ان را یادداشت می کنیم.
 • الکترود را در پايان کار در محلول KCL  سه مولار قرار دهيد.

PH و فعاليت موجودات خاک

فعاليت، رشد و تکثير موجودات زنده خاک شديداً تحت تأثير تغييرات پی اچ خاک قرار می گیرد. باکترى ها و اکتينوميست ها در پی اچ خنثی حداکثر فعاليت خود را دارند رشد آن ها در پی اچ کمتر از 5/5 متوقف می شود.

قارچ ها در پی اچ های مختلف به خوبى قادر به زندگى و فعاليت هستند. بنابراين در خاک هاى اسيدى جمعيت قارچ ها غلبه داشته ولى در خاک هاى نزديک به واکنش خنثى, به علت رقابت شديد باکترى ها و اکتينوميست ها فعاليت و رشد آن ها محدود مى شود. به طور کلى مى توان پی اچ بين ۶ تا ۷ را مناسب ترين حالت براى واکنش هاى بيولوژيکى  خاک دانست.

انواع  PH متر

 • پی اچ متر قلمی
 • پی اچ متر پرتابل
 • پی اچ متر رومیزی

رابطه پی اچ و عناصر غذايى قابل استفاده

از جمله اثرات مهم و قابل توجه پی اچ خاک بر روی رشد گياه، اثر آن در قابليت جذب عناصر غذايى است. مثلاً با افزايش پی اچ قابليت جذب يون هاى کلسيم و منيزيم در محلول خاک افزايش می يابد.

بيشترين قابليت جذب آهن و منگنز در پی اچ کمتر از ۶ است و بر عکس قابليت جذب ازت و گوگرد در پی اچ 5/5 به بالا افزايش پيدا مى کنند.

برای اطلاع از قیمت انواع  PH متر  به لیست قیمت PH متر ها و یون متر ها مراجعه کنید.

هلدینگ KTG ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه هاو صنایع مختلف می باشد. گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان، کالاهای مورد درخواست را از کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی بر اساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا ، تهیه و ارائه می دهد.

کمپانی Hanna رومانی یکی از  تولیدکنندگان ph متر در دنیا می باشد.

به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید.

همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

لطفا جهت اخذ مشاوره و خرید دستگاه PH متر خاک با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
میکروسکوپ الکترونی چیست؟
مقالات
sobhani

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟ مقدمه میکروسکوپ الکترونی یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اتوکلاو رومیزی چیست؟
مقالات
sobhani

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و

ادامه مطلب »