دسته: کدورت سنج

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر روی محصول مورد نظر کلیک کنید و پس از انتخاب مدل تماس بگیرید.
021-44276021-5

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

قیمت کدورت سنج

قیمت دستگاه کدورت سنج :

قیمت کدورت سنج توربیدی (کدری سنج ) آزمایشگاهی را در انواع پرتابل و رومیزی در این صفحه ملاحظه میفرمایید. هلدینگ KTG ارائه دهنده انواع قیمت کدورت سنج توربیدی از کمپانی های معتبر جهان میباشد.

کدورت سنج چیست؟

کدورت سنج Turbiditymeter به دستگاهی گفته می شود که به روش اپتیکی (انعکاس نور توسط ذرات معلق) مقدار کدورت محلول ها را اندازه گیری می کند. یک خاصیت فیزیکی نمونه که باعث می شود نور تابیده شده به نمونه متفرق شده و یا جذب شود ولی عبور نکند.

به عبارتی کدورت باعث پراکندگی یا جذب نور در حین عبور آن بر روی یک خط مستقیم در آب می شود. در اصطلاحات فيزيکی ، کدورت متناسب با ذرات پراکنده با اندازه های مختلف يا جذب شدن نور، می باشد که به محيط مورد بحث ، ظاهری مات و ابری می دهد، ظاهر تیره و ابری مانند در آب که از طریق ذرات معلق موجود در آن ایجاد می شود کدورت یا تیرگی نامیده می شود. کدورت معياري براي برنامه هاي تهيه ، تأمين و توزيع آب آشاميدني است، پديده اي است كه ميزان زلال بودن يا شفافيت آب را مشخص مي كند .

کدورت چیست؟

تعریف کدورت،ابری یا خطرناک بودن مایع ناشی از مواد جامد معلق است که معمولاً برای چشم غیر مسلح نامرئی است. اندازه گیری میزان کدورت یک آزمایش مهم هنگام تلاش برای تعیین کیفیت آب است. این خاصیت نوری کل آب است و مواد جداگانه را شناسایی نمی کند.فقط می گوید چیزی وجود دارد. آب تقریباً همیشه حاوی مواد معلق است که از بسیاری از ذرات مختلف با اندازه های مختلف تشکیل شده است.

برخی ازذرات به اندازه کافی بزرگ وسنگین هستند تا درصورت بی حرکت ماندن نمونه در ته ظرف رسوب کنند(این موادجامد قابل حل هستند). ذرات کوچک تر به ارامی حل می شوند.(این مواد جامدکلوئیدی هستند).این ذرات هستند که باعث ایجاد آب کدر می شوند. اصطلاح کدورت(به آن haze گفته می شود)همچنین می تواند درمواد جامد شفاف مانند پلاستیک وشیشه استفاده شود.

فروش کدورت سنج

چه عواملی باعث کدورت می شود؟

ارگانیسم هایی مانند فیتوپلانکتون می توانند در کدورت در آب آزاد نقش داشته باشند. فرسایش و پساب حاصل از مناطق بسیار شهرنشینی به کدورت آبها در آن مناطق کمک می کند. ساخت و ساز،معدن و کشاورزی،خاک را مختل می کندو می تواند منجربه افزایش سطح رسوب شود که درطی طوفان ها به سمت آبراهه جاری می شوند.

آب طوفان از سطوح آسفالت شده مانند جاده ها، پل ها و پارکینگ ها نیز به کدورت کمک می کند. در آب آشامیدنی که میزان کدورت در آن بیشتر است ، احتمال اینکه افرادی که از آن استفاده می کنند به بیماری های دستگاه گوارش مبتلا شوند بیشتر است. آلودگی هایی مانند ویروس ها و باکتری های بیماری زا می توانند خود را به مواد جامد معلق وصل کنند.

میزان کدورت زیاد می تواند باعث کاهش میزان نفوذ نور به اعماق آب مانند رودخانه ها ، دریاچه ها و مخازن شود ، که از رشد برخی اشکال گیاهان آبزی جلوگیری می کند و می تواند گونه های وابسته به آنها مانند ماهی و صدف را تحت تأثیر قرار دهد. سطح بالای کدورت همچنین توانایی ماهی را در جذب اکسیژن محلول کاهش می دهد.

لطفا برای مشاهده صفحه لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی روی لینک کلیک نمایید.

اندازه گیری کدورت چگونه است؟

متداول ترین اندازه گیری برای کدورت در ایالات متحده واحدهای کدورت نفلومتریک (NTU) است. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید کدورت آب را بررسی کنید، که مستقیم ترین آن اندازه گیری میزان میرایی یا کاهش قدرت یک منبع نور در هنگام عبور از یک نمونه آب است. سیستم قدیمی تر روش جکسون شمع نامیده می شد و واحدهای آن به صورت JTU یا واحدهای کدورت جکسون بیان شده است. از شعله شمع مشاهده شده از طریق ستونی شفاف و پر از آب استفاده می کرد.

طول آبی که شمع را می توان در آن دید رابطه مستقیم با کدورت دارد. با پیشرفت تکنولوژی اندازه گیری الکترونیکی این روش دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. ذرات معلق در آب پرتوی نوری متمرکز بر روی آن ها را پراکنده می کنند. سپس نور پراکنده شده در زوایای مختلف از مسیر نور منشاء اندازه گیری می شود. این اکنون به عنوان معیار دقیق تر کدورت پذیرفته شده است.

برای اندازه گیری کدورت از این روش از یک نفلومتر مانند LaMotte 2020we استفاده کنید. نفله کلمه یونانی “ابر” است. متریک به معنای “اندازه گیری” است. بنابراین ، نفلومتریک به معنی “اندازه گیری ابری” است. بیشتر نورسنج ها نور پراکنده را در 90 درجه اندازه گیری می کنند. اگر نور بیشتری قابل ردیابی باشد ، بدین معنی است که ذرات کوچک زیادی وجود دارند که پرتوی منبع را پراکنده می کنند، کمتر رسیدن نور به آشکارساز به معنی ذرات کمتری است.

واحد اندازه گیری کدورت (NTU) است. میزان نور پراکنده تحت تأثیر بسیاری از جنبه های ذرات مانند رنگ، شکل و بازتابی قرار دارد. ممکن است ذرات سنگین تر به سرعت حل شوند و به خواندن کدورت کمک نکنند.رابطه بین کدورت و کل مواد جامد معلق (TSS) بسته به محلی که نمونه آزمایش جمع آوری شده است می تواند تغییر کند. اندازه گیری کدورت در کاربردهای محیطی،مانند اقیانوس ها ، رودخانه ها و دریاچه ها، از دیسک Secchi استفاده می شود. این دیسک سیاه و سفید است که در آب پایین می رود تا دیگر دیده نشود.

در آن عمق (به نام عمق Secchi) عدد مرتبط به عنوان معیار وضوح در آب ثبت می شود. مزیت استفاده از این دستگاه در آب های آزاد امکان اندازه گیری کدورت در اعماق مختلف که در آن چندین لایه کدورت وجود دارد. استفاده از این دستگاه نیز بسیار آسان و نسبتاً ارزان است.

استانداردهای آب آشامیدنی و روش های آزمایش:

بسیاری ازموارد می توانند کیفیت آب آشامیدنی را تحت تأثیر قرار دهند،بنابراین مقررات دولت میزانی کدورت را مجاز می داند. درنمونه های جمع آوری شده برای اندازه گیری کدورت،حداقل 95درصد ازنمونه در هرماه کدورت باید کمتر یا مساوی 0.3NTU باشد.

اگر یک سیستم آب آشامیدنی عمومی از هر نوع فیلتراسیون به غیر از لخته سازی یا تصفیه مستقیم استفاده کند، آن ها محدود به حالت فردی آن هاست، اما حتی این موارد نباید از سطح کدورت 5 NTU تجاوز کند. معمولاً برنامه های آب و برق سعی در حفظ سطح کدورت در حدود 0.1 NTU دارند.

لیست انواع دستگاه کدورت سنج

ردیف شرح کالا کمپانی

کدورت سنج پرتابل

1Sk کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 0.01-1100

مدل:AL250T-IR/TB210IR

Lovibond

آلمان

2Sh

کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 0.02-1000

مدل:TURBO 430IR

WTW

آلمان

3Ky

کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 0-1000

مدل:2100Q

Hach

امریکا

4Zt

کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 0-400

مدل:2020WE

Lamotte

امریکا

5Dt

کدورت سنج پرتابل

رنج:FNU 50-1000

مدل:MI415

Milwakee

ایتالیا

6Tg

کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 0-1000

مدل:93703

Hanna

رومانی

7Sa

کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 200-1000

مدل:TUB430

EZDO

تایوان

8Sa کدورت سنج پرتابل

رنج:NTU 100-1000

مدل:TES1386

TES

تایوان

کدورت سنج رومیزی

1Sk

کدورت سنج رومیزی

رنج:NTU 0-1000

مدل:AL450T-IR/TB300IR

Lovibond

آلمان

2Ky کدورت سنج رومیزی

رنج:NTU 0-10000

مدل:2100AN

Hach

امریکا

3Ky

کدورت سنج رومیزی

رنج:NTU 0-4000

مدل:2100N

Hach

امریکا

4Sh

کدورت سنج رومیزی

رنج:

مدل:TURBO 355IR

WTW

آلمان

کمپانی Lovibond  تولیدکننده ی کدورت سنج توربیدی در آلمان می باشد.

نفلومتر و توربیدومتر:

اگر آشکارساز نور در زاویه 90درجه ازمنبع نور باشد، نفلومتر درنظر گرفته می شود اگر در زاویه180درجه باشد، توربیدیمتر است. از آنجا که منبع نور یا بیشتر منابع در اکثر کنتورهای قابل حمل شامل هر دو نوع آشکارساز هستند، معمولاً کنتورها به صورت توربیدومتر شناخته می شوند. همانطور که قبلاً گفته شد، اندازه گیری کدورت در آب آشامیدنی به این دلیل اهمیت دارد که باکتری ها می توانند از ذرات معلق برای مخفی شدن از مواد شیمیایی مورد استفاده برای ضد عفونی استفاده کنند.

ذرات خودشان با ضدعفونی کننده ها درتعامل هستندو این مانع رسوب کافی پاتوژن های حاضر برای خنثی کردن می شود. بیشتر کدورت سنج ها در نوع منبع نوری آن ها تفاوت دارند. دو نوع معمول لامپ های تنگستن رشته ای (نور سفید) و لامپ های مادون قرمز هستند. میزان کدورت یک نمونه با مقدار مواد جامد حل نشده موجود افزایش می یابد. هنگامي كه پراكندگي ايجاد شده ناشي از حضور مواد معلق در نمونه باشد ( نه ناشي از رنگ و …) ، كدورت مقدار واقعي خود را نشان مي دهد .

از آنجا كه جذب و تفرق نور تحت تأثير اندازه و خواص سطحي مواد معلق قرار مي گيرد ، كدورت يك اندازه گيري كمي مستقيم از ذرات معلق جامد نمي تواند به حساب آيد . براي مثال يك ذره كوچك در داخل يك ليوان آب در واقع هيچ گونه كدورتي ايجاد نمي كند.

خرید ذستگاه کدورت سنج

اگر اين ذره به هزاران ذره كوچكتر با اندازه هاي كلوئيدي شكسته شود يا وجود آنكه جرم جامدات تغييري نكرده است ، اما كدورت به ميزاني مي رسد كه قابل اندازه گيري است . زماني كه آب كدر در يك محفظه شفاف و كوچك نظير يك سوراخ در معرض نور قرار مي گيرد ، يك تيرگي يا رنگ شيري به چشم مي خورد . در واقع ذرات خاک رس، شن ، ذرات مواد معدنی، ذرات مواد آلی و پلانکتون ها و ساير ارگان های ذره بينی که به صورت معلق در آب وجود دارند و مانع عبور نور از آب می شوند سبب ايجاد کدورت در آب ميگردند.

کدورت را بر اساس شدت نور پراکنده شده به وسيله نمونه ، با شدت نور پراکنده شده بوسيله نمونه رفرانس استاندارد(سوسپانسيون پليمر فورمازين)، در تحت شرايط کنترل شده مقايسه مي نمايد . مواد کلوییدی، کدوریت Turbidity (کدر بودن) نمونه را تشکیل می دهند. کدوریت اندازه گیری ذرات معلق و حل نشده درمایعات یا اندازه گیری میزان شفافیت نمونه می باشد، این کار به این صورت است که میزان نور پراکنده شده توسط اجزای معلق را در یک نمونه ی به حالت مایع اندازه می گیرند. یک کدورت سنج از یک منبع نوری، عدسی های متمرکز کننده برای مستقیم سازی پرتوی نور از میان نمونه، تشکیل شده است.

یک آشکار ساز فوتو الکتریک که در زاویه ی 90 درجه ای به نسبت پرتوی نور قرار داده می شود تا مقدار نور پراکنده شده را اندازه گیری کند و همچنین یک تله نوری نیز جلوی آشکار سازی هرگونه نوری که قبلا از نمونه عبور کرده است را میگیرد تا خطایی در نتایج به دست نیاید. واحد اندازه گیری کدورت (NTU) است.

فروش توربیدیتی متر

میزان نور پراکنده تحت تأثیر بسیاری از جنبه های ذرات مانند رنگ، شکل و بازتابی قرار دارد. ممکن است ذرات سنگین تر به سرعت حل شوند و به خواندن کدورت کمک نکنند رابطه بین کدورت و کل مواد جامد معلق (TSS) بسته به محلی که نمونه آزمایش جمع آوری شده است می تواند تغییر کند. اندازه گیری کدورت در کاربردهای محیطی،مانند اقیانوس ها ، رودخانه ها و دریاچه ها، از دیسک Secchi استفاده می شود. این دیسک سیاه و سفید است که در آب پایین می رود تا دیگر دیده نشود.

در آن عمق (به نام عمق Secchi) عدد مرتبط به عنوان معیار وضوح در آب ثبت می شود. مزیت استفاده از این دستگاه در آب های آزاد امکان اندازه گیری کدورت در اعماق مختلف است که در آن چندین لایه کدورت وجود دارد. استفاده از این دستگاه نیز بسیار آسان و نسبتاً ارزان است. همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند. لطفا جهت اخذ مشاوره و خرید کدورت سنج یا توربیدیمتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.