دسته: پلاریمتر

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر روی محصول مورد نظر کلیک کنید و پس از انتخاب مدل تماس بگیرید.
021-44276021-5

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

لیست قیمت دستگاه پلاریمتر هلدینگ ktg

لیست قیمت پلاریمتر

قیمت پلاریمتر درانواع چشمی ،نیمه اتومات و تمام اتومات  را دراین صفحه ملاحظه می فرمایید. پلاریمتر (polarimeter)  دستگاهی است برای اندازه گیری زاویه چرخش ایجاد شده توسط نور پلاریزه  عبوری که در اصطلاح چرخش نوری را اندازه گیری می نماید .

دستگاه پلاریمتر چیست؟

پلاریمتر یک ابزار علمی است که برای اندازه گیری زاویه چرخش ناشی از عبور نور قطبی از داخل یک ماده فعال نوری استفاده می شود. به میزان انحراف نور زاویه چرخش گفته می شود. زاویه چرخش اساسا به عنوان زاویه مشاهده شناخته می شود. قطبش سنج یک روش تحلیل ابزاری با استفاده از چرخش نور قطبی شده, بوسیله برخی مواد بعنوان یک معیار غلظت آن در یک محلول است.

ابزار مورد استفاده ای که این کار را انجام می‌دهد پلاریمتر نامیده می‌شود. پلار (در انگلیسی polar) به معنای قطب هست و پلاریمتر (polarimeter) به معنای قطب سنج می‌باشد. اگر یک ماده فعال نوری در یک لوله نمونه باشد، صفحه امواج نور قطبی چرخانده می‌شود. قطب سنج ( پلاریمتر ) دستگاهی برای تعیین جهت قطبش نور یا چرخش ماده فعال نوری است. در ادامه شما را با کاربرد دستگاه پلاریمتر نیز آشنا خواهیم کرد.

پلاریمتر

بعضی از مدلهای پلاریمتر تمام اتوماتیک قابلیت اندازه گیری مقیاس جهانی شکر (ساخاریمتری) رادارند . پلاریمتر هایی که این قابلیت را ندارند به پلاریمتر نیمه اتوماتیک و پلاریمتر چشمی شناخته شده اند.

پلاریمتر چشمی:

پلاریمتر اتوماتیک و چشمی (polarimeter)  دستگاهی است برای اندازه گیری زاویه چرخش ایجاد شده توسط نور پلاریزه  عبوری که در اصطلاح چرخش نوری را اندازه گیری می نماید . فیزیکدانی به نام  فرانسوا ژان دومینیک آراگو در کوارتز اکتشافی انجام داد که برای قطب بندی بسیار مهم بود.  آراگو یک کریستال کوارتز عمود بر محور کریستال را برش داد و چرخش نور قطبی پلاریزه را روی کریستال کوارتز برش خورده مشاهده کرد.

دانشمندی دیگر به نام  ژان باپتیست بیوت مشاهده کرد که چرخش محور قطبش نیز در برخی مایعات و گازهای مواد آلی وجود دارد. اعتقاد وی بر این بود: فعالیت نوری به نوعی با ساختار ترکیب شیمیایی مرتبط است. شیمیدان لوئی پاستور کار بیوت را با مطالعه فعالیت نوری اشکال کریستالی با چندین نمک اسید تارتاریک و راسمیک, با یک قطب سنج ادامه داد.

او متوجه شد که چهار ایزومر مختلف وجود دارد:

در خلاف جهت عقربه‌های ساعت D (–) 17، در جهت عقربه‌های ساعت L (+) 16، به اصطلاح راسمیک و یکی به نام مزو تارتاریک اسید 18. شکل مزو صفحه را نمی‌چرخاند. نور پلاریزه با این درک، او پایه و اساس توسعه قطب سنجی را گذاشت.

پلاریمتر

پلاریمتر اتوماتیک 

همانطور که می دانید پلاریمتر  یکی از تجهیزات ضروری در صنایع غذایی و دارویی می باشد. هلدینگ KTG ارائه دهنده انواع پلاریمتر های  چشمی و دیجیتال می باشد. تضمین کیفیت، ایمنی در محیط کار، اطمینان از خدمات و ضمانت پس از فروش و قیمت مناسب سر لوحه و شعار ماست. برای مشاهده انواع پلاریمتر اتوماتیک و چشمی به صفحه لیست قیمت مراجعه فرمایید.

کاربرد دستگاه پلاریمتر

مهمترین کاربرد پلاریمتر این است که مشخص می‌کند آیا یک یا دو ایزومر نوری در یک نمونه وجود دارند یا خیر! این شامل یک منبع نور، یک پولاریزر، یک سلول نمونه، یک ردیاب و یک تحلیل‌کننده است. این موضوع پس از عبور نورهای دوقطبی از نمونه مشخص می‌شود. تحلیل‌کننده نیز چرخش اپتیکال را اندازه‌گیری می‌کند. این دستگاه ابزاری است که زاویه چرخش را با عبور نور قطبی شده از طریق یک ماده فعال نوری (کایرال) می‌سنجد. برای اندازه‌گیری چرخش نوری، یک دیود ساطع کننده نور (LED)، پرتویی از نور معمولی را تولید می‌کند. برای یک ماده خالص در محلول، اگر رنگ و طول مسیر ثابت باشد و چرخش خاص مشخص باشد،

می‌توان از چرخش مشاهده شده برای محاسبه غلظت استفاده کرد. این کاربرد، پلاریمتر را به ابزاری با اهمیت برای کسانی که بصورت فله شربت قند تجارت می‌کنند یا از آن استفاده می‌کنند تبدیل می‌کند. پلاریمتر، چرخش نور قطبی شده را هنگام عبور از مایع فعال نوری اندازه‌گیری می‌کند. از چرخش اندازه‌گیری شده می‌توان برای محاسبه مقدار غلظت محلول استفاده کرد. به خصوص موادی مانند قندها، پپتیدها و روغن‌های فرار.

لطفا برای مشاهده صفحه لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی روی لینک کلیک نمایید.

در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی،در صنایع قند،گلوکزو نشاسته ودر واحدهای تولید و بسته بندی عسل برای تعیین میزان گلوکز افزوده به عسل استفاده می شود.

روش کار با دستگاه پلاریمتر

مواد فعال نوری جهت قطبش موج نور را تغییر می دهند. از نظر نوری مواد کایرالی هستند که دارای سیستم های مولکولی هستند که نتایج عدم تقارن آنها در دسترس بودن است. این مواد کایرال دارای یک جفت شکل آینه ای غیرقابل نصب هستند. نمونه هایی از محیط های فعال نوری عبارتند از شکر، اسید لاکتیک، کوارتز، کلسیت و کلرات سدیم.

برای اندازه گیری چرخش نوری ، یک دیود ساطع کننده نور (LED) پرتویی از نور معمولی را تولید می کند. این نور ابتدا از طریق پلاریزر (فیلتر قطبش) عبور می کند تا جهت مشخصی از صفحه قطبش بدست آید. سپس نور قطبی شده از سلول نمونه عبور می کند. اگر نمونه از نظر نوری فعال باشد ،  صفحه قطبش چرخانده می شود.  نور با صفحه چرخش قطبش از طریق یک آنالیز کننده عبور می کند که یک فیلتر قطبی دوم است.

پلاریمتر اتوماتیک و چشمی اولین قطبش گر را می چرخاند تا زمانی که گیرنده عکس حداقل انتقال را اندازه گیری کند. اگر نمونه از نظر نوری غیرفعال باشد ، پلاریمتر و آنالایزر اکنون عمود بر دیگری قرار دارند. اگر نمونه از نظر نوری فعال باشد ، پلاریمتر قطبی کننده را می چرخاند تا جایی که صفحه قطبش پشت سلول نمونه دوباره عمود بر صفحه قطبش آنالایزر باشد. درجه چرخش حاصل اندازه گیری مستقیم چرخش نوری نمونه است.

طول موج صحیح برای اندازه گیری دقیقاً توسط یک فیلتر تداخل قرار گرفته در پرتو مقابل گیرنده عکس انتخاب می شود. پلاریمتر مدولار (MCP) ، اولین قطبش دهنده ثابت می شود. نور قطبی شده علاوه بر این از سیم پیچ های الکترومغناطیسی (تعدیل کننده فارادی) عبور می کند تا وضوح زاویه ای را بیشتر کند. بدین ترتیب یک نوسان با استفاده از اثر فارادی بر روی صفحه دو قطبی قرار می گیرد.

تعدیل کننده فارادی در جلوی سلول نمونه قرار دارد. پس از انتقال نور قطبی از سلول نمونه ، آنالیزگر به طور خودکار چرخانده می شود تا زمانی که به حداقل انتقال برسد.

پلاریمتر اتوماتیک و چشمی
پلاریمتر اتوماتیک و چشمی

اجزا پلاریمتر

1-منبع نورانی تکرنگ

2-منشور قطبنده نور (پلاریزور)

3-منشور تجزیه‌کننده (آنالیزور نور)

4- لوله آزمون

5- تیغه نیم موج

6-عدسی محدب ردیاب نوری

در برخی مدلهای پلاریمتر تمام اتوماتیک قابلیت اندازه گیری مقیاس جهانی شکر (ساخاریمتری) وجود دارد . پلاریمترهای ساده تری نیز وجود دارد که به پلاریمتر نیمه اتوماتیک و پلاریمتر چشمی معروف می باشند . قطبی شدن نور خورشید در جو زمین برای انسان قابل مشاهده نیست.

برای بعضی از حشرات مانند ملخ ، زنبورها و مورچه ها قابل درک است.  زنبورها و سایر حشرات از آن به عنوان کمک ناوبری استفاده می کنند ، آنها بسته به قطبش نور  جهت پرواز خود را تغییر می دهند. برای اطلاعات بیشتر می توانید وب سایت کمپانی  atago.net را مطالعه نمایید.

لیست دستگاه های پلاریمتر :

 ردیف شرح کالا کمپانی
1Po پلاریمتر رومیزی چشمی آنالوگ

مدل: WXG – 4

چینی
2Po پلاریمتر رومیزی نیمه اتومات

مدل:POL-200

چینی
3Po پلاریمتر رومیزی دیجیتال تمام اتومات

مدل:P850A

Hanon چین
4Po پلاریمتر رومیزی چشمی آنالوگ

مدل:P1000-LED

Kruss آلمان
5Po پلاریمتر رومیزی دیجیتال تمام اتومات

مدل:P3002-RS

Kruss آلمان
6Po پلاریمتر رومیزی دیجیتال تمام اتومات Compact

مدل:POL-1/2

Atago ژاپن
7Po پلاریمتر رومیزی دیجیتال تمام اتومات

مدل: SAC-i 589/882

Atago ژاپن
8Po پلاریمتر رومیزی دیجیتال اتومات Upgraded

مدل:AP300

Atago ژاپن

در فیزیک آموخته ایم که نور دارای امواج الکترومغناطیس است که ارتعاشات آن در همه جهات پخش می شوند. نور پلاریزه نوری است که تنها در یک جهت خاص ارتعاش پیدا می کند. اگر نور معمولی از یک فیلتر به اصطلاح پلاریزه عبور کند، مسیر اکثر ارتعاشات آن فیلتر می شود و فقط یک جهت خاص را در پیش می گیرند. اگر این نور تنها در یک جهت حرکت کند، آن را خطی قطبی می نامند.

کاربرد پلاریمتر در صنعت داروسازی

بسیاری از عوامل اصلی دارویی به دلیل دستکاری آنها از نظر نوری فعال هستند و به عنوان انانتیومر وجود دارند. انانتیومرها (قابل مقایسه با دست چپ و راست) به طور کلی فقط از نظر خصوصیات فیزیکی مانند: تراکم یا ضریب شکست کمی متفاوت هستند.  حتی با استفاده از HPLC (روش کروماتوگرافی مایع) به سختی می توان آنها را از این طریق تفکیک کرد. همه این عوامل تفاوت در توانایی آنها برای واکنش با آنزیم ها و خصوصیات حسی مانند بو و طعم یا اثر فیزیولوژیکی دارو را از اهمیت بیشتری برخوردار می کند.

پلاریمتر جهت و میزان چرخش صفحه قطبش را اندازه می گیرد. بسته به نوع ابزار ، آنالیزگر به صورت دستی یا اتوماتیک می چرخد ​​تا زمانی که حداکثر شدت نور بر روی آشکارساز بیفتد.  قطب سنج تمام منبع نور ، قطب ساز ، لوله قطب سنج ، آنالیز و ردیاب است. در زمینه های صنعتی و در آزمایشگاه هایی که تعداد آنها زیاد است ،  از پلاریمتر دیجیتال استفاده می شود.  آنالایزر و ردیاب در این دستگاه ها به طور خودکار ، الکترونیکی کنترل می شوند. زمان اندازه گیری کوتاه چند ثانیه در هر اندازه گیری و یک رابط رایانه باعث می شود که مجموعه ای از اندازه گیری ها انجام شود.

چه چیزی روی اندازه گیری با پلاریمتر تأثیر می گذارد؟

در پلاریمتری زاویه چرخش اطلاعاتی در مورد ساختار مولکولی ، خلوص و غلظت ماده فعال نوری می دهد و  گاهی اوقات اطلاعاتی در مورد حلال استفاده شده دریافت می کنید. فعالیت نوری نیز تحت تأثیر دما ، طول موج نور و طول مسیر نوری است . هرچه مسیر نور از طریق ماده فعال نوری طولانی تر باشد ، زاویه چرخش بیشتر است. علاوه بر این ، غلظت ماده و نوع حلال برای اندازه گیری مهم است. این متغیرها برای تعیین صحیح زاویه چرخش بسیار مهم هستند.

قطبش، یک ویژگی مهم نور

قطبی شدن نور خورشید در جو زمین برای انسان نامرئی است. برای برخی از حشرات مانند ملخ، زنبور عسل و مورچه قابل درک است. زنبورها و سایر حشرات از آن به عنوان کمک ناوبری استفاده می کنند، آنها جهت پرواز خود را بسته به قطبش نور فرودی تغییر می دهند.

یک گونه پروانه گرمسیری حتی نور قطبی شده را با بال های خود در الگوهای خاصی منعکس می کند. این “فانوس دریایی” قطبی شده ماده ها را برای جفت گیری جذب می کند. پدیده های قطبی شدن از دید ما انسان ها پنهان است. ما باید از ابزارهای فیزیکی برای مشاهده اثرات قطبش استفاده کنیم.

فیلتر پلاریزه و صفحه نوسان نور

نور همانطور که ما را احاطه کرده است غیرقطبی است. این بدان معنی است که هر موج نوری به طور تصادفی در یک جهت فضایی نوسان می کند. برای تبدیل نور غیرقطبی به نور پلاریزه، از فیلترهای پلاریزه استفاده می شود. پلاریمتر ها هم همینطور.

یک آزمایش شخصی

وقتی یک عینک سه بعدی یا یک عینک آفتابی پلاریزه را در مقابل صفحه نمایشگر LCD کامپیوتر می چرخانید، تأثیر بسیار خوبی دارد. در یک زاویه چرخش مشخص، شفافیت ناپدید می شود. اگر عینک بیشتر بچرخد، بازبینی دوباره ظاهر می شود. فقط امتحانش کن …

موج و نور قطبی شده (پلاریزه)

موج نور که در بیش از یک صفحه دچار ارتعاش می‌شود، نور غیر قطبی نامیده می‌شود. امواج نور قطبی شده، امواجی هستند که در آنها ارتعاش در یک صفحه منفرد رخ می‌دهد. فرآیند تبدیلِ نور غیر قطبی به نور قطبی شده را قطبی‌ شدن (قطبی‌سازی) می‌نامند. قطبی شدن خاصیتی است که برای امواج عرضی به کار می‌رود و جهت هندسی نوسانات را مشخص می‌کند. در یک موج عرضی، جهت نوسان عمود بر جهت حرکت موج است. در قطبش خطی، میدان‌ها در یک جهت واحد نوسان می‌کنند.

تفاوت پلاریمتر و ساخاریمتر

بعضی از مدلهای پلاریمتر تمام اتوماتیک قابلیت اندازه گیری مقیاس جهانی شکر (ساخاریمتری) رادارند . پلاریمتر هایی که این قابلیت را ندارند به پلاریمتر نیمه اتوماتیک و پلاریمتر چشمی شناخته شده اند.

لطفا جهت اخذ مشاوره و خرید پلاریمتر با کارشناسان ما در هلدینگ KTG تماس حاصل بفرمایید.