دسته: ویسکومتر

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر روی محصول مورد نظر کلیک کنید و پس از انتخاب مدل تماس بگیرید.
021-44276021-5

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

قیمت انواع ویسکومتر

لیست قیمت دستگاه ویسکوزیمتر یا ویسکومتر

یکی از پارامترهایی که در بررسی مایعات مورد مطالعه قرار می گیرد ویسکوزیته یا میزان گرانروی مایعات است. این پارامتر از طریق دستگاهی به نام ویسکومتر یا ویسکوزیمتر اندازه گیری می شود. ویسکوزیته معرف میزان مقاومت مایع در برابر تغییر شکل و جاری شدن است. این پارامتر در صنایع مختلفی همچون مواد غذایی، رنگ، صنایع شیمیایی و دیگر مواردی که با مایعات سر و کار دارند کاربرد پیدا می کند. دستگاه های ویسکوزیمتر را به عنوان یک ابزار اندازه گیری می توانید در اکثر آزمایشگاه های کنترل کیفی و تحقیقاتی مشاهده کنید.

ویسکومتر

نحوه کار دستگاه ویسکومتر

دستگاه های ویسکومتر با اندازه گیری نیروی کششی ناشی از حرکت سیال مقدار غلظت آن را اندازه گیری می کنند. در این دستگاه ابزار اندازه گیری پره مانندی به نام اسپیندل وجود دارد که درون مایع قرار می گیرد. در برخی مدل ها این اسپینر است که چرخش کرده و با اعمال نیرو سیال را به حرکت در می آورد. در برخی مدل ها نیز سیال در حال حرکت است و با نیرو خود باعث چرخش اسپیندل می شود.

دستگاه ویسکومتر دارای تنظیماتی است که قبل از شروع به کار دستگاه باید آنها را انجام داد. یکی از این موارد معرفی سایز اسپیندل نصب شده در دستگاه است که با استفاده از دکمه های بخش تنظیمات قابل انجام است. سایر تنظیمات دستگاه شامل تغییر سرعت چرخش و تعیین واحد اندازه گیری می شود.

ویسکومتر

انواع دستگاه ویسکومتر 

دستگاه های ویسکومتر موجود در بازار شامل برندهای داخلی و خارجی متعددی می شوند. این دستگاه ها از نظر عملکرد نیز با یکدیگر تفاوت کرده و هر یک در جای خاصی کاربرد پیدا می کنند. از جمله مدل های پرکاربرد ویسکوزیمتر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

لطفا برای مشاهده صفحه لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی روی لینک کلیک نمایید.

دستگاه ویسکومتر چرخشی

در ویسکومتر چرخشی دو ستون وارد ظرف حاوی سیال می شود به طوریکه یکی از آنها درون دیگری قرار می گیرد. با اعمال نیرو از سمت دستگاه یکی از استوانه ها شروع به چرخش کرده و دیگری ثابت می ماند.

سیالی که در بین این دو استوانه دوران می کند نیرویی را به دیواره هر کدام وارد خواهد کرد. با استفاده از پارامترهای دستگاه مانند سرعت دوران می توان میزان گشتاور و سرعت برش سیال را محاسبه کرد. در این دستگاه هرچه میزان گشتاور بالاتر باشد به معنی ویسکوزیته بالاتر سیال است.

دستگاه ویسکومتر بروکفیلد

ویسکومتر بروکفیلد از نظر کارکرد مانند ویسکومتر چرخشی عمل می کند. نکته ای که در مورد این دستگاه وجود دارد فاصله زیاد بین دو استوانه درون سیال است. این مورد برای نمونه های با اندازه مولکولی درشت مانند انواع محلول های پلیمری کاربرد پیدا می کند. این محلول ها نیاز دارند تا فضای زیادی برای دوران داشته باشند بنابراین در بسیاری از دستگاه های بروکفیلد استوانه خارجی همان ظرف حاوی نمونه است.

استوانه داخلی یا همان اسپیندل با اتصال به دستگاه دوران می کند. در اثر این چرخش می توان میزان گشتاور و ویسکوزیته محلول را محاسبه کرد. نکته ای که در مورد ویسکومتر بروکفیلد وجود دارد این است که بر اساس میزان ویسکوزیته هر محلول باید از اسپیندل مخصوصی استفاده کرد.

دستگاه ویسکوزیمتر کربس

تفاوت ویسکوزیمتر کربس با نمونه های قبلی در شکل اسپیندل این دستگاه است. در این مدل ویسکومتر، بر خلاف اسپیندل های دوکی شکل، اسپیندل به صورت پره های ملخی طراحی شده است. استوانه خارجی نیز همان ظرف حاوی نمونه است که بر اساس آن می توان گشتاور سیال را محاسبه کرد.

از دستگاه ویسکوزیمتر کربس بیشتر در آزمایشگاه های رنگ و چسب استفاده می شود که به وسیله آن میزان غلظت مناسب را اندازه گیری می کنند.

ویسکومتر

دستگاه اندازه گیری ویسکوزیته روغن

برای اندازه گیری ویسکوزیته مایعاتی همچون روغن، قیر و سایر فرآورده های نفتی از دستگاه ویسکوزیمتر روغن استفاده می شود. این دستگاه قادر است تا با افزایش دمای نمونه، میزان گرانروی را تحت دماهای مختلف بررسی کند.

در این روش اندازه گیری ویسکوزیته افزایش دما از طریق حمام های مخصوصی به نام حمام ویسکوزیته انجام می شود. این حمام به شکل مخزنی است که با استفاده از هیترهای مخصوصی دما را افزایش می دهد. در این مخزن انواع ویسکومتر شیشه ای قرار می گیرد و پارامترهای مربوط به آن توسط دستگاه ثبت می شود.

در دستگاه ویسکومتر روغن اندازه گیری ویسکوزیته با استفاده از روش لوله مویین انجام می شود که در آن معیار اندازه گیری ویسکوزیته سینماتیکی است. این ویسکوزیته بر اساس مقاومت سیال در برابر جریان یافتن محاسبه می شود.

ویسکومتر

انواع ویسکومتر شیشه ای

از انواع ویسکومتر شیشه ای می توان برای مایعاتی استفاده کرد که میزان ویسکوزیته آنها با جریان افتادن سیال تغییر می کند. این دستگاه به شکل یک لوله U مانند از جنس پیرکس است که در یک سمت آن مخزن و سمت دیگر حباب اندازه گیری قرار می گیرد.

ویسکومترهای شیشه ای دارای دو مدل به نام های آبلهود و استوالد هستند که تفاوت آنها در وجود یک لوله ی سوم در مدل های آبلهود است که باعث می شود فشار سیستم به حجم مایع بستگی نداشته باشد.

نحوه کار ویسکومترهای شیشه ای به این شکل است که سیال از طریق حباب اندازه گیری به سمت مخزن هدایت می شود. در این حباب دو نقطه مشخص شده که به عنوان کالیبره دستگاه عمل می کنند. مدت زمانی که طول می کشد مایع از میان این دو علامت عبور کند به عنوان معیاری برای ویسکوزیته مایع شناخته می شود.

نکات مهم در هنگام کار با ویسکوزیمتر

دستگاه های ویسکوزیمتر دارای انواع مختلفی هستند. شما باید بسته به نیازهای خود مانند دامنه ویسکوزیته، سرعت های برشی، مقدار نمونه، دما و سایر پارامترهای مشابه از ویسکومتر مناسب استفاده کنید. ویسکومتر را همیشه در کیف مخصوص آن حمل کنید. انواع ویسکومتر معمولا حساسیت زیادی نسبت به ضربه دارند بنابراین باید آن را همیشه در کیف مخصوص دستگاه حمل کرد.

در هنگام خارج کردن نمونه از زیر دستگاه احتیاط کنید تا ظرف به اسپیندل فشار وارد نکند. چرا که این موضوع باعث کج شدن اسپیندل و عدم چرخش صحیح آن خواهد شد. توجه داشته باشید که در هنگام نصب ویسکومتر این دستگاه باید در حالت تراز قرار بگیرد. در برخی مدل ها تراز داخلی درون دستگاه قرار دارد که می توان برای نصب از آن استفاده کرد.