COD متر چیست؟

Cod متر چیست؟

بررسی COD متر و کاربرد و انواع آن

جهت اندازه گیری ظرفیت آب برای مصرف اکسیژن به منظور تجزیه مواد آلی و اکسیداسیون مواد شیمیایی معدنی مانند آمونیاک و نیتریت  COD متری انجام می شود. COD متری یک روش استاندارد برای اندازه گیری غیر مستقیم میزان آلودگی فاضلاب قبل از بازگشت به محیط زیست می باشد.

 

 

COD متر دستگاهی است که برای اندازه گیری COD یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی به کار می رود. دستگاه cod متر در گروه دستگاه های پارامتر سنج آزمایشگاهی قرار دارد و دارای انواع cod متر آنلاین و cod متر پرتابل می باشد.

دستگاه cod متر معمولا در آزمایشگاه هایی که نیاز به بررسی و آنالیز کیفیت آب دارند از قبیل صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات تصفیه آب و یا صنایع و کارخانه جات تولید نوشیدنی و نوشابه ها به کار می رود.

اکسیژن مورد نیاز شیمیایی COD مترچیست ؟

تست اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) معمولا برای اندازه گیری غیر مستقیم مقدار ترکیبات آلی در آب به کار گرفته می شود . اکثر کاربرد های COD مشخص کننده ی مقدار آلاینده های آلی در آب سطحی است .

چطور COD اندازه گیری می شود ؟

مقدار آن بر اساس تعداد میلی گرم در هر لیتر ( mg/L ) بیان می شود ، که نشان از حجم اکسیژن مصرف شده به ازای هر لیتر محلول دارد . رفرنس های قدیمی ممکن است براساس مقدار قسمت در میلیون ( ppm ) آن را نشان دهند و برای اندازه گیری آن از دستگاهی به نام cod متر استفاده می گردد.

علت اندازه گیری COD ؟

COD اغلب اوقات به عنوان یک شاخص سریع وجود یک آلاینده ی آلی در آب اندازه گیری می شود . معمولا هم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و هم شهری اندازه گیری می شود و نشان از میزان کارآمدی فرآیند تصفیه دارد .

COD هم در آب درونی و هم آب رو اندازه گیری می شود . کارآمدی فرآیند تصفیه معمولا در قالب حذف COD بیان می شود ، که در قالب یک درصد از ماده ی آلی تصفیه شده در طول این چرخه اندازه گیری می شود .

COD متری به این واقعیت متکی است که تقریباً همه ترکیبات آلی توسط یک ماده اکسید کننده قوی در یک محلول اسیدی کاملاً اکسیده می شوند.

نمونه مورد استفاده برای اندازه گیری COD متری معمولاً از نمونه های فاضلابی که برای مدت زمان مشخصی در دمای خاص (به عنوان مثال 150 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت) می باشد. این نمونه ها با یک اکسیدان شیمیایی قوی مانند دی کرومات پتاسیم در محلول اسید سولفوریک 50٪ انکوبه می شوند.

نتیجه آزمایش COD میزان مصرف اکسیژن محلول توسط آلاینده ها را نشان می دهد.

هرچه COD در نمونه مورد آزمایش بالاتر باشد، آلودگی بیشتری خواهد داشت.

cod متر
cod متر

تعریف اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD )

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی یا BOD عبارت از میزان اکسیژن حل شده ی مورد نیاز ارگانیسم های هوازی زیستی در یک بدنه ی آبی به منظور تجزیه ی ماده ی آلی حاضر در یک نمونه آب داده شده در دمایی خاص طی یک بازه ی زمانی مشخص است .

BOD و COD

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD ) تستی تجربی به شمار می رود که میزان الزامات نسبی اکسیژن فاضلاب ، آب های آلوده ، آب رو را مشخص می سازد .

تست های BOD اکسیژن مولکولی استفاده شده در طول یک مدت انکوباسیون خاص به منظور تجزیه ی بیوشیمیایی ماده ی آلی ( کربن اکسیژن مورد نیاز ) و اکسیژن به کار گرفته شده به منظور اکسیده کردن ماده ی معدنی همانند با یون آهن و سولفید ها را اندازه می گیرند .

COD ارتباط نزدیکی با BOD دارد. اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. BOD تنها میزان اکسیژن مصرف شده توسط اکسیداسیون میکروبی را اندازه گیری می کند و بنابراین آن را به آب‌های سرشار از مواد آلی مرتبط می کند.

اندازه گیری COD بسیار سریعتر از اندازه گیری BOD است. COD بیشتر برای نظارت سریع و مکرر کارایی تصفیه خانه و کیفیت آب استفاده می شود.

کالیبراسیون

کالیبراسیون دوره ای بهترین روش برای اطمینان از اندازه گیری دقیق اکسیژن محلول است. به عنوان یک قاعده کلی ، داده های جمع آوری شده فقط به اندازه کالیبراسیون، قبل از جمع آوری داده ها، قابل اعتماد هستند و صحت دارند.

کالیبراسیون کاوشگرهای DO شامل قرار گرفتن سنسور در نمونه ای با محتوای DO شناخته شده است. سپس دستگاه تنظیم می شود تا  مقادیر داده ها خوانده شود.

تکرار کالیبراسیون به انواع سنسورهای مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال ، سنسورهای گالوانیک و پلاروگرافیک باید هر روز کالیبره شوند . در صورتیکه سنسورهای نوری از پایداری بالاتری برخوردار هستند. همین امر باعث می شود حساسیت کمتری داشته باشند و به آنها امکان می دهد کالیبراسیون خود را برای چندین ماه نگه دارند.

COD مترچیست ؟
COD مترچیست ؟

مواردی که باید هنگام انتخاب یک COD متر اکسیژن محلول در نظر بگیرید:

آیا رتبه بندی زیست محیطی (IP) مورد نیاز است؟
آیا محاسبات پیشرفته (برای مثال BOD) مورد نظر است؟
آیا حافظه یا رابط رایانه مورد نیاز است؟
آیا پروب ها داخلی هستند یا قابل تعویض هستند؟ کدام پروب مورد نیاز است؟
آیا جابجایی فشارسنجی و / یا دما شامل می شود؟
سطح دقت چیست؟

جهت آشنایی بیشتر لطفا به سایت WTW آلمان مراجعه نمایید.

COD متر لاویباند مدل LOVIBOND VARIO ساخت آلمان جز خاص ترین محصولات این کمپانی می باشد.

(COD (Chemical Oxygen Demand یا همان ((اکسیژن خواهی شیمیایی))،

یکی از مهمترین شاخصهای سنجش آلودگی فاضلاب است. آلودگی فاضلاب ناشی از مواد خارجی است که وارد آب شده و بصورت معلق یا محلول باعث آلودگی آن و تولید فاضلاب شده اند. بدیهی است هرچه مقدار این مواد در فاضلاب بیشتر باشد، بارآلودگی آن نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین اندازه گیری مقدار مواد خارجی فاضلاب کلید اصلی در تعیین مقدار آلودگی و آلایندگی فاضلاب است. همچنین برای آگاهی بیشتر از تجهیزات آزمایشگاه آب و پساب اینجا را کلیک کنید. شرکت کیمیا طب گستر آماده ارائه انواع خدمات به شما مشتریان گرامی است.

 

 

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

17 + پانزده =

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »