کدورت سنج چیست؟

کدورت سنجی

کدورت سنج چیست؟و چه کاربردی دارد؟

کدورت و کدورت سنجی یکی از پارامترهای اندازه گیری در آنالیز آب است هنگامیکه آب کدر میشود و یا شفافیتش کاهش میابد. و به این روش می توان کیفیت آب را با آن تعیین کرد. کدورت آب به دلیل وجود ذرات معلق، مواد آلی و شیمیایی تغییر می­کند. وجود ذرات باعث پراکنده شدن نور از خط مستقیم و کاهش شدت نور می شود. دستگاه اندازه گیری سطح کدورت، کدورت سنج نامیده می شود.

این دستگاه  به طور گسترده در صنایع غذایی و آشامیدنی و آب و پساب برای کنترل کیفیت محصولات استفاده می شود. توجه به این نکته مهم است که گرچه کدورت با مواد جامد معلق ارتباط دارد، اما اندازه گیری کدورت با اندازه گیری کل مواد جامد معلق یکسان نیست.

کدورت سنج ها براساس پدیده های نوری کار می کنند وقتی نور به آب و ذرات معلقی که در آب است برخورد می کند،پراکنده می شود. زمانیکه نور با ذرات آب برخورد میکند جهت آن نسبت به سطح عمود تغییر می کند.

اگر مقدار کدورت کم باشد، نور کمتری از جهت اصلی خود پراکنده می شود. نور توسط ذراتی مانند گل و لای، خاک، جلبک ها، مواد آلی و میکروارگانیسم ها ممکن است پراکنده شود و مقدار این ذرات را در آب شناسایی می کند.

قیمت

رابطه کدورت با آلودگی میکروبی آب

ارتباط معناداری بين کدورت آب و شمارش ميکروب‌ها در آب وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت در سال 2006 شرط سلامت ميكروبی و فقدان باکتری و ويروس‌ها در آب را بر مبنای کدورت قرار داده است.

به عنوان مثال اگر ميانگين کدورت نمونه‌ها کمتر از يک NTU يا کدورت يک نمونه منفرد کمتر از پنج NTU باشد، به احتمال يقين 99/99% آب عاری از باکتري‌ها و ويروس‌ها خواهد بود. مشـروط بـر آن کـه کلـر باقيمـانده آزاد پس از 30 دقيقه تماس در محدوده 8/0 – 5/0 ميلي‌گرم در ليتر و PH آب کمتر از 8 باشد.

کـدورت نه تنهـا بـه عنـوان شاخص کارآمدی تصفيه‌خانه‌های آب در زدايش عامل‌های ميکروبی بلکه مي‌تواند به عنوان مشخصه ميکروبی آب نيز شناخته شود، زيرا آزمايش شمارش و تعيين مقدار باکتري‌های شاخص آلودگی آب (باکتري‌های کليفرم – اشرشياکلي) نيازمند صرف زمانی معادل 24 تا 72 ساعت مي‌باشد، برای رفع اين نقيصه آزمايش کدورت در کمترين زمان ممکن بسيار راهگشا است.

بـه هميـن دليـل در آمريکـا آزمايـش کـدورت جـزء اوليـه آزمايش ميکروبی آب شده است و در يک تحقيق اعلام شده است که باکتری اشرشياکلی (Esherichiacoli) در پوشش ذرات معلق و يا به صورت بيوفيلم در مي‌آيد.

در مقايسه با حالت آزاد مقاومت آن در برابر کلر 2400 مرتبه افزايش مي‌يابد. بهترین روش برای اندازه گیری کدورت در طیف گسترده ای از نمونه ها، استفاده از دستگاه نفالومتری است که به عنوان کدورت سنج نیز شناخته می شود. این دستگاه  از یک آشکارساز نور و عکس برای اندازه گیری پراکندگی نور استفاده می کند و در واحد کدورت یا همان نفلومتریک (NTU) و یا واحد کدورت فرمازین (FTU) خوانده می شود.

فروش-کدورت-سنج

انتخاب دستگاه کدورت سنج

دستگاه کدورت سنج دارای یک منبع نور، لنز و آشکارساز است که به صورت زاویه 90 درجه نسبت به منبع نوری واقع شده و برای اندازه گیری کدورت نمونه به کار می رود.

وقتی نمونه ای در مسیر منبع نور و آشکارساز قرار می گیرد، ذرات موجود در نمونه، نور را پراکنده می کند به گونه ای که در زاویه 90 درجه به آشکارساز می رسد.

آشکارساز میزان پراکندگی نور را تعیین می کند و قرائت را با استانداردهای منحنی کالیبراسیون مقایسه می کند. برخی از این دستگاه ها دارای آشکارسازی در زاویه 180 درجه هستند تا نور منتقل شده را محاسبه کنند.

این می تواند به نمونه هایی که کدورت بالایی دارند کمک کنند تا نور از دست رفته ناشی از تضعیف و انعکاس را اصلاح کنند. اندازه گیری کدورت در زاویه های 90 و 180 درجه، روش نسبی نامیده می شود.

کدورت و کدورت سنجی

روش کار با دستگاه کدورت سنج

اگر دستگاه کدورت سنج داشته باشید، اندازه گیری کدورت آسان است و فقط شامل چند مرحله ساده می باشد:

1-کالیبراسیون دستگاه با کووت های استاندارد

2-پر کردن کووت با نمونه

3-تمیز کردن قسمت بیرونی کووت

(اگر با نمونه هایی با کدورت بسیار کم کار می کنید، از روغن سیلیکون در قسمت خارجی کووت استفاده کنید.)

4-قرار دادن کووت در دستگاه و قرائت میزان کدورت

. ویژگی های کدورت سنج پرتابل TB1

– اندازه گیری کدورت براساس روش تحلیلی بین المللی ISO 7027 که امکان تکرار پذیری بالای مقادیر را فراهم می کند.

– امکان کالیبراسیون ساده و سریع

– ارائه اطلاعات درخواستی مربوط به استاندارد و نمونه مورد تجزیه تحلیل در زمان کم

– دامنه اندازه گیری از 0 تا 1000 NTU با دقت  از 0 تا 500 NTU و  از 501 تا 1000  NTU.

– قرائت آسان به دلیل صفحه نمایش LCD

– همراه این دستگاه، 4 استاندارد اولیه و 3 ویال برای قرائت نمونه های مختلف ارائه می شود

– درجه حفاظتی الکتریکی بالا

از کمپانی های معتبر در تولیدکدورت سنجی میتوان کمپانی ایتالیایی VELP نام برد.

 کاهش کدورت آب:

روش‌های ذيل به طور مستقيم يا غيرمستقيم از حدود 30 تا نزديک به 100% در کاهش کدورت نقش دارند:

1- ته‌نشينی و فراهم نمودن زمان ماند کافی برای ته‌نشينی ذرات معلق

2- فيلتراسيون (استفاده از صافي‌های شنی تند، کند، تحت فشار – تک‌لايه و چندلايه)

3- انعقاد و فيلتراسيون (فيلتراسيون در خط)

4- انعقاد و لخته‌سازی و فيلتراسيون (فيلتراسيون مستقيم)

5- انعقاد + لخته‌سازی + ته‌نشينی و فيلتراسيون (تصفيه متعارف)

6- انعقاد + فيلترهای دانه‌درشت (ROUGHTING FILTER) + فيلترهای چندلايه

7- الکتروکواگولاسيون

(ناپايداری ذرات معلق کلوئيدی محلول در يک محيط آبی با استفاده از جريان الکتريکی که طی آن ذرات با کاهش بار سطحی بر نيروی واندروالس بين خود غلبه کرده و باعث توليد لخته مي‌شود)

8- فرآيندهای غشايی مانند استفاده از ميکروفيلترها، اولترافيلترها و نانوفيلترها

9- استفاده از روش اسمز معکوس (REVERSE OSMOSIS)

همچنین برای مشاهده انواع کدورت سنج  لطفا به صفحه لیست قیمت انواع کدورت سنج مراجعه فرمایید.

همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

sobhani
sobhani

دیدگاهتان را بنویسید

کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
میکروسکوپ الکترونی چیست؟
مقالات
sobhani

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟ مقدمه میکروسکوپ الکترونی یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اتوکلاو رومیزی چیست؟
مقالات
sobhani

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و

ادامه مطلب »