کدورت سنج چیست؟

کدورت سنجی

کدورت سنج چیست؟و چه کاربردی دارد؟

کدورت و کدورت سنجی یکی از پارامترهای اندازه گیری در آنالیز آب است هنگامی که آب کدر میشود و یا شفافیتش کاهش میابد. و به این روش می توان کیفیت آب را با آن تعیین کرد. کدورت آب به دلیل وجود ذرات معلق، مواد آلی و شیمیایی تغییر می­کند. وجود ذرات باعث پراکنده شدن نور از خط مستقیم و کاهش شدت نور می شود. دستگاه اندازه گیری سطح کدورت، کدورت سنج نامیده می شود.

این دستگاه  به طور گسترده در صنایع غذایی و آشامیدنی و آب و پساب برای کنترل کیفیت محصولات استفاده می شود. توجه به این نکته مهم است که گرچه کدورت با مواد جامد معلق ارتباط دارد، اما اندازه گیری کدورت با اندازه گیری کل مواد جامد معلق یکسان نیست.

کدورت سنج ها براساس پدیده های نوری کار می کنند وقتی نور به آب و ذرات معلقی که در آب است برخورد می کند،پراکنده می شود. زمانیکه نور با ذرات آب برخورد میکند جهت آن نسبت به سطح عمود تغییر می کند.

اگر مقدار کدورت کم باشد، نور کمتری از جهت اصلی خود پراکنده می شود. نور توسط ذراتی مانند گل و لای، خاک، جلبک ها، مواد آلی و میکروارگانیسم ها ممکن است پراکنده شود و مقدار این ذرات را در آب شناسایی می کند.

قیمت

رابطه کدورت با آلودگی میکروبی آب

ارتباط معناداری بين کدورت آب و شمارش ميکروب‌ها در آب وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت در سال 2006 شرط سلامت ميكروبی و فقدان باکتری و ويروس‌ها در آب را بر مبنای کدورت قرار داده است.

به عنوان مثال اگر ميانگين کدورت نمونه‌ها کمتر از يک NTU يا کدورت يک نمونه منفرد کمتر از پنج NTU باشد، به احتمال يقين 99/99% آب عاری از باکتري‌ها و ويروس‌ها خواهد بود. مشـروط بـر آن کـه کلـر باقيمـانده آزاد پس از 30 دقيقه تماس در محدوده 8/0 – 5/0 ميلي‌گرم در ليتر و PH آب کمتر از 8 باشد.

کـدورت نه تنهـا بـه عنـوان شاخص کارآمدی تصفيه‌خانه‌های آب در زدايش عامل‌های ميکروبی بلکه مي‌تواند به عنوان مشخصه ميکروبی آب نيز شناخته شود، زيرا آزمايش شمارش و تعيين مقدار باکتري‌های شاخص آلودگی آب (باکتري‌های کليفرم – اشرشياکلي) نيازمند صرف زمانی معادل 24 تا 72 ساعت مي‌باشد، برای رفع اين نقيصه آزمايش کدورت در کمترين زمان ممکن بسيار راه گشا است.

بـه هميـن دليـل در آمريکـا آزمايـش کـدورت جـزء اوليـه آزمايش ميکروبی آب شده است و در يک تحقيق اعلام شده است که باکتری اشریشياکلی (Esherichiacoli) در پوشش ذرات معلق و يا به صورت بيوفيلم در مي‌آيد.

در مقايسه با حالت آزاد مقاومت آن در برابر کلر 2400 مرتبه افزايش مي‌يابد. بهترین روش برای اندازه گیری کدورت در طیف گسترده ای از نمونه ها، استفاده از دستگاه نفالومتری است که به عنوان کدورت سنج نیز شناخته می شود. این دستگاه  از یک آشکارساز نور و عکس برای اندازه گیری پراکندگی نور استفاده می کند و در واحد کدورت یا همان نفلومتریک (NTU) و یا واحد کدورت فرمازین (FTU) خوانده می شود.

فروش-کدورت-سنج

انتخاب دستگاه کدورت سنج

دستگاه کدورت سنج دارای یک منبع نور، لنز و آشکارساز است که به صورت زاویه 90 درجه نسبت به منبع نوری واقع شده و برای اندازه گیری کدورت نمونه به کار می رود.

وقتی نمونه ای در مسیر منبع نور و آشکارساز قرار می گیرد، ذرات موجود در نمونه، نور را پراکنده می کند به گونه ای که در زاویه 90 درجه به آشکارساز می رسد.

آشکارساز میزان پراکندگی نور را تعیین می کند و قرائت را با استانداردهای منحنی کالیبراسیون مقایسه می کند. برخی از این دستگاه ها دارای آشکارسازی در زاویه 180 درجه هستند تا نور منتقل شده را محاسبه کنند.

این می تواند به نمونه هایی که کدورت بالایی دارند کمک کنند تا نور از دست رفته ناشی از تضعیف و انعکاس را اصلاح کنند. اندازه گیری کدورت در زاویه های 90 و 180 درجه، روش نسبی نامیده می شود.

کدورت و کدورت سنجی

روش کار با دستگاه کدورت سنج

اگر دستگاه کدورت سنج داشته باشید، اندازه گیری کدورت آسان است و فقط شامل چند مرحله ساده می باشد:

1-کالیبراسیون دستگاه با کووت های استاندارد

2-پر کردن کووت با نمونه

3-تمیز کردن قسمت بیرونی کووت

(اگر با نمونه هایی با کدورت بسیار کم کار می کنید، از روغن سیلیکون در قسمت خارجی کووت استفاده کنید.)

4-قرار دادن کووت در دستگاه و قرائت میزان کدورت

. ویژگی های کدورت سنج پرتابل TB1

– اندازه گیری کدورت براساس روش تحلیلی بین المللی ISO 7027 که امکان تکرار پذیری بالای مقادیر را فراهم می کند.

– امکان کالیبراسیون ساده و سریع

– ارائه اطلاعات درخواستی مربوط به استاندارد و نمونه مورد تجزیه تحلیل در زمان کم

– دامنه اندازه گیری از 0 تا 1000 NTU با دقت  از 0 تا 500 NTU و  از 501 تا 1000  NTU.

– قرائت آسان به دلیل صفحه نمایش LCD

– همراه این دستگاه، 4 استاندارد اولیه و 3 ویال برای قرائت نمونه های مختلف ارائه می شود

– درجه حفاظتی الکتریکی بالا

از کمپانی های معتبر در تولید کدورت سنجی میتوان کمپانی ایتالیایی VELP نام برد.

 کاهش کدورت آب:

کدورت سنج
کدورت سنج

روش‌های ذيل به طور مستقيم يا غيرمستقيم از حدود 30 تا نزديک به 100% در کاهش کدورت نقش دارند:

1- ته‌ نشينی و فراهم نمودن زمان ماند کافی برای ته‌ نشينی ذرات معلق

2- فيلتراسيون (استفاده از صافي‌های شنی تند، کند، تحت فشار – تک‌لايه و چندلايه)

3- انعقاد و فيلتراسيون (فيلتراسيون در خط)

4- انعقاد و لخته‌سازی و فيلتراسيون (فيلتراسيون مستقيم)

5- انعقاد + لخته‌سازی + ته‌نشينی و فيلتراسيون (تصفيه متعارف)

6- انعقاد + فيلترهای دانه‌ درشت (ROUGHTING FILTER) + فيلترهای چندلايه

7- الکتروکواگولاسيون

(ناپايداری ذرات معلق کلوئيدی محلول در يک محيط آبی با استفاده از جريان الکتريکی که طی آن ذرات با کاهش بار سطحی بر نيروی واندروالس بين خود غلبه کرده و باعث توليد لخته مي‌شود)

8- فرآيندهای غشايی مانند استفاده از ميکروفيلترها، اولترافيلترها و نانوفيلترها

9- استفاده از روش اسمز معکوس (REVERSE OSMOSIS)

همچنین برای مشاهده انواع کدورت سنج  لطفا به صفحه لیست قیمت انواع کدورت سنج مراجعه فرمایید.

کدورت سنج
کدورت سنج

نتیجه 

کدورت سنج یا توربیدومتر یک دستگاه تخصصی برای اندازه گیری دقیق مقدار کدورت محلول ها در آب است که این کار را با روشی اپتیکی یعنی همان انعکاس نور توسط ذرات معلق انجام می دهد. از مزیت های بسیار خوب این دستگاه این است که می توان در آب های باز و در عمق های مختلف از آن استفاده کرد و میزان شفافیت آب را تشخیص داد اما به طور کلی این دستگاه برای تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه آب فاضلاب، صنایع پتروشیمی و صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد.

همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

سوالات متداول

طبق استانداردی که سازمان بهداشت جهانی تعیین کرده است، کدورت آب آشامیدنی باید قبل از ضد عفونی کردن زیر NTU1 باشد که می توان این میزان را با استفاده دستگاه کدورت سنج تشخیص داد. اگر این دستگاه میزان NTU2-1 را نشان دهد به این معنا است که اثر بخشی کلر زنی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اما در کل در مناطقی که منابع کمتری در دسترس است، دستگاه کدورت سنج باید کدورت زیر NTU5 را نشان دهد.

دستگاه های کدورت سنج و نفلومتر هر دو می توانند کدورت آب را اندازه گیری کنند. اما نفلومتر به صورتی است که می تواند میزان نور بازتاب شده از ذرات آب را با زاویه 90 درجه اندازه گیری کند. این دستگاه بیشتر برای مقدارهای کم آب مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال زمانی که نمونه های آب تصفیه شده از خانه آب آشامیدنی قرار است اندازه گیری شود. این دستگاه طبق استاندارد EPA و ISO بیشتر برای گزارش دادن رگلاتور است. در صورتی که کدورت سنج می تواند به طور گسترده در صنایع آب آشامیدنی، آب و پساب و همچنین صنایع غذایی جهت کنترل کیفیت محصولات مورد استفاده قرار گیرد.

کدورت سنجی که در ایران و در صنایع آب آشامیدنی و غذایی مور استفاده قرار می گیرد چند نوع دارد که شامل کدورت سنح پرتابلی، کدورت سنج رومیزی، کدورت سنج آزمایشگاهی و کدورت سنج آنلاین و یا اینلاین است. هر یک از این کدورت سنج ها بنا برای شکل ظاهری، ابعاد، میزان دقیق بودن کدورت آب، برند و کارخانه تولید کننده قیمت کاملا متفاوتی دارند. شما می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت هر یک از این دستگاه ها با مشاوران فروش سایت در ارتباط باشید و از آن ها بخواهید تا قیمت دقیق را به شما اعلام کنند.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

شش + 4 =

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »