علوم میکروبیولوژی چیست ؟

علوم میکروبیولوژی چیست ؟

علوم میکروبیولوژی چیست ؟

میکروبیولوژی و گرایشات آن را می توان پایه‌ و اساس‌ بسیاری‌ از علوم‌ در نظر گرفت. علومی مانند بیوشیمی‌، بیوتکنولوژی‌، ژنتیک‌ و پزشکی‌ که تمام موارد ذکر شده در تشخیص بیماری ها نقش مهمی دارند. هدف علم میکروبیولوژی شناسایی جانداران میکروسکوپی و بررسی زندگی آنهاست. علوم سلولی در واقع فعالیت های درونی میکروب ها را بررسی می کنند و میکروبیولوژی را مادر علوم سلولی در نظر می گیرند.

دانشمند ایتالیایی با نام گیرولامو فراکاستورو Girolamo Fracastoro نخستین کسی بود که به موجودات میکروسکوپی اندیشید. وی تصور می کرد بیماری ها واگیردار هستند.

گرچه میکروسکوپ در سال ۱۶۰۹ توسط زاخاریاس یانسن کشف شد، اما در حقیقت پایه دانش میکروب‌شناسی در قرن ۱۷ میلادی اتفاق افتاد، زمانی که یک بازرگان پارچهٔ هلندی به نام آنتونی فان لیوون‌هوک با میکروسکوپ اختراعی خود، ابتدا الیاف پارچه‌ها و پس از آن موجودات و ذرات ریز را در قطره آب برکه مشاهده کرد. هوک حتی گلبول قرمز را هم توانست مشاهده کند.

اواخر قرن ۱۷ بود که نظریه تولید خودبخودی مطرح و مورد بحث قرار گرفت. قرن 17 زمانی بود که بسیاری از دانشمندان از جمله فرانسیکو ردی Francesco Redi، تصور می‌کردند میکرو ارگانیسم‌ها تشکیل شده از مواد غیر زنده هستند.

در سال ۱۷۶۶ اسپالانزانی Lazzaro Spallanzani به این نتیجه رسید که میکروب‌ ها از هوای غیر استریل و ناپاک وارد محلول‌های غذایی شده و آن‌ها را فاسد می‌کنند.

علوم میکروبیولوژی
علوم میکروبیولوژی

علوم میکروبیولوژی چیست و گرایشات آن کدام است؟

میکروبیولوژی به 3 گرایش پزشکی،غذایی و صنعتی طبقه بندی می شود:

گرایش پزشکی:

در گرایش پزشکی میکروبهای بیماری زا برای انسان و چگونگی فعالیت آنها بررسی می شوند. گرایش پزشکی تنها بخش کوچکی از علم میکروبیولوژی را تشکیل می دهد، چرا که از بین تمام میکروبهای شناخته شده تنها حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروبها، انواع مفیدی محسوب می شوند.

میکروبیولوژی غذایی:

بسیاری از مواد غذایی مانند ماست یا پنیر به کمک میکروبهای مفید تولید می شوند.

میکروبیولوژی صنعتی:

در گرایش میکروبیولوژی صنعتی از میکروبهای مفید برای تولید مواد صنعتی مانند اسیدها و کمپوست میکروبی (تهیه کود به یاری مواد زاید و زباله ها) استفاده می شود.

به علاوه رفع آلودگی های محیط زیست نیز به کمک میکروب ها انجام می شود.

درصورت علاقمندی میتوانید با مراجعه به صفحه میکروب شناسی و گرایشات آن از اطلاعات بیشتری بهره مند گردید. میکروبیولوژی و گرایشات آن شامل رنگ آمیزی باکتری نیز می شود:

رنگ آمیزی در باکتری شناسی برای بررسی و شناخت میکرو ارگانیسم ها استفاده می شود و یکی از مشخصات مهم باکتری ها که به شناسایی و شناخت آن ها کمک می کند، رنگ پذیری آن ها است که با طیف گسترده از رنگ ها امکان پذیر است و توجه شود که در حالت عادی باکتری ها بی رنگ هستند و به همین خاطر یکی از اصلی ترین روش های شناسایی باکتری استفاده از رنگ ها است.

نمونه هایی از رنگ آمیزی عبارتند از:

1) رنگ آمیزی گرانول در باکتری

2) رنگ آمیزی فلاژل یا تاژک

3) رنگ آمیزی کپسول در باکتری

4) رنگ آمیزی اسپور و هم چنین رنگ زدایی از آن 

(( اسپور شکل خفته باکتری شکلی مقاوم از یک باکتری است که در شرایطی مانند گرما ، کاهش رطوبت ، خشکی ، کمبود مواد غذایی ،برخورد با عوامل فیزیکی و شیمیایی پایدار می ماند, و به این شکل از باکتری اسپور یا اندوسپور ( زیرا در داخل سلول رویشی باکتری تشکیل می شود) می گویند.

هر باکتری فقط دارای یک اسپور است و هر اسپور فقط تبدیل به یک باکتری می شود. هم چنین محل تشکیل اسپور, محلی مشخص است که می توان از روی تشکیل محل آن , نوع باکتری را شناسایی کرد برای مثال :

  • بعضی از باکتری ها در وسط اسپور دارند که به آن ها centeral   می گویند مانند  باسیلوس سرئوس.
  • بعضی از باکتری ها نزدیک به انتها اسپور دارند که به آن ها subterminal می گویند مانند باسیلوس سوبتیلیس.
  • بعضی از باکتری ها در انتها اسپور دارند که به آن ها terminal  می گویند. مانند کلستریدیوم تتانی.
  • توجه شود که اسپور(شکل خفته باکتری) به دو صورت اندوسپور و اگزوسپور وجود دارد.))

دستگاه ها و مواد متفاوتی در علم میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله:

اتوکلاو، انکوباتور، آون یا فور، بن ماری، کلنی کانتر، میکروسکوپ، ماشین های شستشو ، سانتریفیوژ و محیط کشت میکروبی

برای اطلاعات بیشتر در مورد  علم میکروبیولوژی لطفا  از سایت انجمن میکروب شناسی آمریکا  دیدن فرمایید.

در ادامه هر یک از این دستگاه ها و مواد  به طور مجزا توضیح داده شده, همچنین میتوانید با کلیک بر روی کلمات نارنجی رنگ این مقاله  از قیمت آنها مطلع شوید. هلدینگ KTG ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه هاو صنایع مختلف می باشد.

گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان، کالاهای مورد درخواست را از کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی بر اساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا ، تهیه و ارائه می دهد.

به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید. همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

 

Admin
Admin
تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »