کجلدال چیست؟

کجلدال و کاربرد آن

کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

مهم‌ترین و استاندارترین روش که توسط جامعه شیمی و بیوشیمی برای اندازه گیری میزان نیتروژن موجود در نمونه‌های مختلف پذیرفته شده و استفاده می‌شود، روش استفاده از کجلدال آزمایشگاهی یا همان کلدال می‌باشد. این دستگاه طی حرارت دادن ماده با مقداری اسید سولفوریک، طی واکنش‌هایی می‌تواند نیتروژن را تجزیه کرده و خارج کند. در پی این امر می‌توان میزان و خلوص آن را اندازه گرفت. موضوعی که کاربردهای بسیاری در رشته‌های مختلف برای فرآیندهای خاص و تحقیقات دارد.

گاز نیتروژن که به صورت دو اتمی در جو یافت می‌شود، بیشترین گاز هواست. همچنین این عنصر در مواد مختلفی از جمله پروتئین‌ها، کودهای شیمیایی و امثال آن وجود دارد. به همین دلیل است که استخراج و اندازه گیری آن در مواد مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی و خلاصه، روش انجام کار در دستگاه کجلدال آزمایشگاهی به این صورت است که ابتدا ماده نمونه در مقداری سولفوریک اسید حل می‌شود. این امر باعث تولید آمونیوم خواهد شد. سپس آمونیوم به آمونیاک تغییر شکل پیدا می‌کند. در نهایت گاز آمونیاک را جمع آوری کرده و طی تیتراسیون، مقدار آن را اندازه می‌گیرند. بدین ترتیب مقدار نیتروژن نمونه با دقت بالایی مشخص می‌شود و می‌توان از نتایج در پروسه‌های بعدی استفاده کرد.

خرید کلدال ازمایشگاهی

انواع کجلدال آزمایشگاهی

سال‌‎هاست که از این روش برای اندازه گیری میزان نیتروژن استفاده می‌شود. به همین دلیل است که طی این مدت، انواع گوناگونی از آن به وجود آمده است. از نظر عملکردی، سه نوع هضم، تقطیر و نیز هضم و تقطیر برای آن وجود دارد. البته این تقسیم بندی جدای از انواع آنالوگ و تمام اتوماتیک و دیجیتال می‌باشد. نوع دیگری از تقسیم بندی انواع این دستگاه نیز بر اساس ظرفیت و حجم آن است.

کجلدال هضم و تقطیر دستی

گفتیم که در روش کجلدال، چند مرحله وجود دارد. در واقع در ابتدا نیاز به هضم است و در نهایت هم باید تقطیر صورت بگیرد. این مدل از دستگاه، یعنی کجلدال هضم مرحله اول را انجام می‌دهد. نوع اتوماتیک آن می‌تواند فرآیند هضم کردن ماده در اسید را به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت انسانی انجام دهد.

همان طور که مدل هضم می‌تواند فرآیند اولیه هضم را انجام دهد، این نوع از دستگاه نیز می‌تواند مرحله آخر، یعنی تقطیر را به انجام برساند. در واقع این دو دستگاه با هم استفاده می‌شود. ابتدا از مدل هضم برای انجام هضم ماده و سپس از مدل تقطیر استفاده می‌شود.

دستگاه هضم و تقطیر تمام اتوماتیک

اما این نوع از دستگاه توانایی آن را دارد که تمامی فرآیند را به صورت اتوماتیک به انجام برساند. در واقع امکان انجام مراحل به ترتیب و بدون نیاز به دستگاه دیگری در این مدل تعبیه شده است. در آزمایشگاه‌های امروزی، زمانی که صرف فرآیند هضم و تقطیر و نتیجه هر یک به صورت مستقل مهم نیست، از این دستگاه استفاده می‌شود.

انواع دیگر از نظر ظرفیت و امکانات جانبی

از نظر ظرفیتی، مدل‌های این دستگاه دارای 4، 8 و 16 خانه هستند. همچنین از نظر امکانات جانبی نیز مدل‌های اتوماتیک، دستی و دارای قابلیت اتوواشینگ و نیز تیتراتوردار تمام اتوماتیک وجود دارد.

قیمت

کاربرد کجلدال آزمایشگاهی

حال که انواع مختلف کجلدال آزمایشگاهی را بررسی کردیم، بهتر است نگاهی به کاربرد آن نیز داشته باشیم.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه و روش، بررسی وجود و میزان پروتئین‌ها در نمونه است. با توجه به اینکه نیتروژن یکی از اجزاء اصلی ساختار پروتئین است (به جز گروه R در عامل آمینی آن وجود دارد)، با استفاده از روش کجلدال می‌توان آن را به خوبی اندازه گرفت. کاربرد این موضوع در اندازه گیری پروتئین موجود در مواد غذایی (غذای انسان و حیوانات)، بافت‌های بیولوژیک و نیز برخی مواد جامد و محلول‌ها می‌باشد.

البته کارکرد و کاربرد آن، تنها به پروتئین‌ها ختم نمی‌شود. در واقع اکثر موادی که دارای نیتروژن باشند را می‌توان با این روش شناسایی کرد و میزان آن‌ها را اندازه گرفت. به طور مثال برخی کودهای شیمیایی، مواد غذایی، برخی داروها و امثال آن. روش کار برای این مواد هم همان شیوه‌ای است که به طور معمول استفاده می‌شود.

فروش کلدال ازمایشگاهی

اطلاع از قیمت دستگاه کجلدال آزمایشگاهی

مشخص است که دستگاه کجلدال آزمایشگاهی یکی از دستگاه‌های مهم و پرکاربرد در آزمایشگاه‌های مختلف می‌باشد. به ویژه برای انجام برخی فرآیندهای خاص. اما اگر قصد تهیه این دستگاه را داشته باشید، مطمئنا قیمت آن یکی از دغدغه‌های شما می‌باشد.

اما به علت اینکه دستگاه کجلدال به اندازه هیتر یا شیکر آزمایشگاهی رایج نیست، شاید از سایت‌های دیگر و منابع اطلاع رسانی نتوانید به سادگی قیمت خرید آن را استعلام بگیرید. با این حال، مشکلی از این بابت وجود ندارد. زیرا هلدینگ KTG این معضل را مرتفع نموده است.

هلدینگ تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی KTG که بهترین و معتبرترین وارد کننده نمونه‌های خارجی و نماینده فروش دستگاه آزمایشگاهی تولید داخل می‌باشد، لیستی به روز از قیمت تمامی مدل‌های دستگاه را آماده نموده است. شما می‌توانید برای بررسی و آگاهی از قیمت این دستگاه، به صفحه آن مراجعه کنید.

بهترین روش خرید دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی

شاید تصور کنید که یافتن نمایندگی فروش معتبر و مطمئن که دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی مختلف را با قیمت مناسب و معقول و همچنین کیفیت مطلوب عرضه کند، امری بسیار دشوار است. زیرا بعد از واردات محصولات خارجی و عرضه محصولات داخلی، اکثر شرکت‌ها و هلدینگ‌های تامین کننده این ابزار، مبلغ قابل توجهی را به قیمت دستگاه اضافه می‌کنند. علاوه بر این، احتمالا یکی دیگر از مشکلات و دغدغه‌های شما، کیفیت دستگاه است که باید در سطح مطلوبی قرار داشته باشد. با این اوصاف بهترین روش چیست؟

در حال حاضر، بهترین و مطمئن‌ترین روش خرید کجلدال آزمایشگاهی و تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مشابه، استفاده از خدمات ارائه شده توسط هلدینگ تجهیزات آزمایشگاهی KTG می‌باشد. این هلدینگ که متشکل از چهار شرکت است، با در اختیار داشتن کارشناسان و متخصصان این عرصه، بهترین لوازم مورد نیاز هر آزمایشگاه استانداردی را ارائه می‌کند.

وجود گارانتی معتبر و ده سال خدمات پس از فروش نیز دیگر دلایل اعتبار و ارزش هلدینگ KTG می‌باشد. همچنین سادگی در خرید و حذف مراحل و واسطه‌های میانی از فرآیند فروش، تدبیری است که هلدینگ KTG به منظور آسایش شما اندیشیده است. برای خرید و ثبت سفارش، ابتدا از صفحه هر محصول آغاز کرده و مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در این مطلب توضیح دادیم کجدال روشی است که به واسطه آن می توان کمیت نیتروژن در مواد شیمیایی را اندازه گیری کرد. این فرایند توسط دستگاه کجدال یا همان کلدال که با نام هایی همچون دستگاه هضم و تقطیر هم شناخته می شود، انجام می گیرد. از آن جایی که این دستگاه جهانی است و دقت و کارایی فوق العاده ای دارد، برای تخمین محتوای پروتئینی در غذاها، ارزیابی خاک ها، فاضلاب ها و کودها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سوالات متداول

برای کار با این دستگاه ابتدا ماده ای که قرار است آزمایش شود را با اسید سولفوریک حرارت می دهند. در این فرایند ماده آلی طبق واکنش اکسیداسیون تجزیه می شود و به دنبال آن نیتروژن کاهش می یابد و سولفات آلومینیوم آزاد می شود. بعد از آن سولفات پتاسیم برای بالا بردن نقطه جوش محیط به مواد اضافه شده و تجزیه شیمیایی صورت می گیرد. یون آمونیومی که در این قسمت به گاز آمونیاک تبدیل شده اند، حرارت دریافت می کنند تا تقطیر شوند. در نهایت هم میزان آمونیاکی که به دام افتاده به وسیله تتراسیون با یک محلول استاندارد تعیین شده و یک محاسبه صورت می گیرد.

دستگاه کجدال آزمایشگاهی شامل کجدال هضم و تقطیر دستی و دستگاه هضم و تقطیر تمام اتوماتیک می باشد. در مدل دستی افراد باید طی چند مرحله مواد را هضم کنند تا در نهایت تقطیر صورت بگیرد اما در مدل اتوماتیک نیازی به دخالت انسانی نیست و دستگاه به صورت خودکار فرایند هضم کردن ماده در اسید را به راحتی انجام می دهد. در واقع در مدل اتوماتیک مراحل کاملا به ترتیب و بدون نیاز به دستگاه دیگر فرایند تقطیر را انجام می دهد.

دستگاه کجدال از جمله مهم ترین و پرکاربردترین دستگاه ها در آزمایشگاه ها است. که این دستگاه دستی یا اتوماتیک باشد و از چه برندی ساخته شده باشد، قیمت آن متفاوت است و بنا بر نوسانات نرخ ارز و دلار نمی توان یک قیمت ثابت برای آن اعلام کرد. اما با این حال مشاوران و کارشناسان فروش ما در سایت حضور دارند که با ارتباط تلفنی با آن ها می توانید از قیمت روز دستگاه کجدال به طور دقیق مطلع شوید.

Admin
Admin

این پست دارای 2 نظر است

  1. محمد

    بهترین فروشگاه تجهیزات ازمایشگاهی

    1. Admin

      نظر لطف شماست

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »