هات بلاک چیست؟

هات بلاک و کاربرد آن

هات بلاک چیست؟

هات بلاک یا همان هیتینگ بلاک یکی از تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی است که از آن به منظور گرمایش و انکوباسیون نمونه‌های موجود در لوله آزمایش استفاده می‌شود. این دستگاه از خانواده لوازم گرمایشی آزمایشگاهی مانند هات پلیت و هیتر آزمایشگاهی به شمار می‎‌رود. اما در عین حال، تفاوت بسیاری با این دستگاه‌ها دارد. البته همانند هات پلیت، این دستگاه انتقال دهنده غیرمستقیم گرما به نمونه است. در حالی که هیتر آزمایشگاهی این گونه نیست و گرما را مستقیم منتقل می‌کند. در هر دوی این دستگاه‌ها، گرما از طریق المنت حرارتی و برقی تعبیه شده درون آن تولید می‌شود.

هات بلاک طراحی شده است تا لوله‌های آزمایش را گرما دهد. در محیط آزمایشگاهی، گاهی اوقات برای واکنش برخی شناساگرها با نمونه و یا فعالسازی و غیرفعالسازی برخی آنزیم‌ها و پروتئین‌ها نیاز است تا با ریختن ماده در یک لوله آزمایش، دمای آن افزایش پیدا کند. در این موارد از این دستگاه استفاده می‌شود. روی صفحه آن حفراتی برای قرار گیری لوله‌های آزمایش در سایزهای مختلف استاندارد وجود دارد. در صورتی که صفحه روی Hot Plate صاف است و ارلن و بشر می‌تواند روی آن قرار گیرد و جایی برای نگهداری صحیح لوله آزمایش، خصوصا لوله آزمایش در باز ندارد.

هات بلاک چیست

انواع مختلف هات بلاک آزمایشگاهی

این دستگاه دارای مدل‌های مختلفی است. البته کلیت عملکرد و کارکرد آن‌ها بسیار مشابه هم است. اما هر یک خصوصیت و ویژگی خاصی دارد که آن را برای پروسه‌ای ویژه کرده است. در ادامه این انواع را بررسی می‌کنیم.

هات بلاک شیکردار

در بسیاری از موارد نیاز است تا در ضمن فرآیند گرمایش، مخلوط شدن و هم خوردن ماده داخل لوله‌های آزمایش نیز انجام گیرد. به طور مثال، گاهی اوقات در زمانی که شناساگر یک ماده با آن در یک لوله آزمایش ریخته شده است، نیاز است حین گرما دادن آن را به هم زد تا سطح تماس شناساگر و نمونه افزایش پیدا کند.

مدل شیکردار با دارا بودن یک شیکر داخلی، می‌تواند صفحه حاوی لوله‌های آزمایش را شیک کند و به هم بزند. در این مدل علاوه بر قابلیت تنظیم میزان حرارت و گرما، می‌توان سرعت و میزان تکان را نیز تنظیم کرد.

مدل‌های مختلف از لحاظ ظرفیت و تعداد خانه

به هر کدام از حفره‌های نگهداری لوله آزمایش، خانه گفته می‌شود. نمونه‌های مختلفی از هیتینگ بلاک وجود دارد که هر یک ظرفیت خاصی دارد. این مدل‌ها به طور معمول از 2 خانه تا 72 خانه هستند. می‌توان بر اساس نیاز و عملکرد، یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. به طور مثال در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، به علت تعدد لوله‌های آزمایش از مدل‌هایی استفاده می‌‎شود که تعداد خانه‌های بیشتری دارد.

هات بلاک چیست
هات بلاک چیست

نوع دیجیتال و آنالوگ

در نوع آنالوگ این دستگاه، تنظیمات باید به صورت دستی اعمال شود. اما با پیشرفت تکنولوژی‌های نوین، امروزه اکثر دستگاه‌های آزمایشگاهی دارای نمونه دیجیتال نیز هستند. در مدل دیجیتال هات بلاک می‌توان مقادیر را به صورت دیجیتال و با دقت بالا وارد کرد. صفحه نمایش نیز دما و عملکرد را به شکل دیجیتال نشان می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود تا دقت کار افزایش پیدا کرده و احتمال بروز خطاهای اندازه گیری کاهش یابد.

قیمت

کاربرد هات بلاک آزمایشگاهی

هیتینگ بلاک دارای کاربردهای مختلفی در آزمایشگاه رشته‌های متعدد است. از آنجایی که گرمایش و استفاده از لوله آزمایش در بسیاری از پروسه‌های علمی و تحقیقاتی وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد، این دستگاه نیز کاربرد گسترده‎‌ای در زمینه‌‌های مختلف دارد.

یکی از کاربردهای اصلی آن، استفاده در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است. به طور مثال برای تشخیص کیفی وجود گلوکز در نمونه ادرار، از تست بندیکت استفاده می‌شود. به این صورت که محلول بندیکت با نمونه ادرار ترکیب شده و برای دقایقی در دمای جوش قرار می‌گیرد. برای این نوع فرآیندها می‌توان از دستگاه هیتینگ بلاک آزمایشگاهی استفاده کرد.

هات بلاک در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی، ژنتیک، پزشکی و داروسازی و دیگر زیرمجموعه‌های زیست شناسی نیز کاربرد دارد. به طور مثال برای فعال سازی برخی آنزیم‌ها و استخراج برخی مواد از محیط‌ها و نمونه‌های فیزیولوژیک، می‌توان از آن استفاده کرد.

فروش انواع هات بلاک

اطلاع از قیمت هات بلاک آزمایشگاهی

در مطالب بالایی، انواع دستگاه، ماهیت و نیز کاربرد آن را بررسی کردیم. اما یکی از مهم‌ترین موضوعات و مسائلی که در ارتباط با این دستگاه و نیز دیگر وسایل و دستگاه‌های آزمایشگاهی وجود دارد، موضوع قیمت آن است. با توجه به اینکه وارد کننده و نمایندگی فروش این دستگاه‌ها کم و اندک هستند و همچنین شناخت بهترین مرجع برای استعلام قیمت سخت است، چه باید کرد؟ چگونه می‌توان به راحتی از قیمت این دستگاه مطلع شد؟

بهترین مرجع برای اطلاع از قیمت دستگاه، هلدینگ تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی KTG می‌باشد. به این دلیل که هلدینگ KTG بدون دخالت شرکت‌های دیگر فرآیند عرضه را به انجام می‌رساند، می‌توانید در سایت از قیمت این دستگاه که معقول‌ترین در سطح بازار است آگاه شوید.

لیست قیمتی که برای مدل‌های مختلف در وب سایت هلدینگ KTG درج شده است، همواره به روز می‌شود. همچنین این اعداد، قیمت تمام شده دستگاه برای شما هستند. بنابراین با اطمینان می‌توانید قیمت هات بلاک را با بودجه آزمایشگاه خود تطبیق دهید. برای مشاهده و اطلاع از قیمت دستگاه می‌توانید به صفحه محصول مراجعه نمایید.

هات بلاک چیست
هات بلاک چیست

خرید دستگاه هات بلاک

درباره بهترین مرجعی که با استفاده از آن می‌توانید از قیمت دستگاه مطلع شوید صحبت کردیم. اما باید بدانید که هلدینگ KTG ضمن ارائه قیمت محصولات، این دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی را با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات ارائه می‌کند.

محصولات ارائه شده توسط هلدینگ KTG در دو نوع ایرانی و خارجی هستند. این هلدینگ نمایندگی فروش تمامی این محصولات می‌باشد. همچنین هلدینگ KTG محصولات خارجی ارائه شده را وارد کشور می‌کند. بنابراین یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس شما برای دست یابی به تجهیزات باکیفیت بالا و فاقد هزینه‌های اضافه، هلدینگ  KTG می‌باشد.

علاوه بر ارائه بهترین کیفیت و قیمت در سطح بازار، محصولات ارائه شده توسط KTG دارای یک سال گارانتی و نیز ده سال خدمات پس از فروش هستند. این موضوعات در کنار سابقه و کارنامه موفق این هلدینگ، مواردی هستند که این هلدینگ را تبدیل به مطمئن‌ترین نمایندگی فروش محصولات آزمایشگاهی و تحقیقاتی در سطح کشور کرده است.

مانند بسیاری از شرکت‌های پژوهشی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، شیمی و بیولوژی و پزشکی و همچنین مراکز آموزشی، برای خرید از KTG می‌توانید پس از انتخاب مدل مد نظر خود، با ما تماس حاصل نمایید.

نتیجه گیری

در میان دستگاه های گرمایشی آزمایشگاه یکی از کاربردی ترین دستگاه ها هات بلاک ها هستند. در برخی از فرآیندهای آزمایشگاهی نیاز است تا  نمونه های مورد نظر تحت حرارت غیرمستقیم قرار بگیرند. با ریختن این نمونه ها داخل لوله های آزمایشگاهی و قرار دادن لوله بر روی دستگاه هات بلاک می توان دمای نمونه را به مقدار مورد نیاز افزایش داد. دستگاه های هات بلاک یا هیتینگ بلاک در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند و هرکدام عملکرد مخصوص به خود را دارند. این تجهیزات کاربردهای گسترده ای در آزمایشگاه ها دارند. اما آن چیزی که سبب تمایز و برتری هات بلاک نسبت به دیگر تجهیزات حرارتی می شود سیستم و مکانیزم گرمادهی منحصر به فرد آن است. دستگاه ها به ریزپردازنده های دیجیتالی مجهز هستند که در تمام مدت فرایند آزمایش، حرارت و گرمایشی کاملا پایدار ایجاد می‌کنند.

سوالات متداول

هات بلاک تنها یکی از چندین دستگاه گرمایشی در آزمایشگاه هاست. از دیگر وسایل با کاربرد تقریبا مشابه می‌ توان به انواع هیتر مگنت، اتوکلاوها، بن ماری سرولوژی، آوندهای آزمایشگاهی و… اشاره کرد. اما هات بلاک دارای مزایای منحصر به فردی است که باعث شده جایگاه ویژه ای در سیستم های گرمایشی داشته باشد. به عنوان مثال آزمایشگران در زمان قرار دادن نمونه داخل لوله برای حرارت دهی به کمک هات بلاک مطمئن هستند که حرارت یکنواختی به آن منتقل شده و به خواص شیمیایی آن آسیبی وارد نمی شود. بر خلاف روش های گرمایشی همچون هات پلیت، برای گرم کردن نمونه به کمک هات  بلاک احتیاجی به پر کردن ظرف نمونه از آب یا روغن نیست. 

خیر. بر خلاف دستگاه هایی همچون بن ماری و هات پلیت که به دلیل محدودیت دمایی انجام برخی از آزمایش ها را دچار چالش می کنند، دستگاه های هات بلاک دارای محدودیت دمایی نیستند و در صورت لزوم می توان دمای آن ها را تا حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد نیز افزایش داد.

 هات بلاک ها از نظر طراحی و نحوه ساخت انواع گوناگونی دارند. از جمله امکانات و قابلیت های موجود در هات بلاک های جدید می توان به مواردی همچون: سیستم کنترل میکروکنترلر، فیوز امنیتی حرارتی، امکان کنترل دمای قابل برنامه ریزی، امکان ذخیره اطلاعات آخرین وضعیت، سیستم هشدار صوتی، نمایشگر LCD برای کنترل دما و زمان، محدوده دمایی وسیع در بازه ۳۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد و… اشاره کرد.

sobhani
sobhani

این پست دارای یک نظر است

  1. محمد

    سلام ممنون بابت سایت کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید