آسیاب غلتکی چیست؟

آسیاب غلتکی چیست؟

آسیاب غلتکی چیست؟

آسیاب غلتکی چیست؟دستگاه آسیاب آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که معمولاً برای تجزیه و تحلیل و تهیه نمونه ها استفاده می شود. دستگاه آسیاب آزمایشگاهی برای خرد کردن ذرات ریز یا همگن سازی مواد مرطوب ، خشک ، سخت ، نرم و انعطاف پذیر استفاده می شود. به عبارت دیگر دستگاه آسیاب آزمایشگاهی اندازه ذرات را کاهش می دهد تا مواد صاف شود.

معرفی انواع آسیاب
معرفی انواع آسیاب

دستگاه آسیاب غلات آزمایشگاهی

آسیاب آزمایشگاهی غلات و آسیاب غلطکی با آسیاب غلات مختلف با مشهای مختلف و بدون ایجاد افت رطوبت استفاده میشود . برای آسیاب نمودن غلات برای آزمایش اتوانالایزر و آزمایش اندازه گیری گلوتن و فالینگ نامبر استفاده می شود .

آسیاب غلتکی جهت آماده سازی نمونه به منظور آزمون رئولوژی و همچنین آنالیز مواد تشکیل دهنده از طریق آزمون های مختلف طراحی شده است.

همچنین با استفاده از این آسیاب می توان میزان استخراج آرد از گندم و همچنین رفتار گندم در حین فرآیند آسیاب شدن را ارزیابی نمود. این دستگاه دارای تنظیمات از پیش تعیین شده و غلطک های با استحکام بالا به منظور آماده سازی صحیح نمونه جهت آزمایشات دقیق رئولوژی می باشد.

قیمت

آسیاب غلتکی چیست و چگونه کار می کند ؟

به طور کلی در سیستم آسیاب های غلتکی، غلتک ها به سه گروه زیر تقسیم می شوند :

  1. غلتک های خردکننده (Break Rolls)، که دارای شیارهای گود و درشت هستند
  2. غلتک های خراش دهنده (Scratch Rolls)، که دارای شیارهای کوچک تر از غلتک های خردکننده اند
  3. غلتک های نرم کننده (Reduction Rolls) که دارای سطح نسبتاً صاف و عاری از شیار می باشند.

هر یک از این غلتک ها دارای عمل مخصوص به خود هستند و ممکن است, یک سری چندتایی از آنها همزمان مشغول کار باشند. سیستم غلتک های خرد کننده شامل 6-4 دستگاه غلتک است که هر یک به یک الک ختم می شوند.

در بعضی از سیستم ها الک ها فقط در غلتک های خرد کننده ی سوم و چهارم وجود دارند و سایز غلتک های خردکننده بدون الک هستند. گندم کامل وارد این سیستم شده و ابتدا به غلتک خردکننده ی اول و سپس به غلتک های خردکننده ی بعدی می رود. عمل غلتک اول شکافتن دانه است ولی غلتک های بعدی آندوسپرم را از پوسته و جوانه جدا کرده و آن را نرم می کنند.

الف – غلتک های خرد کننده (آسیاب غلتکی)

به صورت جفت جفت قرار دارند که دانه ی گندم در فاصله بین آنها قرار گرفته و خرد و نرم می شود. در سیستم های انگلیسی شیارها به طور مورب و موازی قرار دارند اما در سیستم های آمریکایی شیارها به طور افقی و موازی هستند.

فاصله ی بین دو غلتک قابل تنظیم است و در غلتک های رویی فاصله کمی کمتر از قطر دانه و در غلتک های بعدی به تدریج از این مقدار کمتر می شود. در هر زوج غلتک ، یکی از آنها برخلاف جهت دیگری و یکی از آنها با سرعت بیشتری نسبت به دیگری حرکت می کند.

آسیاب غلتکی چیست؟

آسیاب غلطکی
آسیاب غلطکی

نسبت سرعت غلتک ها به یکدیگر حدود 2.5 به یک و سرعت غلتک ها 280 تا 450 دور در دقیقه است. تعداد شیارها در غلتک اول 10 تا 12 شیار در هر اینچ و در غلتک چهارم 28 شیار در هر اینچ است.

مقطع دهانه ی شیارها شبیه به عدد 7 (هفت) است که یک بازوی آن کوتاه تر از بازوی دیگر است. هنگام کار غلتک ها، شیارهای موجود روی سطح آن ها طوری قرار می گیرند که دهانه ی آنها مقابل همدیگر قرار می گیرد، با این تفاوت که بازوی بلند شیار یک غلتک مقابل شیار بلند غلتک دیگر قرار گرفته و موقع حرکت دانه را خرد و یا ذرات را به اندازه ای کوچک تر تبدیل می نماید و به این ترتیب , در اولین غلتک خردکننده دانه فقط شکافته می شود، لذا مقدار آرد حاصل معمولاً صفر و یا بسیار ناچیز است.

در هر حال نقش اصلی غلتک های خرد کننده در درجه ی اول خرد کردن دانه و تبدیل آن به ذرات با اندازه های مختلف است. ذرات حاصل از غلتک های خرد کننده، اول از روی الک های سیمی یا نایلونی که متناسب با اندازه های آنها انتخاب شده عبور داده می شوند و باقی مانده روی این الک ها به غلتک دوم فرستاده می شود، طرز کار غلتک های دوم مشابه غلتک های اول است، با این تفاوت که فاصله ی غلتک ها کمتر است و در نتیجه محصول را به ذرات ریزتری تبدیل می نماید و این عملیات همچنان ادامه می یابد, و هر بار فاصله ی غلتک ها کم می شود تا در نتیجه ذرات آندوسپرم از پوسته جدا و به ذرات ریز تبدیل شوند.

ب – غلتک های خراش دهنده ( آسیاب غلتکی )

در این مدل از آسیاب های غلتکی، تفاوت این غلتک ها با غلتک های خردکننده در این است که سطح استوانه ای آنها دارای شیارهای بسیار ریزی است به نحوی که در هر سانتی متر آن حدود 20 شیار قرار دارد، تعداد غلتک های این سیستم 4 – 2 جفت است.

هدف از گنجاندن این غلتک ها در سیستم آسیاب های مکانیکی عبارت است از جدا کردن آندوسپرم از پوسته بدون این که اندازه ی ذرات آرد از حد معینی کوچک تر شوند، زیرا برای تولید فراورده هایی با کیفیت مطلوب از آرد ، اندازه ی ذرات آن نباید از حد معینی بزرگ تر یا کوچک تر باشند و به خصوص برای تولید نان، آرد نسبتاً زبر مناسب تر است تا آرد نرم.

عمل کلی این غلتک ها شبیه غلتک های خردکننده است و مواد به دست آمده، بسته به اندازه ی ذرات و حالت خود ، به یکی از قسمت های جمع آوری آرد با مواد زائد و یا موادی که لزوماً باید غلتک های دیگر شوند داخل می گردد.

ج- غلتک های نرم کننده ( آسیاب غلتکی )

سطح استوانه ای این غلتک ها معمولاً صاف است و این سیستم از 8 تا 16 جفت غلتک یا مرحله تشکیل شده که بسته به نوع گندم مصرفی، رطوبت، درصد استخراج و سایر کیفیت های آرد مورد نظر متغیر است. از غلتک های نرم کننده در ریزتر کردن اندازه ی اجزای دانه استفاده می شود با این تفاوت که :

  1. در این غلتک ها سطح استوانه صاف است و به ندرت ممکن است از غلتک های شیاردار استفاده شود.
  2. اختلاف سرعت دو غلتک نسبت به هم خیلی کم است مثلاً در انگلستان 1.25 به یک و در امریکا 1.5 به یک دور است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به کمپانی CHOPIN مراجعه نمایید.

لطفا جهت اخذ مشاوره و استعلام قیمت آسیاب آزمایشگاهی با کارشناسان شرکت کیمیا طب گستر تماس حاصل بفرمایید.

sobhani
sobhani

دیدگاهتان را بنویسید