نحوه کار با رفراکتومتر

نحوه کار با رفراکتومتر

نحوه کار با رفراکتومتر

رفراکتومتر و روش کار , در ویدئو فوق که حاوی اطلاعاتی راجع به رفرکتومتر  می باشد, را ملاحظه می فرمایید. روش کار با رفرکتومتر  refractometer  بسیار ساده است :

برای اندازه گیری غلظت محلول ها استفاده می شود. کافیست تنها چند قطره از مایع را روی دستگاه بریزید. از این دستگاه در صنایع غذایی، کشاورزی، شیمیایی و تولیدی استفاده می شود.

روش کار با رفراکتومتر چگونه است؟

زمانی که نور وارد یک مایع می شود تغییر مسیر می دهد، این فرایند شکست نور نامیده می شود. رفراکتومتر میزان تغییر مسیر نور را اندازه می گیرد که به آن زاویه شکست نور گفته می شود.

رفراکتومتر زاویه شکست نور را اندازه می گیرد و آن را با مقادیر شاخص انکساری nD مرتبط می سازد. با استفاده از این مقادیر می توانید غلظت محلول ها را تعیین کنید. به عنوان مثال محلول ها دارای شاخص های انکساری متفاوت هستند که به غلظت آنها در آب بستگی دارد.

منشور رفراکتومتر نسبت به محلول شاخص انکساری(ضریب شکست) بیشتری دارد. به محض قرار دادن نمونه بر روی منشور  رفراکتومتر می توان اندازه ها را خواند. با یک محلول دارای غلظت کم، شاخص انکساری منشور بسیار بزرگتر از محلول نمونه است و

در نتیجه زاویه شکست ایجاد شده بزرگ خواهد بود و عدد خوانده شده کوچک است. عکس این مسئله در مورد یک مایع با غلظت بالا اتفاق می افتد.

نحوه کار با رفراکتومتر

ساختار رفراکتومتر :

رفراکتومتر چشمی از یک لوله استوانه ای شکل تشکیل شده که در قسمت ابتدایی آن یک منشور قرار داشته که در قسمت فوقانی منشور نمونه مورد قرائت قرار می گیرد . در پشت این منشور با توجه به بازه قرائت صفحه مدرج قرائت که سایه سنجش بر روی آن تشکیل می شود قرار گرفته که متصل به یک فلز معمولا از جنس مس بوده که تغییرات دمایی با آن جبران می گردد .

در انتهای این لوله یک لنز جهت بزرگنمایی و قرائت صفحه مدرج قرار دارد که با جلو و عقب بردن آن صفحه قرائت به صورت شفاف تر مناسب چشم قرائت کننده دیده می شود. رفراکتومتر از دوکلمه رفرکت که به معنی شکسته شدن یا انکسار بوده و متر که به معنای سنجش می باشد تشکیل شده که به آن بریکس سنج یا بریکس متر یا غلظت سنج و یا رفراکتومتر refractometer نیز گفته می شود.

مفهوم ATC در رفراکتومتر :

جبران دمایی اتوماتیک یا automatic temperature compensation و به عبارتی ATC سیستمی بوده که در دستگاههایی که نیاز به قرائت در دمای خاصی دارند در واقع قرائت در دمای خاصی صحیح می باشد که در این دستگاه دما در 25 درجه سانتی گراد بایستی قرار داشته باشد تا سنجش درست انجام گردد.

در این وسیله سنجش قسمتی مکانیکی از جنس فلز بسیار حساس به دما به قسمت اپتیک متصل است که با تغییرات دما تغییر سایز داده و به نحوی جای سایه حاصل از غلظت سنجیده شده را جا به جا کرده و عدد بریکس را در دمای مناسب به کاربر ارائه می نماید. دما در سنجش بریکس پارامتری مهم بوده که ترجیحا اصلاح آن به قرائت صحیح تر کمک می نماید

مقیاس بریکس brix و درصدهای رایج بریکس در رفراکتومتر

نمونه مایع درصد بریکس brix
روغن های خنک کننده cutting oil  0 تا 8
پرتقال  4 تا 13
نوشابه های گازدار  5 تا 15
سیب 11 تا 18
انگور  14 تا 19
آب میوه های غلیظ 42 تا 68
شیر پر چرب 52 تا 68
مربا و ژله 60 تا 70

قیمت

شاخص های شکست رایج در رفراکتومتر

خوانش شاخص های شکست به دما وابسته هستند که چند مورد را در جدول زیر مشاهده می کنید.

"<yoastmark

 

  • بریکس سنج 0 تا 10 : که جهت قرائت غلظت انواع آب میوه های رقیق و نوشیدنی های غیرالکلی و بعضی از روان کننده ها کاربرد دارند.
  • بریکس متر 0 تا 32 : که جهت قرائت غلظت قند در انواع آب میوه ها و نوشیدنی های غیرالکلی و روان کننده ها و خنک کننده های صنعتی کاربرد دارند.
  • رفراکتومتر 28 – 62 : که جهت سنجش بریکس مواد شیمیایی و مواد صنعتی استفاده می شود.
  • رفرکتومتر 58 – 92 : که برای سنجش محلول شکر غلیظ یا تشخیص آب در عسل و سنجش بریکس انواع روغن استفاده می شوند.
  • دستگاه 0 – 90 : که معمولا کارکردی عمومی داشته و قابلیت سنجش تمام موارد فوق را دارا می باشد.
  • شوری سنج : 1000 تا 1070 – 0 تا 100 درصد salinity که شوری سنج نیز نامیده می شود.
  • رفراکتومتر کلینیکال : جهت اندازه گیری میزان پروتئین سرم و وزن مخصوص ادرار
  • الکل سنج : جهت سنجش میزان بریکس الکل مایعات از رنج 0 تا 100 درصد
  • رنج 0 تا 80 : مانند دستگاه 0 تا 90 به صورت عمومی در سنجش بریکس استفاده می شود.

 

 

نحوه کالیبراسیون رفراکتومتر چشمی :

کالیبره انواع رفراکتومتر وابسته به عدد شروع بازه قرائت بوده و دستگاه های چشمی که از صفر بازه آنها شروع می گردد با آب مقطر و تنظیم سایه منشور بر روی عدد صفر رفراکتومتر دستی کالیبره می گردد. مواردی که از اعداد بالاتر شروع می شوند دارای محلول و منشور مخصوص کالیبراسیون بوده که با همان روش فوق انجام می گردد

جهت مشاهده قیمت رفراکتومتر ها لطفا مطلب قیمت رفراکتومترهای آتاگو را مطالعه نمایید. محصولات کمپانی آتاگو  را نیز می توانید مستقیما در وب سایت کمپانی آتاگو  مشاهده کنید. هلدینگ KTG  ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه های صنایع غذایی و صنایع دیگر و آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد.

گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان،کالاهای مورد درخواست را ازکمپانی های معتبر داخلی وهمچنین کشورهای اروپایی،آمریکایی و آسیایی براساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا،تهیه و ارائه می دهد. لیست تمامی محصولات در سایت شرکت کیمیا طب گستر قرار داده شده است و برای ورود به صفحه هریک ازمحصولات برروی آن کلمه کلیک کرده

تا وارد صفحه محصول مورد نظر بامشخصات فنی دستگاه مورد نیاز شوید.

به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین وکارشناسان مابسپارید. همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

لطفا جهت اخذ مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت کیمیا طب گستر تماس حاصل بفرمایید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
میکروسکوپ الکترونی چیست؟
مقالات
sobhani

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟ مقدمه میکروسکوپ الکترونی یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اتوکلاو رومیزی چیست؟
مقالات
sobhani

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و

ادامه مطلب »