آسیاب زلنی رولی غلطکی

آسیاب زلنی رولی غلطکی

آسیاب زلنی رولی غلطکی

آسیاب زلنی رولی غلطکی  مدل RM-1300 ، ساخت کشور ترکیه می باشد که در ادامه مطلب ویزگی های این دستگاه را مشاهده می کنید:

  • این آسیاب دارای دارای استاندارد CE می باشد.
  • آسیاب زلنی مدل RM-1300 قابلیت آسیاب کردن گندم توسط غلطک های مخصوص و
  • مش طراحی شده مخصوص جهت تفکیک آرد و سبوس گندم را داراست.
  • قابلیت جمع آوری سبوس و آرد در 2 مخزن جداگانه را دارد.
  • امکان آسیاب کردن گندم نم زده با رطوبت 17%-16%
  • دارای درب شیشه ای جهت رویت مراحل خرد کردن نمونه
  • امکان تنظیم فیدر متناسب با میزان رطوبت و سایز ذرات گندم مناسب برای فالینگ نامبر ، تست گلوتن و آنالیز پروتئین

برای آشنای بیشتر با انواع آسیاب آزمایشگاهی لطفا مطلب آسیاب آزمایشگاهی غلات را مطالعه نمایید.

آزمون سدیمانتاسیون

برای پی بردن به کیفیت پروتئین و گلوتن گندم، علاوه بر اندازه‌گیری کمی پارامترهای مذکور می‌بایست کیفیت آرد حاصل از گندم را مورد سنجش قرار داد. اگر پروتئين‌هاي گلوتن در آب يا محلول‌هاي شيميايي رقيق قرار بگيرند، آب جذب کرده و متورم مي‌شوند و حجم ذرات متورم شده‌ی آرد معيار کميت و کيفيت گلوتن در نظر گرفته مي‌شود.

با توجه به این که پروتئین‌های گلوتن گندم توانایی متفاوتی در اتصال به آب دارند، حجم رسوب در واقع عملکردی از عناصر کیفی و کمی گلوتن گندم می‌باشد. عدد زلنی یا ضریب سدیمانتاسیون مقدار حجم ته‌نشین شده سوسپانسیون آرد در طی مدت زمان معین را نشان می‌دهد.

خواص تورم آرد گندم با تعیین مقدار رسوب آزمایش می‌شود و از آنجا که گلوتن در آب نامحلول است، این روش حجم پروتئین‌های گلوتن متورم را اندازه‌گیری می‌کند. سرعت رسوب يك آرد كه در فاصله زماني معين در محلول اسيد لاكتيك به حالت تعليق در آمده باشد , به عنوان يك معيار در اندازه‌گيري كيفيت پخت تلقي مي‌شود. آزمايش زلني براي گندم‌هاي نرم و سخت قابل اجراست و از روي ميزان رسوب مي‌توان به کيفيت گلوتن و نيز قابليت پخت آرد پي برد.

قیمت

آسیاب زلنی رولی غلطکی

جهت پي بردن به كيفيت پروتئين، 200 گرم نمونه گندم را با آسياب مخصوص زلنی آسیاب كرده و 2/3 گرم از آرد به دست آمده را در یک استوانه با 50 میلی‌لیتر محلول بروموفنول (محلول رسوب I) مخلوط كرده و ابتدا با دست به مدت 5 ثانیه و سپس با شیکر مخصوص زلنی به مدت 5 دقیقه تکان داده می‌شود.

سپس، 25 میلی‌لیتر از محلول رسوبII  (اسید لاکتیک و ایزوپروپیل الکل) اضافه شده و این ترکیبات به مدت 5 دقیقه در دستگاه شیکر به شدت مخلوط می‌شوند. بعد از آن مخلوط را به مدت 5 دقیقه بدون حرکت درجايي روي سطح صاف قرار داده و

پس از آن میزان رسوب در پایان زمان مقرر خوانده می‌شود. اسيدلاکتيک موجود پروتئين‌ها را به تدريج تجزيه مي‌کند و پس از مدت زمان لازم به حالت رسوبي قرار مي‌گيرند.

آسیاب زلنی رولی غلطکی

مقدار رسوب بر حسب میلی‌لیتر بیان می‌شود و هرچه درجه هیدراته‌شدن ذرات در این محلول بیشتر باشد و به ارتفاع بیشتری دست یابند، گلوتن کیفیت بهتری دارد. همچنین می‌توان زمان استراحت خمیر، ظرفیت احتباس گاز و حجم محصولات بیکری را توسط مقدار رسوب پیش‌بینی کرد.

چنان چه عدد سدیمانتاسیون بر مقدار درصد پروتئین تقسیم شود , عددی حاصل می‌شود که آن را specific sedimentation value می‌نامند و می‌توان آن را به عنوان کیفیت گلوتن به کار برد.

آسیاب زلنی رولی غلطکی

از جمله عوامل موثر بر آزمون زلنی عبارتند از:

اسید جهت رسوب دادن گلوتن و تجزیه آنها؛ نوع آسیاب به کار رفته به دلیل اهمیت اندازه ذرات آرد در این آزمون به طوری که وقتی ذرات آرد خیلی ریز باشد هنگام حل شدن آرد کلوخه شده و باعث خطا در آزمایش می‌شود؛

درصد استخراج آرد به طوری که هنگام آزمایش اگر در نمونه سبوس باشد، آب جذب کرده و متورم می‌شود و حجم رسوب به خطا زیاد می‌گردد؛

دما که باید بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد باشد؛ رطوبت آرد که باید 14 درصد باشد اما برای سایر رطوبت‌ها هم فاکتور تبدیل وجود دارد.

آسیاب زلنی رولی غلطکی

چنانچه حجم رسوب تشکیل شده کمتر از 20 میلی لیتر باشد جذب آب خمیر کم، خمیر حاصل شل و مرطوب و در مقابل فرایند تخمیر حساس می باشد، نان حاصل از چنین خمیری تخلخل و پوکی قابل قبولی نخواهد داشت.

در صورتی که حجم رسوب ته نشین شده بیش از 40 میلی لیتر باشد , خمیر حاصل از چنین آردی سفت است و طی فرایند تخمیر تحمل زیادی را از خود نشان می دهد و نان حاصل از آن مناسب نخواهد بود.

به طور کلی از نظر کیفی گندم دارای پروتئین 13 درصد که عدد زلنی حدود 35 میلی لیتر دارد گندم خیلی خوب محسوب می شود.

در صورتی که درصد پروتئین گندم بین 10 تا 13 درصد و عدد زلنی آن بین 25 تا 35 باشد , گندم متوسط یا خوب به حساب می آید و گندم ضعیف نیز به گندمی گفته می شود که پروتئین آن کمتر از 10 درصد بوده و عدد زلنی آن نیز کمتر از 25 باشد.

آزمون زلنی

آسیاب زلنی : آزمون زلنی نشان دهنده کمیت و کیفیت پروتئین گندم می باشد. البته این آزمون به همراه آزمون های دیگر جهت قضاوت نهایی درمورد ارزش نانوایی گندم یا آرد بر اساس مجموعه ای از نتایج چند آزمایش و نه یک آزمایش به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

به هر حال در این آزمون سرعت رسوب آرد تهیه شده با آسیاب زلنی که در محلول اسید لاکتیک به حال تعلیق در آمده است در فاصله زمانی معین به عنوان یک معیار در اندازه گیری کیفیت پخت تلقی می شود.

در طول این آزمایش پروتئین های گلوتن دانه گندم یا آرد متورم شده و به شکل رسوب ته نشین می شوند، هرچه محتوای گلوتن بیشتر باشد نشان دهنده کیفیت بالاتر پروتئین بوده و باعث افزایش عدد زلنی می گردد.

مطابق استاندارد AACC اعداد زلنی حاصل از گندم ضعیف زیر 20، برای گندم متوسط 25-20 و گندم قوی بالاتر از 25 میلی لیتر است.

همچنین مطابق طبقه بندی دیگری کیفیت بالای گندم مربوط به گندم هایی است که عدد زلنی بالای 35، کیفیت متوسط تا خوب برای عددهای زلنی 35-25 و کیفیت تقریبا ضعیف برای عددهای زلنی 24-16 میلی لیترمی باشد.

سدیمانتاسیون

آزمون سدیمانتاسیون اطلاعاتی را در مورد کمیت و کیفیت نمونه های دانه های گندم و آرد فراهم می کند.

سرعت رسوب آرد که در محلول اسید لاکتیک به حال تعلیق در آمده است در فاصله زمانی معین به عنوان یک معیار در اندازه گیری کیفیت پخت تلقی می شود که بر اساس این روش نیز می باشد و به وسیله نگه داشتن دانه گندم یا آرد در یک محلول اسید انجام می شود.

در طول این آزمایش پروتئین های گلوتن دانه گندم یا آرد متورم شده و به شکل رسوب ته نشین می شوند.بیشتر بودن محتوای گلوتن و بهتر بودن کیفیت آن سبب افزایش عدد سدیمانتاسیون می شود.بنابراین ارتباط مثبتی بین حجم رسوب و استحکام گلوتن یا ویژگی های حجمی نان وجود دارد.

آیین کار

آیین کار جهت تعیین ضریب ته نشینی ( زلنی ) برای گندم و آرد که بوسیله کمیسیون فنی مربوط تهیه و تدوین شده و در یکصد و شصت و یکمین کمیته ملی استاندارد کشاورزی و غذائی مورخ ۷۴/۵/۱۴ مورد تائید قرار گرفته , اینک باستناد بند ۱ ماده ۳ قانون اصلاحی قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ بعنوان آئین کار رسمی ایران منتشر می‏گردد . برای حفظ همگامی و هماهنگی با پیشرفتهای ملی و جهانی در زمینه صنایع علوم , آئین کارهای ایران در مواقع لزوم مورد تجدیدنظر قرار خواهند گرفت و هرگونه پیشنهادی که برای اصلاح یا تکمیل این آئین کارها برسد در هنگام تجدید نظر در کمیسیون فنی مربوط مورد توجه خواهد شد .

بنابراین برای مراجعه به آئین کارهای ایران باید همواره از آخرین چاپ و تجدیدنظر آنها استفاده نمود . در تهیه و تدوین این آئین کار سعی شده است که ضمن توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه حتی المقدور بین این آئین کار و آئین کار کشورهای صنعتی و پیشرفته هماهنگی ایجاد شود .

لطفا جهت اخذ مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت کیمیا طب گستر تماس حاصل بفرمایید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »
×
×

سبد خرید