حمام آب یا بن ماری آزمایشگاهی چیست؟

بنماری آزمایشگاهی چیست؟

بن ماری آزمایشگاهی چیست؟

بنماری یا حمام آزمایشگاهی یکی از تجهیزات مورد نیاز در اغلب آزمایشگاه‌ها بوده که در مراکز مختلف آزمایشگاهی یافت شده و کاربردهای بسیاری نیز دارد. حمام یا بنماری آزمایشگاهی کاربردهای متنوع و وسیعی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایش‌های سرولوژیک، تست‌های بیوشیمی، دارویی و غیره اشاره کرد. این دستگاه انواع مختلفی داشته و در هر یک مراکز آزمایشگاهی با توجه به زمینه کاری آزمایشگاه، یکی از انواع بنماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید و فروش بن ماری آزمایشگاهی با توجه به موارد مختلفی انجام شده که هر یک در بازه قیمتی متفاوتی قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله به طور کامل به پاسخ سوال بنماری آزمایشگاهی چیست، پرداخته شده و انواع این دستگاه و نحوه عملکرد آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بن ماری آزمایشگاهی
بن ماری آزمایشگاهی

بنماری آزمایشگاهی چیست؟

بن ماری (bain marie) یک کلمه فرانسوی بوده که در انگلیسی، حمام آب (water bath) معنی می‌شود. از این وسیله در آزمایشگاه‌ها برای انجام تست‌های سرم‌شناسی، آزمایش‌های دارویی، ترکیب مواد اگلوتیناسیون و حتی در روش‌های انکوباسیون صنعتی نیز استفاده شده و کاربرد دارد. محلول مورد استفاده در بنماری آزمایشگاهی چیست؟ در برخی از انواع این دستگاه از آب و در برخی دیگر از روغن استفاده می‌شود.

به طور کلی، یک قانون ثابت در زمان انجام آزمایش‌ها وجود دارد که معمولاً تمامی واکنش‌های بیوشیمیایی، ایمونولوژیکی و ایمونوهماتولوژی باید در یک محدوده دمایی خاص انجام گیرد. محدوده دمایی معمول برای فعالیت دستگاه بنماری بین دمای اتاق تا 60 درجه سانتی‌گراد است. باید توجه داشت که برای دماهای بیشتر از 100 درجه سانتی‌گراد از یک پوشش یا محفظه با مشخصه‌های خاص در دستگاه استفاده کرد. همچنین دستگاه‌های بنماری آزمایشگاهی در محدوده ظرفیتی 2 تا 30 لیتر تولید و ارائه می‌شوند.

قیمت

کاربرد بنماری آزمایشگاهی چیست؟

همانطور که اشاره شد، بنماری آزمایشگاهی کاربردهای متنوع و بسیار گسترده‌ای دارد. همچنین از این دستگاه در آزمایشگاه‌های مختلفی نظیر آزمایشگاه‌های فعال در زمینه آموزشی، کلینیکی، تحقیقاتی و صنایع غذایی استفاده خواهد شد. با وجود کاربردهای فراوان این دستگاه، در ادامه به برجسته‌ترین این کاربردها اشاره می‌شود. بنماری آزمایشگاهی برای انجام تست‌های ترکیب مواد آکلوتیناسیون کاملاً کاربردی بوده و همچنین در سرلوژیک و سرم‌شناسی نیز بسیار قابل استفاده است. علاوه بر این، کاربردهای دیگری نیز در زمینه تست‌های دارویی، بیوشیمی و انکوباسیون صنعتی دارد.

این دستگاه دارای یک مخزن است که قابلیت ذوب کردن فرآورده‌های مختلف نظیر فراورده‌های خونی را دارد. از دیگر موارد استفاده از بنماری آزمایشگاهی می‌توان به این امر اشاره کرد که برخی از مواد نباید بر روی شعله مستقیم قرار بگیرند، زیرا در این صورت امکان انفجار آن‌ها زیاد است. در این حالت، بهترین انتخاب بنماری آزمایشگاهی خواهد بود. همچنین به علت وجود مخزن مشخص، می‌توان انواع ظروف آزمایشگاهی را نیز درون آن قرار داد. قابلیت بنماری آزمایشگاهی چیست؟ یکی دیگر از قابلیت‌های این دستگاه، ایجاد حرارت و گرما به شکل یکنواخت بوده و می‌تواند این گرما و حرارت را تحت کنترل خود قرار دهد. این مورد نشان‌دهنده این است که دستگاه بنماری به صورت همرفتی حرکت می‌کند.

انواع بن ماری آزمایشگاهی

در آزمایشگاه‌های مختلف، انواع متنوعی از بنماری آزمایشگاهی وجود دارد که از هرکدام با توجه به نوع نیاز و شرایط آزمایش، استفاده‌های گوناگونی می‌شود. این دستگاه‎ها همگی از جنس فولاد ساخته شده و داخل مخزن آن‌ها نیز با رنگ الکترواستاتیک پوشانده شده است تا در این حالت بهترین عملکرد را در برابر شرایط آزمایشگاهی داشته باشند. در ادامه به پاسخ سوال انواع بنماری آزمایشگاهی چیست؟ پرداخته خواهد شد؛

 • بنماری آزمایشگاهی سرولوژی با درب شیب‌دار
 • بنماری آزمایشگاهی شیکر دار
 • بنماری آزمایشگاهی دارای سیرکوله
 • بنماری آزمایشگاهی دارای سیرکوله و یخچال
 • بنماری آزمایشگاهی دارای یخچال
 • بنماری آزمایشگاهی جوش با درب شیب‌دار
 • بنماری آزمایشگاهی میکرو کنترلر با درب شیب‌دار

بنماری-ازمایشگاهی-قیمت

تفاوت دستگاه های بن ماری جوش و سرولوژی

دو نوع بنماری آزمایشگاهی جوش و سرولوژی از جمله پراستفاده‌ترین انواع این دستگاه هستند که بر اساس ویژگی‌های درجه حرارت و گرمای داخلی تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت‌های این دو دستگاه شامل موارد زیر خواهد شد؛

 • دستگاه بنماری آزمایشگاهی سرولوژی قابلیت تنظیم دمایی از 37 درجه تا 100 درجه را دارد.
 • دستگاه بنماری آزمایشگاهی جوش، قابلیت تنظیم دمایی از دمای محیط تا 100 درجه را دارد.

نحوه استفاده از بنماری آزمایشگاهی

نکات استفاده از بنماری آزمایشگاهی چیست؟

قبل بیان نحوه بکارگیری این دستگاه، باید نکاتی را مدنظر قرار داد. دستگاه باید کاملاً تمیز بوده و لوازم جانبی آن نیز به خوبی راه‌اندازی شده باشد. برای استفاده از این دستگاه باید مراحل زیر را طی کرد؛

 • در صورت نیاز به ثابت نگه داشتن دما در بنماری آزمایشگاهی، باید در ابتدا دستگاه پر از مایع شده و از قرار گرفتن محفظه گرم‌کننده بنماری جای اصلی خود اطمینان حاصل کرد. علاوه بر این موضوع، باید توجه داشت که سطح مایع از سطح بالای تانک فاصله داشته باشد.
 • امکان تشکیل قارچ و خزه در مخزن دستگاه بنماری آزمایشگاهی وجود دارد. برای پیشگیری از این مشکل باید توجه داشت که علاوه بر مخزن، آبی که درون آن را پر می‌کند نیز کاملاً تمیز باشد. البته این در حالتی است که از آب برای گرم کردن انتخاب گردد.
 • در این مرحله کلید اصلی بر روی گزینه روشن شدن قرار داده می‌شود. این کلید البته به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند به صورت اتوماتیک روشن شده و دستگاه شروع به فعالیت کند.
 • برای تنظیم کردن دمای دستگاه باید از کلیدهای تنظیم و کنترل استفاده کرد. همچنین فهرست دمایی بنماری نیز در کنار این کلیدها قرار دارد.
 • در صورتی که دستگاه بنماری مجهز به کلید قطع دما باشد، باید آن را فعال نمود.
 • کلید اصلی بنماری آزمایشگاهی چیست؟ این کلید مانند یک کنترل‌کننده امنیتی عمل کرده و در زمانی که مایع درون مخزن بنماری به دمای موردنظر رسید، از ورود جریان برق به درون آن جلوگیری خواهد شد. در نتیجه از مایع موردنظر و همچنین دستگاه، مراقبت می‌شود.
بن ماری آزمایشگاهی
بن ماری آزمایشگاهی

فروش بنماری آزمایشگاهی در هلدینگ KTG

محصولات آزمایشگاهی از جمله بنماری، در کمپانی مورد نظر به گونه‌ای طراحی می‌شود که سازگاری و تکرارپذیری لازم برای بهبود آزمایشات و تحقیقات را به خوبی ارائه می‌دهد. این آزمایشات می‌توانند در یک مرکز مستقل، شرکتی و یا موسسه آموزشی انجام شوند و انتخاب بنماری آزمایشگاهی از هلدینگ ktg، یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. این دستگاه در حجم‌ها و مدل‌های مختلفی قابل سفارش بوده و به صورت تخصصی برای مشتریان ارائه می‌گردد. برای خرید بنماری آزمایشگاهی کلیک کنید.

نتیجه گیری

بن ماری یا حمام آزمایشگاهی همانطور که از نامش پیداست یکی از تجهیزات مهم آزمایشگاهی به شمار می رود که وظایفی همچون مذاب کردن فراورده های خونی، انجام تست های دارویی، سرم شناسی، بیوشیمیایی و… را بر عهده دارد. این وسیله به یک مخزن دوجداره استیل مجهز است که می توان انواعی از مواد شیمیایی فریز و منجمد شده را داخل آن قرار داده و عملیات ذوب کردن را با کیفیت بالا انجام داد. از دیگر اجزای تشکیل دهنده بن ماری آزمایشگاهی می توان به المنت ها، ترموستات، دماسنج و همزن جهت به گردش درآوردن آب درون مخزن اشاره کرد. جنس فولادی و رنگ الکترواستاتیکی به کار رفته در ساخت مخزن حمام باعث شده تا این دستگاه در شرایط آزمایشگاهی سخت، تاب آوری بالایی داشته باشد. این محصولات از نظر شیوه ساخت و قدرت عملکرد دسته بندی های مختلفی دارند.

 

سوالات متداول

دستگاه بن ماری آزمایشگاهی سرولوژی از گروه دستگاه های تمام دیجیتال است که عملکرد بسیار مطلوبی دارد. دقت عمل بالای این دستگاه باعث شده تا از آن به طور خاص در کارهای دقیق استفاده شود. بن ماری سرولوژی در ابعاد و اندازه های مختلفی به بازار عرضه می شود که اندازه ۱۵ لیتری آن جزء پر مصرف ترین انواع بن ماری سرولوژی در بازار است. در مقابل، بن ماری ترموستاتیک، دستگاهی است که بیشتر به جهت گرم کردن مواد از طریق ایجاد حرارت غیر مستقیم استفاده می شود. 

برای استفاده از بن ماری آزمایشگاهی، یک سری نکات وجود دارند که می بایست حتماً به آن ها توجه داشت. معمولاً استفاده از برخی مواد در حمام آزمایشگاهی می تواند باعث آسیب رساندن به آن شود. این مواد عبارتند از: استفاده از انواع سفید کننده برای تمیز کردن محفظه داخلی حمام، استفاده از مایع هایی که درصد کلر آن ها بسیار بالاست، محلول های دارای نمک رقیق از جمله کلسیم کلراید و سدیم کلراید، اسیدها و نمک های غلیظ، آب های یونیزه شده که سبب خوردگی محفظه داخلی حمام می شوند و محلول های رقیقی همچون هیدروبرومیک و هیدروکلرید می باشند.

با توجه به تنوع دستگاه های بن ماری آزمایشگاهی و مکانیزم عمل متفاوت هر کدام، نمی توان برای این محصولات قیمت مشخص و ثابتی اعلام کرد. علاوه بر تنوع محصولات، عواملی همچون کیفیت ساخت و استانداردهای به کار رفته در تولید کالا، اعتبار برند سازنده، گارانتی و خدمات پس از فروش محصول، ظرفیت و دیگر قابلیت های حمام آزمایشگاهی در قیمت نهایی آن موثر هستند.

 

Admin
Admin

این پست دارای یک نظر است

 1. علی

  بهترین فروشگاه تجهیزات ازمایشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »