بررسی انواع سانتریفیوژ و کاربرد آن

بررسی انواع سانتریفیوژ و معرفی آن

بررسی انواع سانتریفیوژ و کاربرد آن

سانتریفوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز اجزای مختلف مایع را بر اساس چگالی جدا می کند.

یک وسیله اساسی و مهم برای جداسازی مواد و تفکیک درون محلول‌ها. دستگاهی که به طور گسترده در آزمایشگاه‌های پزشکی، زیست شناسی، شیمی، میکروبیولوژی و دیگر رشته‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وسیله‌ای که اساس کاری آن چرخش، استفاده از قوانین نیروی گریز از مرکز و نیز تفاوت چگالی مواد است. حتما متوجه شده‌اید که در حال صحبت درباره سانتریفیوژ آزمایشگاهی هستیم. سانتریفیوژ آزمایشگاهی یک وسیله پرکاربرد و ضروری است که در بسیاری از موارد برای تفکیک مواد از آن استفاده می‌شود. اما این وسیله همانند دستگاه‌هایی از جمله یخچال و فریزر آزمایشگاهی دارای انواع مختلف است. در ادامه درباره سانتریفیوژ توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد. با وب سایت گروه کیمیا طب گستر همراه باشید.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

همان گونه که مطلع هستید، در بسیاری از موارد نیاز است تا مواد محلول به شکل تفکیک شده در بیایند. همچنین در برخی موارد نیاز است تا مواد و برخی ترکیب‌های خاص را با توجه به جرم مولکولی آن‌ها تفکیک کنیم. مثلا تصور کنید محلولی حاوی DNA عادی و DNA علامتگذاری شده با نیتروژن سنگین داریم. چگونه باید عمل تفکیک را در این موارد به انجام رساند؟

سانتریفیوژ یا به انگلیسی Centrifuge وسیله‌ای است که به این منظور تولید و عرضه شده است. اساس کار آن بر نیروی گریز از مرکز و چرخش استوار است. وقتی دستگاه با دور بسیار بالا، به طور مثال بیست تا سی دور در هر ثانیه (حدود هزار تا دو هزار دور به ازای یک دقیقه) چرخش خود را انجام می‌دهد، فرآیند تفکیک اتفاق می‌افتد. در پی این چرخش، نیروی قابل توجه گریز از مرکز به تک تک ذرات محلول وارد می‌شود. در نتیجه، نمونه از فاز محلول خارج شده و مواد، بر اساس جرم خود طبقه بندی می‌شوند.

این طبقه بندی و تفکیک مواد سانتریفیوژ شده به شکل جرمی و بر اساس چگالی آن‌هاست. ماده چگال‌تر در پایین ظرف (معمولا لوله آزمایش) و ماده سبک‌تر در بالا قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان هر یک را در ظرف خاص خود قرار داد و به تحلیل و بررسی آن پرداخت.

برای اولین بار، بنجامین رابینز که مهندس ارتش ایالات متحده آمریکا بود ایده ساخت یک بازوی چرخنده را پیاده کرد. این اتفاق در قرن 18 میلادی، یعنی نزدیک به چهارصد سال پیش اتفاق افتاد! بعدها افراد دیگری این ایده را بهبود بخشیدند و سانتریفیوژ آزمایشگاهی امروزی تولید شد.

معرفی انواع سانتریفیوز
معرفی انواع سانتریفیوز

انواع مدل‌های سانتریفیوژ (Centrifuge)

امروزه دیگر این دستگاه محدود به یک نوع خاص نیست. انواع مختلفی از آن به منظور استفاده‌های مختلف ساخته و ارائه شده‌اند. هر یک کاربرد، ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارد. شرکت کیمیا طب گستر نیز مهم‌ترین شرکت ارائه کننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی در سطح کشور با بهترین کیفیت و تضمین اصالت است. در ادامه این نمونه‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

سانتریفیوژ آزمایشگاهی معمولی

این نوع، ساده‌ترین و رایج‌ترین مدلی است که استفاده می‌شود. سرعت آن‌ها در حد معمولی قابل تنظیم است (بین دویست تا ششصد دور در دقیقه) و می‌تواند اعمال عادی را انجام دهد. به آن سانتریفیوژ کلینیکی یا سانتریفیوژ بالینی نیز می‌گویند، به این دلیل که کلینیک‌ها از آن استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین کاربردهای این مدل می‌توان به جداسازی اجزاء خون، سرم و بقیه ترشحات و مایعات انسانی و حیوانی اشاره کرد.

میکروسانتریفیوژ یا میکروفیوژ

اما همیشه ظرف مورد استفاده لوله آزمایش و محلول نمونه نیز، یک محلول عادی نیست. برخی اوقات با محلول دقیق و حساسی طرف هستیم که باید درون لوله مویین قرار گیرد و بعد از تفکیک، به شکل دقیقی آنالیز شود. به منظور تفکیک این نوع محلول‌ها از میکروسانتریفیوژ استفاده می‌شود. این دستگاه قابلیت این را دارد که لوله مویین‌های متعددی به آن متصل شده و به چرخش درآیند. سرعت چرخش نیز قابل تنظیم است. نوع خاص میکروسانتریفیوژ، سانتریفیوژ میکرو هماتوکریت است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سانتریفیوژ میکرو هماتوکریت

در واقع رایج‌ترین نوع میکروسانتریفیوژ، مدل هماتوکریت آن است. می‌دانید که هماتوکریت به درصد گلبول‌های قرمز نسبت به حجم کل خون گفته می‌شود. این درصد با استفاده از سانتریفیوژ میکرو هماتوکریت به دست می‌آید. لوله مویین‌های حاوی خون به چرخش درمی‌آیند و هماتوکریت از پلاسما جدا می‌شود. سپس حجم این دو قسمت مقایسه و هماتوکریت محاسبه می‌شود. بد نیست ذکر کنیم که مقدار طبیعی آن باید بین 45 تا 50 درصد باشد.

انواع دیگر سانتریفیوژ آزمایشگاهی

بالاتر به مهم‌ترین مدل‌های این دستگاه که بیشترین کاربرد را دارند اشاره کردیم. اما انواع دیگری نیز وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نیز معرفی می‌کنیم. البته در صورتی که سوالی درباره خرید محصولات از بهترین ارائه کننده تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی، شرکت کیمیا طب گستر دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

سانتریفیوژ یونیورسال

نمونه یونیورسال نیز از انواع مهم این دستگاه است. از آن در آزمایشگاه‌های گوناگون برای تفکیک انواع مایعات و مخلوط‌ها استفاده می‌شود. همچنین سانتریفیوژ یونیورسال دارای انواع مختلفی است. این مدل‌ها از نظر قدرت و سرعت چرخش طبقه بندی می‌شود.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی PRP

جدا کردن پلاکت و پلاسمای خون به علت ویژگی‌ها و اندازه آن نسبتا دشوارتر از گلبول‌هاست. به همین دلیل، سانتریفیوژ PRP به وجود آمده است. این دستگاه مختص تفکیک پلاکت و پلاسماست. آزمایشگاه‌های مختلف، مراکز جراحی و عمل‌های زیبایی و امثال آن از این دستگاه استفاده می‌کنند.

مینی فیوژ

بسیار پیش می‌آید که در رشته‌های بیولوژی مولکولی، ژنتیک و نیز میکروبیولوژی نیاز باشد تا مواد موجود در میکروتیوب‌ها جداسازی و تفکیک شود. در این شرایط از مینی فیوژ استفاده می‌کنند. این دستگاه قابلیت چرخاندن تعداد زیادی میکروتیوب با سایزهای مختلف را دارد.

فروش انواع سانتریفیوژ ایرانی و خارجی

لیست قیمت انواع سانتریفیوژ

بهترین سانتریفیوژ کدام است؟ چگونه باید انتخاب کرد؟

حال که این انواع مختلف سانتریفیوژ آزمایشگاهی را بررسی کردیم، ممکن است این سوال پیش بیاید که انتخاب بهترین سانتریفیوژ به چه صورت باید انجام گیرد.

دقت کنید که هر کدام از انواع این دستگاه، ویژگی و عملکرد خاص خود را داراست. مثلا مشخص و بدیهی است که نمی‌توان از مینی فیوژ برای تفکیک نمونه خون به شکل گسترده استفاده کرد. بنابراین مورد مهم اول، انتخاب نوع دستگاه است.

در وهله بعدی می‌توان به قدرت و برند آن فکر کرد. در این مرحله علاوه بر بودجه در دسترس، نظر کارشناس زمینه مورد نظر اهمیت دارد. این موضوع به آن دلیل است که هر یک از انواع این دستگاه، دارای قدرت و سرعت خاص خود هستند. همچنین ظرفیت آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بنابراین بررسی دقیق این موارد نیز ضروری به نظر می‌رسد. در نهایت نیز برای دریافت بهترین مشاوره خرید رایگان سانتریفیوژ می‌توانید با کارشناسان کیمیا طب گستر تماس حاص نمایید.

واردکننده و نمایندگی فروش انواع سانتریفیوژ

کیمیا طب گستر با سالها تجربه در زمینه فروش تجهیزات آزمایشگاهی، واردکننده انواع  سانتریفیوژ و نمایندگی فروش سانتریفیوژ ایرانی و خارجی رمی باشد. برای خرید انواع  سانتریفیوژ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

sobhani
sobhani

دیدگاهتان را بنویسید

سختی سنج آب چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه سختی سنج آب چیست؟

معرفی کامل دستگاه سختی سنج آب  سختی آب یکی از پارامترهای مورد استفاده در تعیین کیفیت آب است. این مقدار توسط دستگاه های مخصوصی به

ادامه مطلب »
کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
میکروسکوپ الکترونی چیست؟
مقالات
sobhani

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟ مقدمه میکروسکوپ الکترونی یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اتوکلاو رومیزی چیست؟
مقالات
sobhani

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و

ادامه مطلب »