شیکر الک آرد و خاک چیست؟

شیکر الک چیست؟

شیکر الک چیست؟

دستگاهی است که برای جداسازی خاک و یا سایر نمونه‌ها بر اساس اندازه به کار می‌رود. آنالیز خاک برای کشاورزان و مهندسین عمران بسیار مهم است. آنالیز خاک نشان دهنده اطلاعات مهمی مانند فشردگی خاک،زه کشی،سن و منشاء خاک است و شیکر الک در این زمینه کمک شایانی را می‌کند.

عواملی که در انتخاب شیکر موثر است عبارتند از:

  • حداقل اندازه
  • مقاومت نسبت به آشفتگی ذرات
  • فاکتورهای الکتریکی استاتیک

شيکر الک خاک  يا دستگاه لرزاننده دستگاهي است جهت لرزش مداوم الک ها و در هنگام دانه بندي مصالح مختلف بکار ميرود. در این نوع شیکر از الکهای 8 و 12 اینچی استیل یا برنجی با مشهای مختلف تا 10 عدد می توان استفاده کرد.

شیر الک آرد و خاک
شیر الک آرد و خاک

انواع شیکر الک

انواع شیکر الک بر مبنای شیوه جداسازی و الک کردن عبارتند از :

  • شيکر يا سرند به روش پرتابي
  • شيکر يا سرند به روش افقي
  • شيکر يا سرند به روش AIR JET
  • شيکر يا سرند به روش صوتي
  • شيکر يا سرند به روش تر (خيس)

انواع شیکر الک بر مبنای شیوه جداسازی و الک کردن

قیمت

شیکر الک  با حرکت پرتابی یا عمودی: شامل حرکت رفت و برگشتی ذرات به سمت بالا و پایین است. این روش قابلیت جداسازی ذرات ۲۰ میکرومتر تا ۴۰ میلی‌متری را دارد. از معایب این روش گرفتگی سوراخ‌های الک و کاهش بازدهی آن است.

شیکر الک  با حرکت افقی: حرکات الک به‌صورت یک دایره افقی می‌باشد. حرکت چرخشی سبب الک شدن ذرات می‌شود. امکان گرفتگی سوراخ‌های الک در این روش کمتر از روش پرتابی است. نمونه در این روش می‌تواند مقدار بیشتری نسبت به روش قبلی داشته باشد. الک کردن به‌صورت افقی بیشتر برای دانه‌های سوزنی شکل، صفحه‌ای (پهن)، دراز یا رشته‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش قابلیت جداسازی ذرات با اندازه ۴۵ میکرومتر تا ۶۳ میلی‌متر را دارد.

شیکر الک  با روش Air jet: برای نمونه‌های حاوی ذرات ریز با ابعاد ۵۰ میکرومتر و کوچک‌تر مناسب است. جریان هوا توسط از بالا به سمت پایین جریان می‌یابد که توسط پمپ خلأ در پایین یا جریان پرفشار هوا از بالا ایجاد می‌شود. قابلیت جداسازی ذرات ریز با اندازه تقریبی ۱۰ میکرومتر تا ۴ میلی‌متر را دارد.

شیکر الک  با حرکت  مکانیکی و صوتی: در این روش علاوه بر حرکت مکانیکی امواج صوتی نیز به کمک می‌آیند تا ذرات الک شوند. نمونه توسط یک بلند گوی بزرگ در معرض نوسانات هوا (امواج صوتی) با بسامد چند هزار هرتز قرار می‌گیرند. این روش قادر به شناسایی و جداسازی ذرات بسیار ریز تا ابعاد ۵ میکرومتر است.

شیکر الک  با حرکت غربالی: در این نوع جداسازی نمونه دارای دو نوع حرکت عمودی (کوبشی یا پرتابی) و حرکت افقی است. نتایج حاصل از این نوع شیکر الک دقیق‌تر از سایرین است.

شیکر الک  با روش تر: در نمونه‌های شامل مواد معلق و موادی که تمایل به چسبیدن به یکدیگر را دارند از روش تر استفاده می‌شود. این روش قابلیت استفاده برای ذرات با ۲۰ میکرومتر را دارد ولیکن لازم است در انتها ذرات عبور نکرده از الک‌ها و همچنین ذرات موجود در سیستم فیلتراسیون خشک‌شده و وزن گردیده و در نهایت توزیع اندازه ذرات در نمونه اندازه‌گیری ‌شود. آب معمولاً و سایر مایعات به‌ندرت جهت خیس کردن استفاده می‌شوند. پایان کار با این روش زمانی است که مایع خارج‌شده از الک آخری صاف و شفاف بوده و محتوی هیچ ذره‌ای نباشد. از محدودیت‌های این روش زمان‌بر بودن آن است.

شیر الک آرد
شیر الک آرد

شیکر الک آرد

دستگاهی دارای حرکت اربیتالی جهت سرند ودانه بندی آرد است و دارای 4 الک چهارگوش چوبی می باشد.

شیکر الک دستگاهی است دارای یک موتور لرزاننده که قابلیت نصب الک روی آن وجود دارد و با لرزش خود مواد موجود در الک ها را نسبت به ریزی و درشتی سرند می کند. از شیکر های الک برای جداسازی و تعیین اندازه ذرات استفاده می شود.

یک شیکر الک معمولی ذرات را با عبور از یک سری محفظه ها با فیلترهای مش و هم زدن نمونه به منظور دستیابی به جداسازی کامل، جدا می کند.

بسته به تجهیزات، گزینه هایی برای الک کردن نمونه های جامد و نمونه های مایع وجود دارد. تجهیزات می توانند از نظر نوع الک، حداکثر و حداقل اندازه ذرات قابل پردازش و سطح اتوماسیون متفاوت باشند. انتخاب تجهیزات به نوع آزمایشگاه و نمونه های در حال پردازش بستگی دارد.

یک شیکر الک از مجموعه ای از غربال ها، یک سینی، یک پوشش و یک دستگاه برای بستن غربال ها تشکیل شده است. نوع درایو ارتعاشی، تعداد الک ها و حلقه ها و سینی های میانی بسته به ترتیب و با توجه به اندازه مش یا دیافراگم های صفحه سوراخ شده انتخاب می شوند.

دستگاه شیکر الک قابلیت نصب ۵ عدد الک ۸ اینچ را توسط گیره نگهدارنده، به منظور محکم نمودن الک‌ها را دارد. با حرکت غربالی متناوب دو طرفه چپ و راست، سرعت الک کردن را افزایش داده و باعث جلوگیری از انباشته شدن سنگدانه‌ها در هر سمت الک می‌شود.

مشخصات کلی شیکر الک

شیکر الک دارای تایمر یک ساعته بوده و رنگ بدنه آن الکتروستاتیک می‌باشد. قابلیت نصب ۵ عدد الک ۸ اینچ و یک زیر الکی را داراست.

تشریح دستگاه شیکر الک مکانیکی :

حرکت غربالی این دستگاه توسط یک موتور الکتریکی که توسط تسمه به یک لنگ متصل شده است ایجاد می گردد . مقدار اندازه خارج از مرکز بودن لنگ ، حرکت صفحه شیکر را تعیین میکند . دوام و قدرت این شیکر نسبت به شیکر های مغناطیسی و غیره بسیار بالاتر هستند .

همچنین تحمل وزنی آن ها در حدود ۵۰ کیلوگرم می باشد . این نوع شیکر معمولا برای آزمایشگاه های مکانیک خاک که مصالح سنگینی استفاده می کنند پیشنهاد می شود . دستگاه دارای یک تایمر می باشد تا در صورت نیاز در زمان معین شده دستگاه بصورت اتوماتیک خاموش شود .

طریقه استفاده از دستگاه شیکر الک آزمایشگاهی 

باید مجموعهٔ الک‌ها را بر روی هم قرار داد ، الک‌های با سوراخ بزرگتر در بالا و الک‌ های ریزتر در پایین قرار می‌گیرند. پس از آنکه الک‌ ها را به ترتیب درشت به ریز روی هم و روی دستگاه لرزاننده قرار دادیم ، تایمر زمان دستگاه شیکر الک را روی زمان تعیین شده تنظیم می کنیم و دکمه استارت را می زنیم . در زیر ریزترین الک باید یک سینی قرار داد تا ریزترین دانه که از الک آخر عبور می‌کنند در آن سینی یا زیر الک ریخته شوند . همچنین برای جلوگیری از پاشیدن مواد به بیرون از درب الک نیز استفاده می شود که در روی بالاترین الک قرار می گیرد .

برای توصیف کالاهای فله ای در اشکال و اندازه های مختلف، دانش توزیع اندازه ذرات آنها ضروری است. توزیع اندازه ذرات، به عنوان مثال تعداد ذرات در اندازه های مختلف، مسئول خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مهمی مانند حلالیت، قابلیت جریان پذیری و واکنش سطح ماده است.

برای اطلاع از قیمت دستگاه بر روی کلمه شیکر الک کلیک کنید.

اگر به دنبال بالاترین تنوع تجهیزات عمومی آزمایشگاهها هستید , به سایت ما به نشانی https://www.ktglabgroup.com مراجعه بفرمایید.

هلدینگ KTG انواع تجهیزات عمومی آزمایشگاهها مانند انواع شیکر آزمایشگاهی و شیکر الک با بالاترین تنوع در اختیار مشتریان گرانقدر خود قرار می‌دهد. لطفا جهت اخذ مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

sobhani
sobhani

دیدگاهتان را بنویسید