فریز درایر چیست؟

فریز درایر چیست؟

فریز درایر چیست؟

فریز درایر و لیوفیلیزر اسامی مترادف برای تجهیزات مشابه هستند. فرآیند آبگیری و حذف رطوبت از مواد غذایی، میوه و سبزیجات و همچنین در عملیات داروسازی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از فاسد شدن و همچنین کمک به کاهش وزن و جا به جایی آسان آنها می باشد.

فریز درایر (freeze-drying) یکی از تجهیزات مورد استفاده در این زمینه می باشد که برای حذف رطوبت ترکیبی از انجماد و تصعید را پیاده سازی می کند. این شیوه برای اولین بار در سال 1906 در فرانسه توسط آرسن دارسونوال و فردریک برداس ارائه گردید و در نهایت دانی هریس در سال 1911 تغییراتی در آن ایجاد نمود.

فروش فریز درایر
فروش فریز درایر

به مرور دستگاه های فریز درایر با تغییر و تحول زیادی مواجه شده و در حال حاضر انواع مختلفی از آنها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. فریز درایر، فرآیند حذف آب را با اهداف زیر انجام می‌دهد:

1- حفظ مواد فاسد شونده.

2-افزایش عمر مفید.

3-راحت‌تر ساختن مواد برای حمل و نقل.

این دستگاه‌ها با فریز کردن مواد کار می‌کنند.

با کاهش فشار و اضافه کردن گرما، آب یخ زده موجود در مواد تصعید می‌شود.

برای خرید فریز درایر آزمایشگاهی روی لیست قیمت کلیک کنید.

قیمت

 مراحل اصلی دستگاه فریزدرایر :

فریز درایر در سه مرحله کار می‌کند. اولین و مهمترین مرحله آن فریز شدن است.

  • مواد غذایی و دارویی در داخل دستگاه قرار گرفته و با کاهش دما به صورت کامل انجماد انجام میشود.
  • انجماد مواد غذایی در این مرحله توسط حمام سرد یا فریزر انجام شده و دمای کمتر از نقطه سه گانه کاهش پیدا خواهد کرد.
  • پس از یخ زدگی کامل و انجماد این مواد، به منظور آبگیری به صورت ناگهانی فشار هوا تا حد زیادی کاهش پیدا نموده و به ماده دما و گرما داده شده و باعث میشود تا آب موجود در مواد غذایی از حالت جامد به بخار تبدیل شود.
  • به عبارت دیگر، در این مرحله فرآیند تصعید انجام میشود.
  • به دلیل حفظ ساختار ماده در این مرحله افزایش دما به کندی انجام میشود و در نهایت باعث میشود تا 95 درصد رطوبت موجود در ماده حذف گردد، این مرحله اصطلاحاٌ خشک کردن اولیه نامیده میشود.
  • آخرین گام در عملکرد فریز درایر، خشک کردن ثانویه می باشد که در آن تلاش میشود تا با افزایش درجه حرارت، پیوند یونی مولکول های آب باقی مانده در ماده شکسته شود.
  • در این مرحله تنها 1 تا 5 درصد از رطوبت در ماده باقی مانده و مابقی حذف میشوند، در نهایت به کمک گازهای بی اثر خلا از بین میرود و ماده خشک شده ساختاری متخلخل خواهد داشت.
خرید فریز درایر
خرید فریز درایر

ماده غذایی یا دارویی پس از پشت سرگذاشتن این سه مرحله در فریز درایر، ساختاری متخلل با رطوبت بسیار کم خواهد داشت. لازم به ذکر است که متخلخل بودن ساختار این مواد شرایطی را فراهم می کند تا جذب دوباره آب در آن به آسانی صورت گیرد و رنگ و طعم و تازگی آنها نیز بدون تغییر حفظ شود. خشک کردن مناسب یخ می تواند 30٪ زمان خشک شدن را کاهش دهد.

فاز انجماد

فریز درایر‌ها از روش‌های مختلفی برای فریز کردن محصول استفاده می‌کنند. انجماد می‌تواند در فریزر، حمام سرد  یا روی یک قفسه در خشک کن فریزر انجام شود.

فریز درایر مواد را در زیر نقطه سه گانه خود فریز می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تصعید به جای ذوب شدن انجام می‌شود. این باعث حفظ فرم فیزیکی مواد می‌شود.

اگر فرآیند یخ زدن به آهستگی انجام شود، بلورهای بزرگ یخ تشکیل می‌شوند. در مواد بیولوژیکی، کریستال‌های بزرگ باعث شکستن دیواره سلولی شده و باعث ایجاد اختلال در فرآیند خشک شدن می‌گردد.

برای جلوگیری از این امر، انجماد به سرعت انجام می‌شود. برای موادی که رسوب می‌کنند می‌توان از آنیل سازی استفاده کرد. این فرایند شامل انجماد سریع و سپس بالا بردن دمای محصول است تا رشد کریستالها امکان پذیر شود.

قیمت فریز درایر
قیمت فریز درایر

مرحله خشک کردن اولیه (تصعید)

مرحله دوم خشک کردن اولیه و یا همان تصعید است که ابتدا با کاهش فشار و سپس با افزایش دما، آب یخ زده در محصول تصعید می‌شود. پمپ خلاء سرعت این فرآیند را سرعت می‌بخشد.

كندانسور سرد كننده یخچال فریزر سطحی را برای چسبیدن و متبلور شدن بخار آب فراهم می‌کند. همچنین کندانسور از پمپ خلاء در برابر بخار آب محافظت می‌کند. در این مرحله حدود 95٪ از آب موجود در مواد حذف می‌شود. خشک کردن اولیه می‌تواند یک پروسه کند باشد. گرمای بیش از حد می‌تواند ساختار مواد را تغییر دهد.

مرحله خشک شدن ثانویه (جذب)

مرحله آخر خشک شدن ثانویه (جذب) است که طی آن مولکول‌های آب با پیوند درونی با ماده حذف می‌شوند. با بالا بردن درجه حرارت بالاتر از مرحله خشک کردن اولیه، پیوندها بین مواد و مولکول‌های آب شکسته می‌شوند.

مواد در این مرحله ساختار متخلخل خود را حفظ می‌کنند. پس از اتمام کار دستگاه، خلاء را می‌توان با گاز بی اثر، قبل از بسته بندی مواد، شکست. بیشتر مواد را می‌توان تا رطوبت 1-5٪ باقیمانده خشک کرد.

فریز درایر چیست؟

مشکلاتی که باید هنگام استفاده از فریز درایر از آن جلوگیری کنید:

1-گرم کردن محصول در دمای بیش از حد بسیار زیاد، می‌تواند باعث ذوب شدن یا فروپاشی محصول شود.

2-بخار آب اضافی باعث ایجاد فشار به سطح کندانسور می‌شود.

3-خفگی بخار : بخار با سرعتی سریعتر از آنچه که می‌تواند از طریق خروجی بخار، بین محفظه محصول و کندانسور خارج شود، تولید می‌شود. این امر باعث افزایش فشار محفظه می‌شود.

کاربردهای فریز درایر

از خشک کردن انجمادی در صنایع داروسازی و بیوتکنولوژی، ناسا، صنایع غذایی و صنعت فناوری استفاده می‌شود.

فواید استفاده از خشک کن انجمادی

خشک کردن انجمادی  به دلیل حفظ کیفیت، به عنوان روش بهینه برای حذف آب مورد توجه قرار می‌گیرد. در این روش خصوصیات محصول غذایی مانند عطر، هیدراتاسیون در مقایسه با غذاهای خشک شده با استفاده از تکنیک‌های دیگر بطور چشمگیری بالاتر است.

فریزر آزمایشگاهی منفی 40
فریزر آزمایشگاهی منفی 40

فرمت ماندگاری

طول عمر مفید نتیجه‌‌ی پردازش مواد در درجه حرارت پایین می‌باشد. در این شرایط ، واکنش‌هایی نظیر فعالیت آنزیم‌ها و یا دناتوراسیون پروتئین‌ها به حداقل می‌رسد. با خشک شدن درست، محصول به درستی بسته بندی شده و در شرایط ذخیره سازی ایده آل قرار می‌گیرد.

آبرسانی مجدد

اگر یک محصول خشک شده به راحتی و یا کاملاً هیدراته نشود ، از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. از آنجا که محصول نهایی یخ زده متخلخل است، می‌توان هیدراتاسیون مجدد کامل را در مواد غذایی ایجاد کرد. این نشان دهنده کیفیت بیشتر محصول است و باعث می شود برای وعده‌های غذایی فوری آماده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت انواع یخچال آزمایشگاهی، فریزر آزمایشگاهی و یخچال بانک خون صفحه لیست قیمت یخچال و فریزر آزمایشگاهی مراجعه کنید.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر جهت خرید فریز درایر لطفا با کارشناسان هلدینگ KTG ما تماس بگیرید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »