انکوباتور BOD چیست؟

انکوباتور BOD چیست؟

انکوباتور BOD چیست؟

دستگاه انکوباتور BOD برای تعیین نیاز بیولوژیکی اکسیژن و انکوبه کردن نمونه‌ها، در دمای 20 درجه سانتی گراد طراحی شده است. دستگاه انکوباتور BOD یا اینکوباتور BOD جهت قراردادن دستگاه BOD متر در درون آن و اندازه گیری BOD استفاده میشود . دستگاه انکوباتور BOD با داشتن پریز داخلی قابلیت اتصال دستگاه BOD را دارا بوده و دمای مورد نظر را برای بطری های BOD تامین می نماید .

اینکیوباتور-bod
اینکیوباتور bod

 

انکوباتور BOD شرايط دمايی كنترل شده‌ای را برای تسریع بخشیدن به تست‌ها و آزمایشات فراهم می‌کند. BOD یک آزمایش تجربی است که در آن از روش‌های آزمایشگاهی استاندارد برای بررسی اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی میکروب‌ها در فاضلاب‌ها و آب‌های آلوده استفاده می‌شود.

به عبارت ساده، این یک فرایند شیمیایی است که تعیین می‌کند موجودات بیولوژیکی با چه سرعتی  از اکسیژن موجود در  آب استفاده می‌کنند. از طرفی اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه بیوشیمیایی مواد آلی ( کربن) و اکسیژن مورد استفاده برای اکسیداسیون مواد معدنی مانند سولفیدها و ترکیبات آهنی را در pH برابر 6.5 تا 7.5 اندازه گیری می‌کند.

لیست-قیمت

مروری بر روش BOD

اکسیژن مود نیاز بیوشیمیایی (BOD)، که گاها از آن به عنوان اکسیژن مورد نیاز زیستی یاد می‌شود، یک روش بیان کمی از توانایی میکروب‌ها برای خالی کردن اکسیژن یک فاضلاب است. این کاهش به دلیل وجود میکروب‌های هوازی می‌باشد.

در تنفس هوازی از اکسیژن به عنوان یک گیرنده الکترونی استفاده می‌شود و مواد آلی مورد استفاده، منبع انرژی را تأمین می‌کنند. این مواد آلی همچنین بدون کمک میکروب‌ها اکسیداسیون می‌شوند، که می‌توان با استفاده از روش اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) اندازه گیری شود.

این روش شامل قرار دادن یک نمونه در یک بطری عایق بندی شده و انکوبه کردن تحت شرایط و مدت زمان مشخص می‌باشد. اکسیژن محلول (DO) (مقدار اکسیژن موجود در آب) در ابتدای واکنش و بعد از انکوباسیون اندازه گیری می‌شود.

BOD در اصل اختلاف بین DO اولیه و نهایی محاسبه می‌باشد. مقادیر بالای BOD در جریان‌ها باعث کاهش میزان اکسیژن محلول (DO) در آب می‌شود.

انکوباتور-bod

این همان کاری است که ماهی و پلانکتون‌ها برای زنده ماندن از آن استفاده می‌کنند. کاهش DO به زیر سطح بحرانی می‌تواند منجر به از بین رفتن محیط زیست شود.

این وضعیت می‌تواند منجر به افزایش باکتری‌های بی‌هوازی و در نتیجه تولید گازهای ناخوشایند و احتمالاً گازهای سمی شود. این گازها ممکن است شامل متان، سولفید هیدروژن و آمونیاک باشد. در صورت ورود این آب‌های آلوده به منابع آب زیرزمینی مشکلات احتمالی ناشی از سمیت برای انسان به وجود می‌آید.

عوامل مؤثر بر BOD

برخی از عوامل ممکن است روی دقت و دقت اندازه گیری های BOD تأثیر بگذارد. مانند:

 • ذرات محلول و یا غیر محلول
 • مواد جامد شناور و رسوبات
 • اکسیداسیون ترکیبات آهن و گوگرد

رابطه BOD و آلودگی آب

اکسیژن مورد نیاز زیستی (BOD) یکی از رایج ترین روش‌های اندازه گیری آلاینده‌های آلی موجود در آب است. BOD میزان آلاینده‌های موجود در آب را نشان می‌دهد. بنابراین، BOD پایین نشانگر آب با کیفیت خوب است. در حالی که BOD بالا نشانگر آب آلوده است.

اکسیژن محلول (DO) هنگامی که مقادیر زیادی از مواد آلی حاصل از فاضلاب یا سایر موارد در آب وجود دارد، توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود. DO مقدار واقعی اکسیژن موجود به شکل حل شده در آب است. وقتی DO از حد نرمال پایین‌تر می‌رود، زندگی شکل گرفته در آب دچار اختلال می‌شود.

کاهش میزان اکسیژن موجود در آب تأثیر منفی بر عمر آبزیان دارد.

آزمایشات BOD در فعالیت‌های کنترل آلودگی آب، نقش به سزایی دارد. این یک روش ارزیابی زیستی است. در این روش میزان اکسیژن مصرف شده توسط موجودات زنده را تحت شرایطی مشابه طبیعت اندازه گیری می کند. سایر آزمایشات رایج یا شاخص‌های کیفیت آب شامل تعیین اکسیژن شیمیایی (COD) و pH است.

کاربردهای انکوباتور BOD

برای اندازه گیری حجم ضایعات ریخته شده در محیط زیست و ارزیابی کارایی حذف BOD توسط سیستم‌های تصفیه. این میزان اکسیژن مولکولی مورد استفاده در طی یک دوره انکوباسیون خاص را برای تخریب بیوشیمیایی مواد آلی (کربن) و اکسیژن مورد استفاده برای اکسیداسیون مواد معدنی مانند سولفات و آهن و ترکیبات کربن دار را اندازه گیری می‌کند.

اکسیژن مورد استفاده برای اکسیداسیون اشکال ازت را اندازه می‌گیرد. مگر اینکه اکسیداسیون آن‌ها توسط یک مهار کننده مهار شده باشد.

دستورالعمل‌ ایمنی انکوباتور BOD

قفسه‌های انکوباتور BOD را با فویل آلومینیومی نپوشانید. این کار ممکن است باعث اختلال در کنترل دما یا انسداد گردش هوا شود. برای جلوگیری از هرگونه خطا ، دمای دستگاه  را مرتباً کنترل کنید. در حین انجام آزمایشات بطری‌های BOD در دستگاه انکوباتور، باید بسته باشند.

انکوباتورهای BOD  برای ذخیره مواد خوراکی ، آشامیدنی و مواد آرایشی طراحی نشده اند. از قرار دادن مواد قابل اشتعال در دستگاه خودداری کنید.

نکات ایمنی 

از آنجایی که در داخل این دستگاه آزمایشگاهی ، BOD متر قرار میگیرد و امکان ریختن و شکستن در داخل دستگاه وجود دارد ، دستگاه بایستی به طور مداوم هر چند مدت یکبار مورد بررسی قرار گیرد . کاربر باید از درستی کارکرد دستگاه داخل انکوباتور مطمئن شود.

در صورتیکه شیشه های BOD  متر شکست باید به سرعت دستگاه را خاموش نموده و از برق بکشید . تا تمیز شدن و رفع خطر برق گرفتگی هرگز دستگاه را مجدد روشن ننمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع انکوباتور شیکردار ، انکوباتور یخچالدار ، انکوباتور CO2 و انکوباتورهای معمولی به صفحات مربوطه در صفحه محصولات کیمیا طب گستر مراجعه نمایید.

در دستگاه انکوباتور یخچالدار BOD  سیستم کنترلی تعبیه شده است که در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد که دمای کار با BOD متر میباشد کاملا ثابت عمل کند . از آنجایی که مقداری بخار همیشه در این دستگاه ایجاد میشود صفحه ای در بالای آن تعبیه شده است که این بخارات را به سمت خارج از دستگاه هدایت میکند تا خطایی به سنسور وارد نشود و در ضمن دستگاه داخل انکوباتور یخچالدار BOD دچار آسیب نشود .

محدوده دمایی دستگاه از ۰ تا ۷۵+ درجه سانتیگراد میباشد و در صورتیکه در دماهای مختلف بخواهید میتوانید استفاده کنید .

برای اطلاع از قیمت‌ انکوباتور لطفا از صفحه لیست قیمت انکوباتور دیدن فرمایید.

Admin
Admin

این پست دارای 2 نظر است

 1. سمیه

  انکوباتور های BOD هرچند مدت یکبار باید مورد بررسی قرار بگیرند؟

  1. Admin

   هفته ای یکبار

دیدگاهتان را بنویسید

6 − دو =

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »