فرآیند آماده سازی نمونه

فرآیند آماده سازی نمونه

فرآیند آماده سازی نمونه :

فرآیند آماده سازی نمونه ، جهت به حداقل رساندن سایز و همگن سازی نمونه با تبغیت از پروتکل های استاندارد نمونه برداری و رعایت اصل پرهیز از آلودگی. استفاده از سیستم جاذب گرد و غبار(Collector Dust) و مواد ساینده خنثی(Barren Abrasive Material) از پارامترهای موثر پرهیز از آلودگی، جهت آماده سازی نمونه با کیفیت استاندارد در این بخش می باشد.

در فرایند آماده سازی، نمونه پس از ورود به آزمایشگاه ابتدا خشك میشود ، سپس در صورت نیاز با استفاده از سنگ شكن های فکی (Jaw Crusher) تا ابعاد کمتر از 4 میلی متر خردایش شده و در آسیاب دیسکی تا سایز 75 ميكرون(200 مش) نرمایش میگردد.

پس از نرمايش نمونه، هاون با استفاده از مواد ساینده پاکسازی می گردد. پودر حاصل از مرحله نرمایش به دو بخش تقسیم میشود. یک بخش جهت تجزیه نمونه و دیگری جهت بایگانی بسته بندی میشود. آماده سازی نمونه متالوگرافی را تا حد زیادی می توان یک هنر دانست .

معمولا در آزمایشگاه های مختلف از شیوه های متفاوتی برای آماده سازی نمونه استفاده می شود. با توجه به اینکه فلزات از نظر سختی و بافت با یکدیگر متفاوت هستند از این رو با توجه به نوع فلز مورد آزمایش روش آماده سازی نمونه ممکن است کمی متفاوت باشد ولی بصورت کلی عملیات آماده سازی نمونه ها مشابه می باشد.

برای آشنایی با فرایند آماده سازی یک نمونه متالوگرافی روش رایج در مورد آهن و فولاد مورد بررسی قرار می گیرد. یک نمونه کوچک که از یک قطعه فولادی جدا شده را در نظر بگیرید که یک سطح تخت مناسب در یک طرف این نمونه بوسیله اره کردن و سنگ زنی آمده شده است . روش معمول اینست که این نمونه در یک قرص پلاستیکی با قطر یک اینچ ۲۵ میلیمتر و ضخامت یک دوم اینچ نصب می شود.

به طوری که سطحی از نمونه که قرار است پولیش شود در یک طرف دیسک قرار بگیرد . دریک روش برای تولید این قرص نمونه در داخل یک قالب ساده استوانه ای قرار داده شده و سپس رزین اپوکسی مایع در داخل قالب ریخته می شود این مراحل به چهار مرحله مختلف طبقه بندی می شود :

۱) سایش نرم

۲) پرداخت خشن

۳) پرداخت نهایی

۴) اچ کردن

فرآیند آماده سازی نمونه
فرآیند آماده سازی نمونه

در سه قسمت اول هدف اصلی کاهش ضخامت لایه تغییر شکل یافته زیر سطح نمونه است عملیّات برش سنگ زنی و سایش فلز نزدیک به سطح را به شدت تغییر شکل می دهند . ساختار واقعی فلز تنها زمانی آشکار می شود که لایه تغییر شکل یافته کاملا از روی سطح برداشته شود.

چون هر مرحله از آماده سازی نمونه نیز به خودی خود باعث تغییر شکل در سطح می شود ، بنابراین در هر مرحله باید از ساینده های نرم تر از قبلی استفاده شود.

هر ساینده سبب جدا شدن لایه تغییر شکل یافته ناشی از مرحله قبل می شود . در حالی که همین ساینده ، یک لایه اعوجاج یافته با عمق کمتر نیز تولید می کند.

سایش نرم

در این مرحله سطح نمونه با استفاده از پودر های کاربید سیلیسیم که بر ریو کاغذ های مخصوص تعبیه شده اند ساییده می شود .ممکن است نمونه بصورت دستی روی کاغذ سنباده ای که روی یک سطح

تخت نظیر یک تکه شیشه تخت قرار دارد ساییده شود . همچنین ممکن است کاغذ سنباده روی سطح یک چرخ دوار افقی و تخت چسبانیده شده و سپس نمونه متالوگرافی روی آن قرار داده شود .

در هر دو روش معمولا از آب به عنوان یک روانساز استفاده می شود که باعث حمل ذرات جدا شده از سطح نیز می شود. سه نوع ساینده با شماره های ۳۲۰ ،۴۰۰، ۶۰۰ که در آنها به ترتیب اندازه ذرات کاربید سیلیسیم برابر ۳۳ ، ۲۳ ، ۱۷ میکرون است مورد استفاده قرار می گیرند .

در هر یک از مراحل سایش اولیه نمونه بصورتی روی یک سطح حرکت داده می شود که خراش ها فقط دریک جهت تشکیل شود. هنگام تعویض یک کاغذ سنباده نمونه به اندازه تقریبی ۴۵ درجه دوران داده می شود که در نتیجه خراش های جدید تشکیل شده در روی سطح با خراش های قبلی زاویه می سازند . سایش تا زمانی ادامه می یابد که خراش های تشکیل شده از مراحل قبل ناپدید شوند.

مراحل مختلف آماده سازی و تجزیه نمونه به شرح زیر است:

 • مرتب کردن(Sorting):
 • در ابتدا نمونه های ارسالی بر اساس شماره هایشان مرتب میشوند،
 • تا کنترل نمونه در تمامی بخش های آزمایشگاه با دقت و سرعت انجام گیرد.

 

 • خشك کردن(Drying):
 • نمونه های خیس و نمدار با استفاده از آون آزمایشگاهی و تا حرارت ماکزیمم 120 درجه سانتیگراد خشک میشوند.
 • نمونه های خاک و رسوب آبراهه ای در دمای کمتری بایستی خشک شوند.

 

 • خردایش(Crushing):
 • نمونه های سنگی و درشت دانه، نیاز به خردایش دارند تا سایز آنها قبل از نرمایش به مقدار مطلوب(کمتر از 4 میلی متر) برسد.
 • این فرایند با بکارگیری سنگ شکن فکی صورت می گیرد.

 

 • تقسیم کردن(Splitting):
 • نمونه های سنگی حجیم پس از فرایند خردایش و نمونه های خاک و رسوب قبل از نرمایش،
 • جهت دستیابی به نمونه معرف و تبدیل به حجم کمتر تقسیم می گردند.
 • این فرایند  توسط تقسیم کن دوار(Rotary Splitter) و یا تقسیم کن شانه ای (Riffle Splitter) انجام میشود.

 

 • نرمایش(Pulverizing):
 • در این مرحله، نمونه معرف برداشت شده با استفاده از هاونهای دیسکی استیل با عیار کروم پایین(Low Chrome Steel) نرمایش می گردد،
 • بطوریکه 85% حجم نمونه بایستی از الک 200 مش(75 میکرون) عبور نماید.

 

هلدینگ KTG ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه های فرآیند آماده سازی نمونه و صنایع دیگر و آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد.

گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان،

کالاهای مورد درخواست را از کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی

بر اساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا ، تهیه و ارائه می دهد.

 • جهت آشنایی بیشتر با فرآیند آماده سازی نمونه لطفا اینجا را کلیک نمایید.و برای ورود به صفحه هریک از محصولات بر روی آن کلمه کلیک کرده تاوارد صفحه محصول مورد نظر با مشخصات فنی دستگاه مورد نیاز شوید.

  به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید.

  همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

  برای مشاوره و اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان هلدینگ KTG ما تماس بگیرید.

   

Admin
Admin
تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »