پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید :

پلی آلومینیوم کلراید و بررسی کاربرد آن در حذف کدورت آب مقاله ای است که در اینجا مطالعه می فرمایید. هدف از این بررسی، مقایسه ماده منعقدکننده پلی آلومینیوم کلراید با کلراید فریک، بهینه سازی فرآیند و بررسی استفاده توام آن با بنتونیت، بر بازدهی کدورت و میزان آلومینیوم باقیمانده با مصرف PACI در مقایسه با آلوم، در آب خام تهران، می باشد.

پلی آلومینیوم کلراید
پلی آلومینیوم کلراید

مقدمه:

منابع آب طبیعی اغلب حاوی ناخالصی های محلول و معلق متعددی می باشند. ذرات درشت معلق در آب،مانند شن و ماسه به صورت واحدهای کوچک مجزا به سادگی در فرآیندهای فیلتراسیون و ته نشینی از آب حذف می گردند. ذرات ریزتر که اصطلاحا کلوئید نامیده می شوند،تنها پس از عملیات انعقاد و لخته سازی قابل حذف می باشد. طی این عملیات ذرات ریز کلوئیدی به تدریج به هم چسبیده و ذرات درشت تر تشکیل می دهند.

ذرات کلوئیدی آب بسیار ریز هستند و سرعت ته نشین شدن آن ها بسیار کم است, لذا فرآیند صاف سازی آب بدون استفاده از موادی که سرعت ته نشینی ذرات کلوئیدی را افزایش دهند غیرممکن است.

پیشینه استفاده از مواد منعقد کننده بسیار کهن است. عمل انعقاد به عنوان پیش فرآیندی که فیلتراسیون را کامل می کند شناخته شده است. معمولا نمک های فلزی نظیر آلوم، سولفات فریک، سولفات فرو، کلراید فریک، پلیمرهای آلی آنیونی، کاتیونی و غیر یونی، از جمله مواد منعقدکننده می باشند و سیلیکات سدیم، کربنات سدیم، بنتونیت و آلومینات سدیم کمک منعقدکننده هستند.

در سال های اخیر استفاده از نمک های پلیمری آلومینیوم با موفقیت های قابل توجهی مواجه گردیده است. به گونه ای که هم اکنون PACI یا پلی آلومینیوم کلرایددر کشورهایی مثل آمریکا ، کانادا، چین، ایتالیا، فرانسه و …کاربرد پیدا کرده است.

پلی آلومینیوم کلراید چیست؟

از لحاظ ترکیب یک ماکروملکول معدنی است که منومرهای آن یک کمپلکس دو هسته ای از آلومینیوم می باشد. این ترکیب در غلظت های پایین در محیط آبی تشکیل کمپلکس های چند هسته ای می دهد که همین خاصیت باعث توانایی منحصر به فرد آن در فرآیند انعقاد و لخته سازی گردیده است.

عملکردنمک های فلزی غیرآلی،ناپایدارسازی ذرات است که به واسطه فشردگی لایه مضاعف الکتریکی در اطراف ذره کلوئیدی رخ می دهد. پلیمرها عملیات ناپایدار سازی را از طریق جذب در سطح ذره کلوئیدی و ایجاد پل های اتصالی ذره-پلیمر-ذره انجام می دهند.

بنابراین از نمک های پلیمری فلزی نظیر PACI می توان هردو عملکرد ناپایدار سازی را انتظار داشت. که باعث پیشرفت، بهبود و رشد سریعتر ذرات و در نتیجه بهبود جداسازی می شود.

از میان نمک های منعقد کننده آلوم به عنوان قدیمی ترین و معمول ترین منعقدکننده کاربرد فراوانی داشته است. اما با انحلال این نمک فلزی ، مقادیری یون آلومینیوم به آب آشامیدنی وارد می شود که خوردن آن مشکوک به عامل تقویت کننده ریسک ابتلا به آلزایمر است.

مواد و روش انجام آزمایش:

تعیین میزان PH و کدورت اولیه نمونه ها:

 فاز 1: آزمایش جار بر روی نمونه های آب خام با هریک از منعقدکننده های کلرید فریک و PACI به تنهایی انجام گرفت و غلظت بهینه هریک از این مواد در حذف کدورت به دست آمد.این کار در غلظت های مختلف انجام شد.

 فاز 2: آزمایش جار بر روی نمونه های آب خام با هریک از منعقدکننده های کلرید فریک و PACI به همراه 20میلی گرم بر لیتر بنتونیت انجام گرفت و غلظت بهینه هریک از این مواد درحذف کدورت به دست آمد.در غلظت های مختلف این کار انجام شد.

فاز 3: تعیین میزان غلظت اولیه وثانویه یون آلومینیوم در نمونه ها بابه کارگیری PACI و آلوم بدون افزودن بنتونیت.

نتایج آزمایش ها:

کلرایدفریک با کاهشPH بیشتری همراه است،اگرچه کاهشPHبه گونه ای نیست که درمحدوده ای خارج از استاندارد آب آشامیدنی قرارگیرد. غلظت بهینه برای حذف کدورت، برای کلریدفریک 40mg/L و برای PACI 35mg/L به دست آمد و در اکثر غلظت ها میزان حذف کدورت توسط PACI بیشتر از کلراید فریک بود.

این آزمایش دو بار انجام پذیرفت و میزان کدورت های ثانویه مورد قبول حاصل گردید. با افزودن بنتونیت به نمونه ها درهمان غلظت پیشین حذف کدورت بهینه در مقدار پایین تر از هردو ماده منعقدکننده اتفاق افتاد.

کاربرد کلرایدفریک به 25mg/L و PACI 15mg/L کاهش می یابد.

خلاصه نتایج آزمایش های تاثیر مواد منعقدکننده در غلظت بهینه در حذف کدورت:

 غلظت بهینهmg/Lمیانگین مقدار اولیه کدورتمیانگین درصد حذف کدورتمیانگین PH اولیهمیانگین PH ثانویه

 کلرایدفریک

4011/296/258/127/24

PACI

3511/2958/127/54

کلراید فریک+ بنتونیت

2511/296/618/127/41

PACI + بنتونیت

1511/298/128/127/71

همانطور که درجدول مشاهده می کنید در فاز اول با کاربرد هر دو منعقدکننده کلرید و PACI (بدون بنتونیت) درصد حذف در نقاط بهینه تقریبا یکسان است. در فاز دوم با افزودن بنتونیت در نقطه بهینه برای حذف کدورت درصد حذف با کلرید فریک بدون تغییر  قابل توجه و یا PACI بهبود یافته است.

فاز سوم آزمایش میزان غلظت باقیمانده یون آلومینیوم را پس از مصرف هر منعقدکننده نشان می دهد. غلظت یون آلومینیوم در آب خام ورودی حدود 0.1 mg/l بوده است. با افزودن PACI میزان یون آلومینیوم باقی مانده در مقایسه با آلوم به حدود استاندارد مجاز نزدیک تر است.

شرکت کیمیا طب گستر ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز مراکز آب و پساب و صنایع دیگر و آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد.

گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان، کالاهای مورد درخواست را از کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی بر اساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا ، تهیه و ارائه می دهد.

لیست تمامی محصولات در سایت شرکت کیمیا طب گستر قرار داده شده است و برای ورود به صفحه هریک از محصولات بر روی آن کلمه کلیک کرده تا وارد صفحه محصول مورد نظر با مشخصات فنی دستگاه مورد نیاز شوید. به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید.

همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

لطفا جهت اخذ مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت کیمیا طب گستر تماس حاصل بفرمایید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

یازده − چهار =

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »