ترشی سنج و شیرینی سنج

ترشی سنج و شیرینی سنج

ترشی سنج و شیرینی سنج

این پارامتر میوه ها با رفراکتومتر Bx-Acid دستگاهی است پرتابل و قابل حمل با کاربری آسان  که در هلدینگ KTG نماینده فروش رفراکتومتر های آتاگو در ایران قابل ارائه می باشد. در ویدئو  ترشی سنج و شیرینی سنج میوه ها با رفراکتومتر Bx-Acid نشان داده شده است. کمپانی KTG ارائه دهنده ی انواع رفراکتومتر های ژاپنی و چینی و … می باشد.

یکی از روش های اندازه گیری مقدار شیرینی در محلول ها را با شیرینی سنج مایعات میتوان اندازه گیری کرد که دقت بالایی دارند و میتوان به عنوان شاخص قرار داد.

بوسیله  شیرینی سنج مایعات  با رنج 0 الی 100 درصدی و دقت 1درصد میتوانید شیرینی و قند میوه ها در محلول و واکنش های میوه ها در محلول ها را برسی نمایید. برای ساخت برای ساخت سرکه و انواع ترشیجات میوه ها باید بدانید بیشتر میوه ها از خود پس از زمان معینی به صورت خودکار اقدام به تولید الکل میکنند و باید قبل از شروع تخمیر از ان محیط خارج شوند.

شیرینی سنج مایعات از عدد 0.800 تا 1.1500 از بالا به پائین درجه بندی شده ، (در بعضی این مقدار از 0.900 تا 1.120 و در بعضی دیگر از 900 تا 1120 درجه بندی شده.

تقریبا هر کارخانه تولید کننده ای نوع ویژه را تهیه میکند) و میزان وزن قند را در آب خالص نشان میدهد. این دستگاه توانایی اندازه گیری شیرینی , قند سنج مایع , چگالی سنج و الکل سنج را داراست که به اصلاح به این دستگاه الکل سنج ویژه یا سه کاره میگویند.

این الکل سنج ویژه  برای کنترل فرآیند تخمیر است که هوشمندانه طراحی شده تا بتوان هیدرومتری ، قند سنجی و تخمین الکل نهایی را کنترل کنید و یک تخمیر موفق و دقیق را سنجید.

قیمت

با مراجهه به صفحه ی محصولات و یا قیمت می توانید از قیمت و اطلاعات رفراکتومتر های مختلف آگاهی یابید.

در مورد تعیین اندازه قند در مایع شراب (که فقط آب نیست) این خاصیت پیش بینی شده است و با تفییراتی در وزن سرب انتهای وزنه ، میتواند میزان قند در مایع شراب را نشان دهد.

درجه بندی این ابزار از بالا به پائین افزایش میابد. بزبان ساده تر هر چه میزان قند حل شده در مایع بیشتر باشد شیرینی سنج کمتر در مایع فرو میرود.  این ابزار قادر به نشان دادن فقط قند موجود در مایع است و اگر مواد دیگری مانند اسانس در مایع محلول باشد از دقت آن کاسته میشود.

این محصول در بازار ایران با نام های شیرینی سنج , سا کارومتر , ساخارومتر , قند سنج , قند سنج مایعات , ساکارومتر ,چگالی سنج آب نیز  به فروش میرسد و قیمت پایین این شیرینی سنج نشان از تولید انبوه این محصول است .

قند سنج در حقیقت آب سنجی است که برای تعیین میزان شکر حل شده در محلول استفاده می‌شود. (قند سنج) اصولاً بوسیلهٔ شراب سازها و آبجو سازها استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند در شربت ساختن و بستنی ساختن استفاده شود.

شیرینی سنج
شیرینی سنج

تاریخچه ساخت شیرینی سنج (قند سنج مایعات)

دستگاه آبجو ساز
دستگاه آبجو ساز

 اولین قند سنج آبجو ساز در سال ۱۷۸۴ توسط جان ریچاردسون ساخته شد.  این یک محصول دقیق آزمایشگاهی برای سنجش چگالی ست و کارکرد های بسیار متنوعی در این رنج را میتوان برای این محصول بی نظیر در نظر گرفت. نحوه کار آن دقیقاً مانند الکل سنج میباشد.

ابتدا بایستی ظرفی مناسب برای سنجش مایع نمونه خود آماده نمائیم. این ظرف بایستی دارای دو ویژگی زیر باشد. اول اینکه شفاف باشد تا بتوان از بیرون درجات را براحتی مشاهده نمود.

دوم اینکه ظرف فوق حداقل دارای ارتفاعی هم اندازه خود چگالی سنج باشد که در این مورد بایستی حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد. معمولاً پیشنهاد میشود از استوانه مدرج ۲۵۰ سی سی که به آن مزور مدرج هم گفته میشود ، بعنوان ظرف نمونه استفاده نمود و یا از قوطی های نوشابه خانواده برای اینکار استفاده نمود.

 

پس از تهیه ظرف مناسب ، مایع را داخل آن میریزم حال کافی ست شیرینی سنج را درون ظرف مایع رها کنیم ،

پس از اندکی بالا و پایین شدن بالاخره شیرینی سنج درون مایع بصورت شناور ثابت میماند. حالا زمان سنجش است ، بایستی دید که سطح مایع با کدام عدد چگالی سنج همسطح شده و عدد مذکور چگالی مایع یا همان میزان شیرینی محلول مورد نظر شماست به همین راحتی!

(قند سنج) شامل یک حباب شیشه ای بزرگ پر شده با یک ساقهٔ لاغر دارای درجه‌بندی است که از بالای آن هم بالاتر می‌رود. درجهٔ شکر می‌تواند با خواندن مقدار جایی که سطح مایع درجه ای را نشان می‌دهد مشخص شود.

محلول دارای شکر بیشتر چگال تر است و سبب بیشتر شناور شدن حباب می‌شود. شکر کمتر باعث چگالی کمتر و نتیجه کمتر شناور شدن حباب می‌شود.

رفراکتومتر های دیجیتال آتاگو در مدل های مختلف موجود هستند و هر یک از این مدل ها می توانند جایگزین مدل مشابه خود در بین رفراکتومتر های چشمی شوند.

میزان خطا در رفراکتومتر دیجیتال نسبت به رفراکتومتر چشمی کمتر است، چرا که کاربر دخالتی در خواندن یا تفسیر عدد نمایش داده شده ندارد.

 

"<yoastmark

هلدینگ KTG ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه های صنایع غذایی و صنایع دیگر و آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد. گروه KTG با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان، کالاهای مورد درخواست را از کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی بر اساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا، تهیه و ارائه می دهد.

لیست تمامی محصولات در سایت هلدینگ KTG قرار داده شده است .

و برای ورود به صفحه هریک از محصولات بر روی آن کلمه کلیک کرده تا وارد صفحه محصول مورد نظر با مشخصات فنی دستگاه مورد نیاز شوید. به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید.

همه ی محصولات دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند. برای اطلاع از قیمت سایر رفراکتومتر های آتاگو لطفا مطلب لیست قیمت رفرکتومترهای آتاگو را مطالعه نمایید.

آتاگو یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع رفراکتومتر در جهان محسوب می شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید وب سایت این کمپانی به آدرس atago.net را مطالعه نمایید.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر جهت خرید رفرکتومتر لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری

ترشی سنج و شیرینی سنج دستگاه‌هایی هستند که برای اندازه‌گیری ترشی و شیرینی مواد مختلف، به ویژه مواد مایع و آب‌میوه‌ها، استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها از اصول فیزیکی نورشناسی استفاده می‌کنند.

 • ترشی سنج (pH متر): این دستگاه اندازه‌گیری میزان ترشی یا قلیایی بودن یک مایع را با استفاده از مقیاس pH انجام می‌دهد. pH معیاری برای ترشی (از 1 تا 14) است که باعث اندازه‌گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن مایع می‌شود.

 • شیرینی سنج (رفراکتومتر): این دستگاه از تغییر در شکل و زاویه شکست نور در مایع برای اندازه‌گیری میزان شیرینی استفاده می‌کند. هنگامی که شکست نور در محلول‌های شیرین تغییر می‌کند، شیرینی محلول محاسبه می‌شود.

هر دو دستگاه برای کنترل کیفیت مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، و مواد دارویی استفاده می‌شوند و به تولیدکنندگان و علمای مختلف در تحقیقات و توسعه محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سوالات متداول

ترشی سنج و شیرینی سنج از ابزارهای مهم در صنایع مواد غذایی و کشاورزی برای اندازه‌گیری ویژگی‌های ترشی و شیرینی میوه‌ها استفاده می‌شود. رفراکتومتر BX_Acid ابزاری است که برای اندازه‌گیری این ویژگی‌ها به کار می‌رود:

 • ترشی سنج: این ابزار اندازه‌گیری ترشی یا اسیدیته میوه‌ها را انجام می‌دهد. مقادیر ترشیته از واحدهای مختلفی مانند pH یا درجه ترشی اندازه‌گیری می‌شود.
 • شیرینی سنج: این ابزار برای اندازه‌گیری میزان شیرینی یا قند میوه‌ها به کار می‌رود. مقادیر شیرینی اغلب به واحد بریکس (Brix) اندازه‌گیری می‌شوند.
 • رفراکتومتر BX_Acid به شما امکان می‌دهد تا این ویژگی‌ها را با دقت اندازه‌گیری کرده و کیفیت میوه‌ها را تعیین کنید. این اطلاعات برای تولید مواد غذایی و نظارت بر کیفیت محصولات بسیار حیاتی هستند.

برای کار با دستگاه رفرکتومتر (رفراکتومتر) ترشی سنج و شیرینی سنج میوه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آماده‌سازی نمونه:

  • میوه یا محصول مورد نظر را بشویید و خشک کنید تا تمام آب موجود در سطح آن از بین برود.
 2. بررسی و تنظیم دستگاه:

  • دستگاه رفرکتومتر را روشن کنید.
  • لنز رفرکتومتر را تمیز کنید تا هیچ گونه گرد و غباری در آن نباشد.
  • تنظیمات دستگاه را برای نوع میوه یا محصول مورد نظرتان تنظیم کنید. برخی دستگاه‌ها دارای تنظیمات انتخابی برای میوه‌های مختلف هستند.
 3. اندازه‌گیری:

  • میوه را برش دهید و از داخل آن چند قطره از آب یا عصاره‌اش را به وسیله پیپت یا دستگاه اختصاصی جمع آوری کنید.
  • نمونه را روی سطح لنز دستگاه قرار دهید.
  • دستگاه را به تمامی مناسبات تنظیم شده بیشتر برای اندازه‌گیری ترشی یا شیرینی میوه گردانید.
  • خواندن مقدار ترشی یا شیرینی در صفحه یا نمایشگر دستگاه.

 

مقدار اندازه‌گیری شده بر اساس واحد‌های مختلفی ممکن است نمایش داده شود (معمولاً در درجه Brix برای شیرینی میوه و در درجه pH برای ترشی).

نتیجه اندازه‌گیری را با مقادیر مرجع برای نوع میوه مقایسه کنید تا ترشی یا شیرینی آن را تعیین کنید.

مراقبت کنید که در دستگاه خود دستورالعمل‌های تفصیلی دارید و بهتر است همیشه به دستورالعمل تولید کننده دستگاه مراجعه کرده و دستورالعمل‌های خاص دستگاه خود را رعایت کنید. همچنین، باید در نظر داشته باشید که دستگاه را پس از استفاده به درستی تمیز کرده و نگهداری کنید.

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »