عوامل زیان بار محیط کار

عوامل زیان آور محیط کار

عوامل زیان بار محیط کار :

عوامل زیان بار محیط کار شامل موارد زیر است و به جهت تامین و حفظ سلامتی انسان که هدف اصلی بهداشت محیط می باشد در این صفحه به بررسی هریک پرداخته شده:

1 – عوامل زیانبار فیزیکی

2 – عوامل زیانبار شیمیایی

3 – عوامل زیان آور مکانیکی و ارگونومیکی

4 – عوامل زیان آور روحی روانی

5 –  عوامل زیان آور بیولوژیک

عوامل زیان بار محیط کار
عوامل زیان بار محیط کار

 عوامل زیان آور فیزیکی:

1 – نور

2 –  سروصدا

3 – تهویه

4 – پرتو ها

5 – گرما

6 – سرما

7 – ارتعاش

8 – رطوبت

عوامل زیان آور شیمیایی:

1 – مواد شیمیایی قابل اشتعال و انفجار

2 – مواد شیمیایی سمی

3 – مواد شیمیایی خورنده

4 – مواد شیمیایی اکسیدکننده

5 – مواد شیمیایی حساس به آب

عوامل زیان آور بیولوژیک:

1 – قارچ ها

2 – باکتری ها

3 – انگل ها

4 – ویروس ها

5 – حشرات

6 – کپک ها

تصویر مرتبط با عوامل زیان بار محیط کار در سایت هلدینگ KTG

بهداشت محیط:

به طور کلی “محیط” به مجموعه ای از عوامل و شرایط خارجی و تاًثیرات وارده ناشی از آن ها بر زندگی یک موجود زنده اطلاق می گردد. طبق این تعریف محیط شامل هوا، آب و خاک و روابط بین آن ها و کلیه موجودات زنده می باشد.

بر این اساس هدف “بهداشت محیط” کنترل کلیه عواملی است که بالقوه و بالفعل تاًثیرات سوئی بر بقا و سلامتی انسان اعمال می کنند.

بیماری های منتقله از محیط:

با توجه به اینکه تاًمین و حفظ سلامتی انسان هدف اصلی بهداشت محیط می باشد، شناخت و کنترل عوامل بیماری زا و نحوه انتقال آن ها از محیط به انسان از مباحث اصلی دراین مقوله است. بیشترین سهم بیماری های منتقله توسط محیط، مربوط به آب و مواد غذایی است.

بیماری های منتقله توسط آب:

در این طبقه بیماری هایی گنجانده می شوند که عامل اصلی بیماری در آب بوده و از طریق بلع به انسان منتقل می شوند. وبا، حصبه، شبه حصبه و بسیاری از بیماری های عفونی دیگر در این زمره قرار می گیرند.

بهبود کیفیت آب و عدم استفاده از دیگر منابع غیر بهداشتی آب حتی به طور موقت، می تواند در از بین رفتن این بیماری ها نقش بسزایی ایفا نماید.

بیماری های ناشی از عدم شستشوی کافی:

وقوع این بیماری ها بیشتر به دلیل عدم دسترسی به آب کافی است، از این رو کمیت آب بیش از کیفیت آن دخیل می باشد. بیماری تراخم مثال خوبی از این گروه از بیماری ها است.

افزایش کمی مقادیر آب مصرفی و بهبود شرایط دسترسی و قابل اعتماد و بهداشتی بودن آب های مورد مصرف در منازل و ارتقای سطح بهداشت جامعه موثرترین راهکارهای رفع این گروه بیماری ها تلقی می شود.

راهبرد بهداشت محیط در کنترل بیماری ها به خصوص در محل های آزمایشگاهی و استریل همچنان که اشاره شد، بسیاری از بیماری های واگیردار و نیز برخی از بیماری های غیر واگیر می توانند از طریق محیط به انسان منتقل شوند. در فرایند ابتلا انسان به بیماری هایی که محیط در آن ها نقش دارد،

می توان سه رکن اساسی “منبع”، “نحوه انتقال” و “حساسیت فرد” را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این سه رکن به صورت یک ساختار زنجیره ای دراشاعه بیماری ها و عوارض زیست محیطی دخیل هستند.

بهداشت فردی:

بطور کلی نیرو فعال جامعه روزانه 8 ساعت از عمر خود را در محیط کار می گذرانند و در محیط کار در معرض تماس انواع عوامل زیان آور قرار می گیرند. دسته بزرگی از بیماری های ناشی از کار در اثر تماس داشتن عوامل زیان آور بیولوژیکی و عوامل زیان آور شیمیایی در فرد کارگر ایجاد می شوند. از این رو رعایت بهداشت فردی و رواج فرهنگ پاکیزگی نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از این گروه بیماری های ناشی از کار را بر عهده دارند.

بطور کلی راه های ورود عوامل زیانبارمحیط کار به بدن انسان عبارتند از:

1 – پوست

2 – تنفس

3 – گوارش

پوست:

پوست سالم مانند سدی محکم از ورود عوامل بیماری زای زنده ( بیولوژیک ) به بدن انسان جلوگیری می کند. چنانچه بریدگی یا خراشی سطحی در پوست به وجود آید این سد دفاعی به هم ریخته و بدن مورد هجوم انواع عوامل بیماری زای زنده قرار می گیرد.

انواع قارچ ها به پوست هایی که مورد ضربه های مکرر قرار گیرند حمله کرده و عفونت قارچی در پوست ایجاد می کنند. پوست مرطوب آمادگی بیشتری برای ابتلا به عفونت های قارچی دارد. همچنین مواد شیمیایی و فلزات از پوست مرطوب با سهولت بیشتری عبور می کنند.

تنفس:

بطور کلی مواد شیمیایی موجود در محیط کار دارای یک حد مجاز یا TLV مشخص می باشند و چنانچه غلظت این مواد در هوای استنشاقی بیشتر از TLV باشد به راحتی از ریه ها وارد خون شده و موجب انواع بیماری های شغلی می گردند.

حلال های با قابلیت حلالیت بالا در آب به راحتی از سد ریه ها عبور کرده و وارد گردش خون می شوند. موادی مانند سیلیس و آزبست جذب ریه ها شده و در بافت ریه ها ایجاد واکنش فیبرینوژیک کرده و به بیماری پنوموکونیوز می انجامند.

انواع ویروس هاو میکروب هاو عوامل بیماری زای بیولوژیک از عوامل زیانبارمحیط کار بوده که از راه تنفس وارد بدن شده و می توانند باعث بیماری فرد شوند.

گوارش:

مواد شیمیایی چنانچه با دست یا پوست لب تماس یابند می توانند به داخل سیستم گوارش راه یافته و جذب بدن شوند، از این رو خوردن و آشامیدن و مصرف دخانیات در محیط های کاری ممنوع است.

سالن غذاخوری باید دور از محیط کار و دارای شرایط مناسب مانند دستشویی باشد تا کارگران قبل از صرف غذا دست های خود را بشویند. بعضی از مواد زیان آور اگر همراه با غذاهای چرب وارد بدن شوند خیلی بهتر و بیشتر از موارد معمول جذب بدن می گردند.

نکاتی در باب بهداشت محیط و بهداشت فردی:

1 – مواد شوینده، گندزدا، امکانات و تجهیزات نظافت به مقدار کافی و لازم می بایست تهیه شده و در محل وجود داشته باشد.

2 – از هواکش و سیستم تهویه مناسب در سرویس های بهداشتی و عمومی استفاده شود.

3 – از هواکش وسیستم تهویه مناسب باتوجه به نوع فعالیت و فضای فیزیکی در سالن های محیط استفاده شود.

4 – محل از پرسنل مخصوص به عنوان مسئول نظافت استفاده کند و این افراد در هنگام نظافت از ماسک، دستکش، چکمه و لباس کار استفاده نمایند.

5 – دستگیره های در، نرده های پله ها، آسانسورها و محل های کارت ساعت زنی و سرویس های بهداشتی به صورت مستمر و سایر سطوح مانند کف اتاق ها، راهروها، سالن های آمفی تئاتر و… روزانه نظافت و گندزدایی شود.

6 – سطل، دستمال ها، وسائل نظافت و گندزدایی سرویس های بهداشتی از وسایلی که برای مکان های دیگر از جمله آبخوری و اتاق ها استفاده می شود مجزا باشد.

7 – دستمال کاغذی های استفاده شده و همچنین وسایل یکبار مصرف نظافت در کیسه های پلاستیکی محکم و سطل های دردار پدالی در آخر هر نوبت کاری توسط مسئول نظافت همان شیفت جمع آوری شود.

منبع : مقاله علم سلامت

برای اطلاع از مشخصات و قیمت لوازم ایمنی در آزمایشگاه روی کلمه قیمت کلیک نمایید.

لطفا جهت اخذ مشاوره و خرید با کارشناسان شرکت کیمیا طب گستر تماس حاصل بفرمایید.

 

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »