میکروسکوپ الکترونی چیست؟

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟

مقدمه میکروسکوپ الکترونی

یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها یا مراکزی مانند کارخانجات صنایع غذایی، تست و بررسی نمونه‌های مختلف است. این کار با کمک ابزارهای مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها میکروسکوپ الکترونی است. ماهیت کلی این ابزار هم مانند دیگر انواع میکروسکوپ است و با کمک لنز و قطعاتی که دارد تصاویر را در اندازه بزرگ‌تر و تا جایی که تصویر با جزئیات کامل مشخص باشد، نمایش می‌دهد. البته این نوع میکروسکوپ تفاوت‌هایی هم با میکروسکوپ‌های عادی مانند میکروسکوپ نوری دارد که برای آشنایی با آن‌ها ابتدا باید با خود این میکروسکوپ آشنا شد. در ادامه به معرفی این ابزار کاربردی آزمایشگاهی می‌پردازیم.

میکروسکوپ از نوع الکترونی چیست؟

میکروسکوپ وسیله‌ای آشنا برای همه ما است. حتی اگر این وسیله را از نزدیک ندیده باشیم و تجربه کار با آن را هم نداشته باشیم با کاربرد و ماهیت آن آشنایی داریم. میکروسکوپ ابزاری است که با کمک عدسی و ساختار مخصوص خود، اجسام بسیار ریز که با چشم غیرمسلح امکان مشاهده آن‌ها وجود ندارد را واضح می‌کند. این وسیله بیشتر در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود و با کمک آن، انواع بافت گیاهی و جانوری تجزیه می‌شود. میکروسکوپ‌ انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها میکروسکوپ الکترونی است.

برای اینکه جزئیات چیزی که در زیر عدسی میکروسکوپ قرار می‌گیرد به طور دقیق مشخص باشد نیاز است که نوری به آن نمونه تابیده شود. در میکروسکوپ‌های الکترونی این نور به وسیله الکترون‌های شتاب‌دار تامین می‌شود. در واقع به جای استفاده از یک منبع نورانی، تابش با الکترون انجام می‌شود که تاثیر زیادی در وضوح و کیفیت تصویر دریافتی دارد. با کمک میکروسکوپ‌های الکترونی ساختار، بافت داخلی و بخش‌های مختلف سلول‌ها از هر نوعی بهتر و دقیق‌تر مشاهده می‌شود.

تصویر مرتبط با میکروسکوپ الکترونی چیست؟ در سایت هلدینگ KTG

کاربرد میکروسکوپ‌های الکترونی چیست؟

کاربرد اصلی میکروسکوپ الکترونی نمایش تصویر نمونه با بزرگنمایی یک میلیون برابر بیشتر از میکروسکوپ نوری است. به علاوه این نوع میکروسکوپ وضوح بیشتری هم دارد و قدرت آشکارسازی آن نسبت به میکروسکوپ نوری چندین برابر است. بزرگنمایی بیشتر، وضوح بالاتر تصویر تا حد زیاد و امکان مشاهده جزئیات بیشتر از نمونه از جمله کاربردها و مزایای استفاده از این نوع میکروسکوپ هستند.

از این وسیله در آزمایشگاه‌های علوم زیستی، پزشکی، بافت شناسی و.. استفاده می‌شود. این میکروسکوپ همچنین ابزاری برای کارخانجات صنعتی مانند تولید دارو یا مواد خوراکی برای بررسی کنترل کیفیت مواد تولید شده است. با استفاده از این ابزار می‌توان انواع مختلفی از نمونه‌ها را مشاهده کرد. از ریزترین ذرات مانند میکروارگانیسم‌ها گرفته تا بلوارها با این نوع میکروسکوپ به خوبی قابل مشاهده و بررسی هستند.

انواع میکروسکوپ از نوع الکترونی

میکروسکوپ الکترونی دارای انواع مختلفی است. هر نوع از این وسیله در کیفیت نهایی و عملکرد کلی با هم متفاوت هستند. از انواع مختلف این محصول کاربردی و مهم در آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   • میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری

   • میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی

   • میکروسکوپ‌های الکترونی گسیل میدانی

   • میکروسکوپ‌های الکترونی انعکاسی

   • میکروسکوپ‌های الکترونی تونلی روبشی

  میکروسکوپ روبشی

  در میان انواع معرفی شده از میکروسکوپ الکترونی، دو نوع عبوری و روبشی مهم‌تر هستند و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف به خصوص صنعت پزشکی و آزمایشگاهی بیشتر است. در میکروسکوپ روبشی، الکترون‌ها با اثرگذاری بر الکترون‌های موجود در نمونه تصاویر را نمایش می‌دهند. در این نوع از میکروسکوپ‌های الکترونی، تولید تصویر با کمک اسکن سطحی انجام می‌شود. در نوع مقابل یا میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری اما تصویر با عبور دادن پرتوها از سطح و داخل نمونه نمایش داده می‌شود.

  تصویر مرتبط با میکروسکوپ الکترونی چیست؟ در سایت هلدینگ KTG

  میکروسکوپ عبوری

  در این نوع از میکروسکوپ‌های الکترونی نیاز است که نمونه تا حد امکان نازک برش داده شود تا پرتوهای الکترون بتوانند بدون هیچ مشکلی از سطح نمونه عبور کرده و تصویر را نمایش دهند. هر چقدر ضخامت نمونه دریافتی کمتر باشد، کیفیت و وضوح تصویر نمایش داده شده با کمک میکروسکوپ الکترونی بیشتر می‌شود.

  نحوه کار با میکروسکوپ‌های الکترونی

  برای استفاده از این میکروسکوپ ابتدا باید نمونه را آماده کرد. اگر نمونه فلزی باشد و رسانایی کمی داشته باشد، یک لایه نازک از فلزی رسانا روی آن قرار می‌گیرد و در صورتی که نمونه سلولی جانوری باشد مستقیما زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد. در مرحله بعد لنز میکروسکوپ الکترونی تنظیم می‌شود و تابش آغاز می‌شود. هر چقدر ضخامت نمونه کمتر باشد، عبور الکترون‌ها از نمونه راحت‌تر انجام شده و تصویر دریافتی نهایی، وضوح بهتر و بیشتری خواهد داشت.

  برای کار با این نوع میکروسکوپ نکاتی هم وجود دارد که باید به آن توجه داشت و  از جمله آن‌ها می‌توان به حساسیت بالای این میکروسکوپ‌ها اشاره کرد. حساسیت میکروسکوپ‌های الکترونی نسبت به ضربه یا عدم احتیاط در استفاده بیشتر است و در صورت هرگونه آسیب تعمیر و سرویس آن‌ها هزینه زیادی خواهد داشت. کار با این میکروسکوپ کاملا تخصصی است و تنها باید توسط اپراتورهایی که با این ابزار آشنایی کامل دارند، انجام شود.

  قیمت

  برای خرید میکروسکوپ آزمایشگاهی و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

  فروش میکروسکوپ الکترونی در هلدینگ ktg

  بیشتر مراکز فروشنده یا تولید کننده لوازم صنعتی آزمایشگاهی، فروشنده میکروسکوپ الکترونی هم هستند. البته به دلیل حساسیت بالای این دستگاه و نقش کیفیت در عملکرد آن، در صورت نیاز به خرید این کار را تنها باید از فروشندگان معتبر و مجاز انجام داد. یکی از بهترین مراکز برای خرید این میکروسکوپ کاربردی هلدینگ ktg است.

  در مرکز ما تمام ابزارهای آزمایشگاهی مانند میکروسکوپ با بهترین کیفیت ارائه می‌شوند. همچنین متخصصین ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات در زمینه خود دستگاه، نحوه خرید یا کار با آن هستند. به علاوه در مجموعه ما تلاش می‌شود که بهترین قیمت باری میکروسکوپ و دیگر محصولات در نظر گرفته شود.

  نتیجه گیری

  میکروسکوپ الکترونی یکی از نمونه های پر کاربرد میکروسکوپ است که عمده تفاوت آن با دیگر انواع میکروسکوپ در نحوه تابش نور به نمونه مورد نظر است. این میکروسکوپ ها برای دقیق تر نشان دادن وضعیت نمونه  پرتویی از الکترون های شتاب دار استفاده می کنند. یکی دیگر از برتری های این دستگاه نسبت به دیگر انواع میکروسکوپ در کیفیت وضوح تصاویر است. طول موج پرتوی الکترون در مقایسه با طول موج فوتون های نور مرئی صد هزار مرتبه کوچک تر است. به همین جهت این نوع میکروسکوپ ها قدرت آشکارسازی بیشتری دارند.

   

  این تجهیزات با قدرت تفکیک بالای خود می توانند ریزترین ساختارها و بافت های نمونه را مشخص کنند. به همین جهت میکروسکوپ الکترونی بیشترین کارایی را در آزمایشات مهمی همچون بافت شناسی، نمونه های بیولوژیکی، صنایع غذایی و دارویی دارد. این میکروسکوپ ها را می توان در انواع عبوری، روبشی، انعکاسی، گسیل میدانی و تونلی روبشی تهیه کرد.

   

  حرف آخر

  میکروسکوپ الکترونی ابزاری تخصصی و مهم در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام هر چه بهتر آزمایشات و دریافت دقیق‌ترین نتایج به آن نیاز دارند. تاثیر این ابزار در نتیجه‌گیری بهتر و بیشتر از نمونه‌های آزمایشگاهی بسیار زیاد است. البته زمانی می‌توان دقیق‌ترین نتایج را از این دستگاه دریافت کرد که نوع با کیفیت آن خریداری و استفاده شود. در این مطلب به طور کامل این میکروسکوپ را معرفی کردیم و در مورد انواع مدل‌ها و کاربرد آن نیز صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد در صورت نیاز به خرید این میکروسکوپ به سایت ما مراجعه کنید تا علاوه بر خرید بهترین نوع این ابزار، در زمینه خرید این محصول هم راهنمایی شوید.

  سوالات متداول

  به طور کلی این تجهیزات شامل چهار بخش اصلی می شوند که عبارتند از: تفنگ الکترونی، لنزهای مخصوص الکترومغناطیسی، نگهدارنده نمونه، سیستم مشاهده گر و ضبط تصاویر

  آن چیزی که سبب تمایز و برتری میکروسکوپ الکترونی شده است مزایایی است که این محصول به همراه دارد. با تهیه یک میکروسکوپ الکترونی و استفاده از آن در پروسه تحقیقات و تست های آزمایشگاهی می توان از امتیازات زیر بهره ‌مند شد:

  ·        قابلیت بزرگنمایی بالای نمونه

  ·        وضوح و کیفیت بسیار بالا در نشان دادن جزئیات نمونه

  ·        ایجاد شرایطی برای بررسی دقیق تر نمونه مورد نظر و مطالعه در حوزه های وسیع تر

  معمولاً برای ساخت و نگهداری این تجهیزات نیاز به هزینه های بالایی است. همچنین برای استفاده از میکروسکوپ الکترونی بایستی شرایط ویژه ای را مهیا کرد تا نتایج کاملاً دقیق و درست حاصل شوند. به عنوان مثال محیط آزمایش بایستی بدون لرزش باشد. همچنین برای خنثی کردن میدان های مغناطیسی بایستی از سیستم های خاصی استفاده کرد. در واقع بررسی نمونه مورد نظر می بایست در یک فضای خلاء انجام شود. 

   عوامل متعددی در قیمت این تجهیزات نقش دارند. برندهای مختلفی در زمینه ساخت میکروسکوپ الکترونی فعالیت می کنند. با توجه به اعتبار برند تولید کننده، کیفیت ساخت محصول، استانداردهای به کار رفته در تولید، میزان دقت عمل میکروسکوپ، نوع میکروسکوپ و نحوه عملکرد آن قیمت های متفاوتی برای محصول در نظر گرفته می شود.

  Admin
  Admin

  دیدگاهتان را بنویسید

  8 + 12 =

  تجهیزات آزمایشگاهی
  مقالات
  لیلا

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

    معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

  ادامه مطلب »