میکروسکوپ الکترونی چیست؟

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟

مقدمه میکروسکوپ الکترونی

یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها یا مراکزی مانند کارخانجات صنایع غذایی، تست و بررسی نمونه‌های مختلف است. این کار با کمک ابزارهای مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها میکروسکوپ الکترونی است. ماهیت کلی این ابزار هم مانند دیگر انواع میکروسکوپ است و با کمک لنز و قطعاتی که دارد تصاویر را در اندازه بزرگ‌تر و تا جایی که تصویر با جزئیات کامل مشخص باشد، نمایش می‌دهد. البته این نوع میکروسکوپ تفاوت‌هایی هم با میکروسکوپ‌های عادی مانند میکروسکوپ نوری دارد که برای آشنایی با آن‌ها ابتدا باید با خود این میکروسکوپ آشنا شد. در ادامه به معرفی این ابزار کاربردی آزمایشگاهی می‌پردازیم.

میکروسکوپ از نوع الکترونی چیست؟

میکروسکوپ وسیله‌ای آشنا برای همه ما است. حتی اگر این وسیله را از نزدیک ندیده باشیم و تجربه کار با آن را هم نداشته باشیم با کاربرد و ماهیت آن آشنایی داریم. میکروسکوپ ابزاری است که با کمک عدسی و ساختار مخصوص خود، اجسام بسیار ریز که با چشم غیرمسلح امکان مشاهده آن‌ها وجود ندارد را واضح می‌کند. این وسیله بیشتر در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود و با کمک آن، انواع بافت گیاهی و جانوری تجزیه می‌شود. میکروسکوپ‌ انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها میکروسکوپ الکترونی است.

برای اینکه جزئیات چیزی که در زیر عدسی میکروسکوپ قرار می‌گیرد به طور دقیق مشخص باشد نیاز است که نوری به آن نمونه تابیده شود. در میکروسکوپ‌های الکترونی این نور به وسیله الکترون‌های شتاب‌دار تامین می‌شود. در واقع به جای استفاده از یک منبع نورانی، تابش با الکترون انجام می‌شود که تاثیر زیادی در وضوح و کیفیت تصویر دریافتی دارد. با کمک میکروسکوپ‌های الکترونی ساختار، بافت داخلی و بخش‌های مختلف سلول‌ها از هر نوعی بهتر و دقیق‌تر مشاهده می‌شود.

تصویر مرتبط با میکروسکوپ الکترونی چیست؟ در سایت هلدینگ KTG

کاربرد میکروسکوپ‌های الکترونی چیست؟

کاربرد اصلی میکروسکوپ الکترونی نمایش تصویر نمونه با بزرگنمایی یک میلیون برابر بیشتر از میکروسکوپ نوری است. به علاوه این نوع میکروسکوپ وضوح بیشتری هم دارد و قدرت آشکارسازی آن نسبت به میکروسکوپ نوری چندین برابر است. بزرگنمایی بیشتر، وضوح بالاتر تصویر تا حد زیاد و امکان مشاهده جزئیات بیشتر از نمونه از جمله کاربردها و مزایای استفاده از این نوع میکروسکوپ هستند.

از این وسیله در آزمایشگاه‌های علوم زیستی، پزشکی، بافت شناسی و.. استفاده می‌شود. این میکروسکوپ همچنین ابزاری برای کارخانجات صنعتی مانند تولید دارو یا مواد خوراکی برای بررسی کنترل کیفیت مواد تولید شده است. با استفاده از این ابزار می‌توان انواع مختلفی از نمونه‌ها را مشاهده کرد. از ریزترین ذرات مانند میکروارگانیسم‌ها گرفته تا بلوارها با این نوع میکروسکوپ به خوبی قابل مشاهده و بررسی هستند.

انواع میکروسکوپ از نوع الکترونی

میکروسکوپ الکترونی دارای انواع مختلفی است. هر نوع از این وسیله در کیفیت نهایی و عملکرد کلی با هم متفاوت هستند. از انواع مختلف این محصول کاربردی و مهم در آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری
  • میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی
  • میکروسکوپ‌های الکترونی گسیل میدانی
  • میکروسکوپ‌های الکترونی انعکاسی
  • میکروسکوپ‌های الکترونی تونلی روبشی

میکروسکوپ روبشی

در میان انواع معرفی شده از میکروسکوپ الکترونی، دو نوع عبوری و روبشی مهم‌تر هستند و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف به خصوص صنعت پزشکی و آزمایشگاهی بیشتر است. در میکروسکوپ روبشی، الکترون‌ها با اثرگذاری بر الکترون‌های موجود در نمونه تصاویر را نمایش می‌دهند. در این نوع از میکروسکوپ‌های الکترونی، تولید تصویر با کمک اسکن سطحی انجام می‌شود. در نوع مقابل یا میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری اما تصویر با عبور دادن پرتوها از سطح و داخل نمونه نمایش داده می‌شود.

تصویر مرتبط با میکروسکوپ الکترونی چیست؟ در سایت هلدینگ KTG

میکروسکوپ عبوری

در این نوع از میکروسکوپ‌های الکترونی نیاز است که نمونه تا حد امکان نازک برش داده شود تا پرتوهای الکترون بتوانند بدون هیچ مشکلی از سطح نمونه عبور کرده و تصویر را نمایش دهند. هر چقدر ضخامت نمونه دریافتی کمتر باشد، کیفیت و وضوح تصویر نمایش داده شده با کمک میکروسکوپ الکترونی بیشتر می‌شود.

نحوه کار با میکروسکوپ‌های الکترونی

برای استفاده از این میکروسکوپ ابتدا باید نمونه را آماده کرد. اگر نمونه فلزی باشد و رسانایی کمی داشته باشد، یک لایه نازک از فلزی رسانا روی آن قرار می‌گیرد و در صورتی که نمونه سلولی جانوری باشد مستقیما زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد. در مرحله بعد لنز میکروسکوپ الکترونی تنظیم می‌شود و تابش آغاز می‌شود. هر چقدر ضخامت نمونه کمتر باشد، عبور الکترون‌ها از نمونه راحت‌تر انجام شده و تصویر دریافتی نهایی، وضوح بهتر و بیشتری خواهد داشت.

برای کار با این نوع میکروسکوپ نکاتی هم وجود دارد که باید به آن توجه داشت و  از جمله آن‌ها می‌توان به حساسیت بالای این میکروسکوپ‌ها اشاره کرد. حساسیت میکروسکوپ‌های الکترونی نسبت به ضربه یا عدم احتیاط در استفاده بیشتر است و در صورت هرگونه آسیب تعمیر و سرویس آن‌ها هزینه زیادی خواهد داشت. کار با این میکروسکوپ کاملا تخصصی است و تنها باید توسط اپراتورهایی که با این ابزار آشنایی کامل دارند، انجام شود.

قیمت

برای خرید میکروسکوپ آزمایشگاهی و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

فروش میکروسکوپ الکترونی در هلدینگ ktg

بیشتر مراکز فروشنده یا تولید کننده لوازم صنعتی آزمایشگاهی، فروشنده میکروسکوپ الکترونی هم هستند. البته به دلیل حساسیت بالای این دستگاه و نقش کیفیت در عملکرد آن، در صورت نیاز به خرید این کار را تنها باید از فروشندگان معتبر و مجاز انجام داد. یکی از بهترین مراکز برای خرید این میکروسکوپ کاربردی هلدینگ ktg است.

در مرکز ما تمام ابزارهای آزمایشگاهی مانند میکروسکوپ با بهترین کیفیت ارائه می‌شوند. همچنین متخصصین ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات در زمینه خود دستگاه، نحوه خرید یا کار با آن هستند. به علاوه در مجموعه ما تلاش می‌شود که بهترین قیمت باری میکروسکوپ و دیگر محصولات در نظر گرفته شود.

حرف آخر

میکروسکوپ الکترونی ابزاری تخصصی و مهم در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام هر چه بهتر آزمایشات و دریافت دقیق‌ترین نتایج به آن نیاز دارند. تاثیر این ابزار در نتیجه‌گیری بهتر و بیشتر از نمونه‌های آزمایشگاهی بسیار زیاد است. البته زمانی می‌توان دقیق‌ترین نتایج را از این دستگاه دریافت کرد که نوع با کیفیت آن خریداری و استفاده شود. در این مطلب به طور کامل این میکروسکوپ را معرفی کردیم و در مورد انواع مدل‌ها و کاربرد آن نیز صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد در صورت نیاز به خرید این میکروسکوپ به سایت ما مراجعه کنید تا علاوه بر خرید بهترین نوع این ابزار، در زمینه خرید این محصول هم راهنمایی شوید.

sobhani
sobhani

این پست دارای 4 نظر است

  1. video porno

    I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

دیدگاهتان را بنویسید

کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اتوکلاو رومیزی چیست؟
مقالات
sobhani

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و

ادامه مطلب »
اسپکتروفتومتر چیست؟ کاربرد و انواع
مقالات
sobhani

اسپکتروفتومتر چیست؟

اسپکتروفتومتر چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟ اختراع اسپکتروفتومتر یا طیف سنج، یک انقلاب منحصر به فرد در زمینه شناخت خواص نوری مواد ایجاد کرد. این اختراع به

ادامه مطلب »