اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاو رومیزی چیست؟

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و بهداشت افراد باید که تمام لوازم خود را استریل کند. امروزه و با کمک اتوکلاوها استریل کردن و از بین بردن میکروب‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر شده است. باتوجه به اهمیت اتوکلاوها و استفاده کردن از آن‌ها در صنعت پزشکی و دندانپزشکی، این دستگاه‌ها امروزه مورد محبوبیت بسیاری قرار گرفته است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا به صورت کامل به توضیح درباره اتوکلاو ها بپردازیم و به پرسش رایج اتوکلاو رومیزی یا اتوکلاو دندانپزشکی چیست پاسخ دهیم.

 اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاوها یکی از اجزای مهم و جدانشدنی در هر کلینیک دندانپزشکی و مراکز درمانی هستند که فرایند استریل کردن را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام می‌دهد. در روش‌های سنتی پزشکان با حرارت دادن و یا استفاده از الکل سعی می‌کردند تا دستگاه‌های خود را استریل کنند اما این روش‌ها نیز به صورت کامل نمی‌توانست میکروب‌زدایی کند و علاوه بر آن دقت عمل بالایی نیز نداشت.

امروزه اتوکلاوها با استفاده از فشار بخار آب قوی و دمای بالا، فرایند استریل کردن را انجام می‌دهد. این دستگاه در یک محفظه سر بسته قرار گرفته و دمایی بیش از صد درجه دارد. دستگاه اتوکلاو می‌تواند تمام میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد. علاوه بر استفاده اتوکلاوها در صنعت شیمیایی، دارویی و دندانپزشکی از این دستگاه در مواردی، در صنعت غذایی نیز استفاده می‌شود.

کاربرد اتوکلاو رومیزی

کاربرد اتوکلاو رومیزی چیست؟

بسیاری از صاحبان مشاغل و دندانپزشکان در هنگام خرید با سوال کاربرد اتوکلاو رومیزی چیست رو به رو می‌شوند که ما در ادامه به توضیح کامل جواب این پرسش می‌پردازیم.

اتوکلاوها در محدوده وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این استفاده، بستگی به موقعیت کاری صاحبان اتوکلاو دارد. این دستگاه‌ها دارای اشکال و ابعاد مختلفی هستند که یکی از این اشکال، شکل رومیزی آن است. از اتوکلاو رومیزی، بیشتر در مراکز دندانپزشکی استفاده می‌شود زیرا دندانپزشکان ابزار مختلفی دارند که روزانه مجبور به استفاده از همه آن‌ها برای افراد مختلف هستند. اتوکلاو رومیزی در ابعادی مناسب جهت کار دندانپزشکان، در مطب‌هایشان و بر روی میز قرار می‌گیرد. از این دستگاه جهت استریل‌کردن ابزار و پاکسازی لوازم درمانی استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که این دستگاه سرعت و عملکرد بالایی دارد در وقت شما بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

همچنین از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده در سنتزهیدروترمال
  • استفاده در دامپزشکی‌ها به جهت استریل کردن لوازم درمانی حیوانات
  • استفاده در صنعت شیمیایی به جهت استریل کردن پوشش ها و پکلانش لاستیک
  • استریل کردن لوازم آرایشی و سرنگ‌های تتو
قیمت

انواع اتوکلاو رومیزی چیست ؟

یکی از پرسش‌هایی که ممکن است هنگام خرید اتوکلاو با آن مواجه شوید این است که انواع اتوکلاو رومیزی چیست و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ اتوکلاوها به جهت استفاده گسترده در انواع موقعیت‌های پزشکی و صنعت شیمیایی، دارای قدرت‌ها و تجهیزات متنوعی هستند. این تنوع استفاده باعث شده است که انواعی از اتوکلاوها در سه کلاس N و S و B به شرح زیر ساخته شوند.

کلاس N
اتوکلاوهای کلاس N دارای استانداردهای متفاوتی هستند و برای استریل کردن پارچه‌ها و یا کاغذهای بهداشتی یا آزمایشگاهی از آن استفاده نمی‌شود. طبق تجهیزات و سیستم اتوکلاوهای رومیزی کلاس N، این دستگاه صرفا برای استریل کردن ابزار و وسایل جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاس S
اتوکلاو کلاسS، یکی از پرمصرف‌ترین اتوکلاوها است و از آن برای استریل کردن دو دسته ابزار استفاده می‌شود. دسته نخست ابزارآلات جامد بدون پوشش و دسته دوم ابزارآلات جامد پوشش‌دار است. این اتوکلاو برای استریل کردن انواع پارچه‌ها، گاز تک لایه بهداشتی و انواع ابزارآلات جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاس B اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاو نوع B یکی دیگر از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع اتوکلاوها است که تمام وسایل از جمله انواع مختلف مواد نساجی و ابزار دارای سوراخ  مدل B و مدل A را استریل می‌کند. اتوکلاو رومیزی کلاس B دارای پمپ وکیوم است که قدرت ایجاد خلاء۰/۹- بار را دارد. این قدرت ایجاد خلاء، پاسخ تفاوت دو گروه قبلی اتوکلاو با کلاس B اتوکلاو رومیزی چیست، است که به آن اشاره کردیم.

نحوه استفاده از محصول اتوکلاو رومیزی چیست؟

در ابتدای کار باید اتوکلاو خود را به برق وصل کنید. اتوکلاوها با برق 220 ولت و قدرت فرکانس 50 هرتز کار می‌کنند. نکته قابل توجه این است که جریانات برق دارای نوسان هستند و نوساناتی با قدرت180 تا 220 ولت برای دستگاه شما خطرناک نیست و مشکلی ایجاد  نمی‌کند اما اگر این نوسانات بیش از مقدار گفته شده بود بهتر است که از یک ترانسفورماتور استفاده کنید تا این جریان را به اعتدال برساند.

برای استریل کردن ابتدا درب اتوکلاو را باز کنید و سینی را که لبه آن در دستگاه مشخص است را بیرون بکشید. وسایل را بصورت پک شده در کیسه های مخصوص، در سینی بگذارید و درب را کامل ببندید. نکته قابل توجه این است که در صورتیکه دستگاه شما به میزان لازم آب نداشته باشد صفحه نمایشگر ارور، روشن می‌شود و این به معنی خاموش بودن LED مربوط به کمبود آب است.

پس از چک کردن میزان آب اتوکلاو و تنظیم آن، زمان میزان استریل را بر روی صفحه مانیتور تنظیم کنید و سپس کلید روشن  را فشار دهید. بعد از آن، کار دیگری لازم نیست که انجام دهید و اتوکلاو به صورت اتومات فرایند استریل کردن را انجام می‌دهد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمام دستگاه‌های اتوکلاو پس از مدتی نیاز به سرویس مجدد دارند و در صورت بروز هر مشکل خودتان به تنهایی اقدام به تعمیر نکنید و حتما از متخصص دستگاه کمک بگیرید.

فروش اتوکلاو رومیزی در هلدینگ ktg

باتوجه به موارد گفته شده امیدواریم که پاسخ سوال اتوکلاو رومیزی چیست را گرفته باشید. یکی از فاکتورهای مهم که کیفیت و سلامت دستگاه شمارا تضمین می‌کند این است که محصول باکیفیت و استاندارد خریداری کنید که دقت و سرعت لازم را جهت استریل کردن لوازم شما داشته باشد. همانگونه که پیش‌تر هم به آن اشاره شد دستگاه‌های اتوکلاو بیشتر در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین جهت بسیار دارای حساسیت هستند.

 هلدینگ ktg با ارائه 3 مدل از اتوکلاوهای داندانپزشکی به شرح اتوکلاو دندانپزشکی 30 لیتری دیجیتال رومیزی ایرانی، اتوکلاو دندانپزشکی 18 لیتری دیجیتال رومیزی و اتوکلاو دندانپزشکی  23 لیتری دیجیتال رومیزی که دارای یک سال گارانتی و ده ماه خدمات پس از فروش است، بهترین و به روزترین اتوکلاوها را ارائه می‌کنند.

سوالات متداول مربوط به اتوکلاو رومیزی:

  • اتوکلاو رومیزی چیست؟

    با کمک اتوکلاوها استریل کردن و از بین بردن میکروب‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر شده است. باتوجه به اهمیت اتوکلاوها و استفاده کردن از آن‌ها در صنعت پزشکی و دندانپزشکی، این دستگاه‌ها امروزه مورد محبوبیت بسیاری قرار گرفته است.

sobhani
sobhani

این پست دارای 3 نظر است

  1. situs porno

    Good post. I be taught something tougher on completely different blogs everyday. It can always be stimulating to read content from other writers and observe a bit of one thing from their store. I?d choose to use some with the content on my weblog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

دیدگاهتان را بنویسید

کوره آزمایشگاهی
مقالات
sobhani

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی((laboratory Furnace یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های عمومی و تخصصی است. از آن‌جایی که این محصول خدمات تخصصی بسیاری ارائه می‌دهد و دارای

ادامه مطلب »
میکروسکوپ الکترونی چیست؟
مقالات
sobhani

میکروسکوپ الکترونی چیست؟

جامع ترین بررسی میکروسکوپ های الکترونی از نظر انواع و کاربرد | میکروسکوپ الکترونی چیست؟ مقدمه میکروسکوپ الکترونی یکی از فعالیت‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »
دستگاه آب مقطرساز چیست؟
مقالات
sobhani

دستگاه آب مقطر ساز چیست؟

دستگاه آب مقطرساز آب مقطر یکی از مواد اولیه در آزمایشگاه‌ها است که برای انجام بیشتر آزمایشات به عنوان یکی از مواد اولیه ترکیب، در

ادامه مطلب »
اسپکتروفتومتر چیست؟ کاربرد و انواع
مقالات
sobhani

اسپکتروفتومتر چیست؟

اسپکتروفتومتر چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟ اختراع اسپکتروفتومتر یا طیف سنج، یک انقلاب منحصر به فرد در زمینه شناخت خواص نوری مواد ایجاد کرد. این اختراع به

ادامه مطلب »