اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاو رومیزی چیست؟

 

امروزه استریل کردن یکی از ارکان جدایی ناپذیر حوزه بهداشت است و هر مرکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط است برای حفظ سلامت و بهداشت افراد باید که تمام لوازم خود را استریل کند. امروزه و با کمک اتوکلاوها استریل کردن و از بین بردن میکروب‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر شده است. باتوجه به اهمیت اتوکلاوها و استفاده کردن از آن‌ها در صنعت پزشکی و دندانپزشکی، این دستگاه‌ها امروزه مورد محبوبیت بسیاری قرار گرفته است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا به صورت کامل به توضیح درباره اتوکلاو ها بپردازیم و به پرسش رایج اتوکلاو رومیزی یا اتوکلاو دندانپزشکی چیست پاسخ دهیم.

 اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاوها یکی از اجزای مهم و جدانشدنی در هر کلینیک دندانپزشکی و مراکز درمانی هستند که فرایند استریل کردن را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام می‌دهد. در روش‌های سنتی پزشکان با حرارت دادن و یا استفاده از الکل سعی می‌کردند تا دستگاه‌های خود را استریل کنند اما این روش‌ها نیز به صورت کامل نمی‌توانست میکروب‌زدایی کند و علاوه بر آن دقت عمل بالایی نیز نداشت.

امروزه اتوکلاوها با استفاده از فشار بخار آب قوی و دمای بالا، فرایند استریل کردن را انجام می‌دهد. این دستگاه در یک محفظه سر بسته قرار گرفته و دمایی بیش از صد درجه دارد. دستگاه اتوکلاو می‌تواند تمام میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد. علاوه بر استفاده اتوکلاوها در صنعت شیمیایی، دارویی و دندانپزشکی از این دستگاه در مواردی، در صنعت غذایی نیز استفاده می‌شود.

کاربرد اتوکلاو رومیزی

کاربرد اتوکلاو رومیزی چیست؟

بسیاری از صاحبان مشاغل و دندانپزشکان در هنگام خرید با سوال کاربرد اتوکلاو رومیزی چیست رو به رو می‌شوند که ما در ادامه به توضیح کامل جواب این پرسش می‌پردازیم.

اتوکلاوها در محدوده وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این استفاده، بستگی به موقعیت کاری صاحبان اتوکلاو دارد. این دستگاه‌ها دارای اشکال و ابعاد مختلفی هستند که یکی از این اشکال، شکل رومیزی آن است. از اتوکلاو رومیزی، بیشتر در مراکز دندانپزشکی استفاده می‌شود زیرا دندانپزشکان ابزار مختلفی دارند که روزانه مجبور به استفاده از همه آن‌ها برای افراد مختلف هستند. اتوکلاو رومیزی در ابعادی مناسب جهت کار دندانپزشکان، در مطب‌هایشان و بر روی میز قرار می‌گیرد. از این دستگاه جهت استریل‌کردن ابزار و پاکسازی لوازم درمانی استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که این دستگاه سرعت و عملکرد بالایی دارد در وقت شما بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

همچنین از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده در سنتزهیدروترمال
  • استفاده در دامپزشکی‌ها به جهت استریل کردن لوازم درمانی حیوانات
  • استفاده در صنعت شیمیایی به جهت استریل کردن پوشش ها و پکلانش لاستیک
  • استریل کردن لوازم آرایشی و سرنگ‌های تتو
قیمت

انواع اتوکلاو رومیزی چیست ؟

یکی از پرسش‌هایی که ممکن است هنگام خرید اتوکلاو با آن مواجه شوید این است که انواع اتوکلاو رومیزی چیست و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ اتوکلاوها به جهت استفاده گسترده در انواع موقعیت‌های پزشکی و صنعت شیمیایی، دارای قدرت‌ها و تجهیزات متنوعی هستند. این تنوع استفاده باعث شده است که انواعی از اتوکلاوها در سه کلاس N و S و B به شرح زیر ساخته شوند.

اتوکلاو رومیزی
اتوکلاو رومیزی

کلاس N
اتوکلاوهای کلاس N دارای استانداردهای متفاوتی هستند و برای استریل کردن پارچه‌ها و یا کاغذهای بهداشتی یا آزمایشگاهی از آن استفاده نمی‌شود. طبق تجهیزات و سیستم اتوکلاوهای رومیزی کلاس N، این دستگاه صرفا برای استریل کردن ابزار و وسایل جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاس S
اتوکلاو کلاسS، یکی از پرمصرف‌ترین اتوکلاوها است و از آن برای استریل کردن دو دسته ابزار استفاده می‌شود. دسته نخست ابزارآلات جامد بدون پوشش و دسته دوم ابزارآلات جامد پوشش‌دار است. این اتوکلاو برای استریل کردن انواع پارچه‌ها، گاز تک لایه بهداشتی و انواع ابزارآلات جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاس B اتوکلاو رومیزی چیست؟

اتوکلاو نوع B یکی دیگر از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع اتوکلاوها است که تمام وسایل از جمله انواع مختلف مواد نساجی و ابزار دارای سوراخ  مدل B و مدل A را استریل می‌کند. اتوکلاو رومیزی کلاس B دارای پمپ وکیوم است که قدرت ایجاد خلاء۰/۹- بار را دارد. این قدرت ایجاد خلاء، پاسخ تفاوت دو گروه قبلی اتوکلاو با کلاس B اتوکلاو رومیزی چیست، است که به آن اشاره کردیم.

نحوه استفاده از محصول اتوکلاو رومیزی چیست؟

در ابتدای کار باید اتوکلاو خود را به برق وصل کنید. اتوکلاوها با برق 220 ولت و قدرت فرکانس 50 هرتز کار می‌کنند. نکته قابل توجه این است که جریانات برق دارای نوسان هستند و نوساناتی با قدرت180 تا 220 ولت برای دستگاه شما خطرناک نیست و مشکلی ایجاد  نمی‌کند اما اگر این نوسانات بیش از مقدار گفته شده بود بهتر است که از یک ترانسفورماتور استفاده کنید تا این جریان را به اعتدال برساند.

برای استریل کردن ابتدا درب اتوکلاو را باز کنید و سینی را که لبه آن در دستگاه مشخص است را بیرون بکشید. وسایل را بصورت پک شده در کیسه های مخصوص، در سینی بگذارید و درب را کامل ببندید. نکته قابل توجه این است که در صورتیکه دستگاه شما به میزان لازم آب نداشته باشد صفحه نمایشگر ارور، روشن می‌شود و این به معنی خاموش بودن LED مربوط به کمبود آب است.

پس از چک کردن میزان آب اتوکلاو و تنظیم آن، زمان میزان استریل را بر روی صفحه مانیتور تنظیم کنید و سپس کلید روشن  را فشار دهید. بعد از آن، کار دیگری لازم نیست که انجام دهید و اتوکلاو به صورت اتومات فرایند استریل کردن را انجام می‌دهد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمام دستگاه‌های اتوکلاو پس از مدتی نیاز به سرویس مجدد دارند و در صورت بروز هر مشکل خودتان به تنهایی اقدام به تعمیر نکنید و حتما از متخصص دستگاه کمک بگیرید.

فروش اتوکلاو رومیزی در هلدینگ ktg

باتوجه به موارد گفته شده امیدواریم که پاسخ سوال اتوکلاو رومیزی چیست را گرفته باشید. یکی از فاکتورهای مهم که کیفیت و سلامت دستگاه شمارا تضمین می‌کند این است که محصول باکیفیت و استاندارد خریداری کنید که دقت و سرعت لازم را جهت استریل کردن لوازم شما داشته باشد. همانگونه که پیش‌تر هم به آن اشاره شد دستگاه‌های اتوکلاو بیشتر در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین جهت بسیار دارای حساسیت هستند.

اتوکلاو دندان پزشکی
اتوکلاو دندان پزشکی

 هلدینگ ktg با ارائه 3 مدل از اتوکلاوهای داندانپزشکی به شرح اتوکلاو دندانپزشکی 30 لیتری دیجیتال رومیزی ایرانی، اتوکلاو دندانپزشکی 18 لیتری دیجیتال رومیزی و اتوکلاو دندانپزشکی  23 لیتری دیجیتال رومیزی که دارای یک سال گارانتی و ده ماه خدمات پس از فروش است، بهترین و به روزترین اتوکلاوها را ارائه می‌کنند.

نتیجه گیری

اتوکلاو رومیزی تحول بزرگی در صنعت استریل کردن تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، دارویی، غذایی و… ایجاد کرده است. به کمک این دستگاه می توان عملیات پاکسازی و استریل کردن تجهیزات بهداشتی و آزمایشگاهی را با دقت و کیفیت بسیار بالایی انجام داد. به دلیل کاربردهای گسترده اتوکلاو رومیزی در صنایع پزشکی به این دستگاه ها اتوکلاو طبی یا کلینیکال نیز گفته می شود. این دستگاه ها به یک برد الکترونیکی هوشمند مجهز هستند که فرایند پاکسازی و میکروب زدایی تجهیزات را با استانداردهای بالایی انجام می دهد. این تجهیزات از ایمنی بالایی برخوردار هستند و در ظرفیت های گوناگونی به بازار عرضه می شوند.

 

 

سوالات متداول

این دستگاه ‌ها کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند و می ‌توان از آن ها در صنایع مختلف، آزمایشگاه ها، مطب ها،کلینیک ها و حتی منازل استفاده کرد. این دستگاه ها مجهز به قفل حرارتی و ایمنی هستند. دارای شیر اطمینان استاندارد می باشند. محفظه این دستگاه ها از جنس استیل باکیفیت ساخته شده که طول عمر و دوام آن ها را تا حد زیادی افزایش داده است. اتوکلاوهای رومیزی برای مصارف کم و متوسط در صنایع مختلف از جمله صنعت پزشکی قابلیت استفاده داشته و در حجم های ۲۳ و ۳۰ لیتری عرضه می‌شوند.

 از آن جایی که دستگاه های اتوکلاو رومیزی از نظر مشخصات فنی و ظرفیت در انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند و کاربردهای متنوعی در صنایع دارند، قیمت گذاری آن ها به شکل های متفاوتی انجام می شود. روش ساخت محصول و تکنولوژی های به کار رفته در تولید آن، ظرفیت دستگاه و برند تولید کننده و همچنین نوع کاربری دستگاه اتوکلاو رومیزی در قیمت آن موثر هستند. بهترین راه برای استعلام قیمت این محصولات مراجعه به فروشگاه های معتبر آنلاین است.

از آن جایی که عملیات استریل کردن و میکروب زدایی تجهیزات در برخی از صنایع از حساسیت بیشتری برخوردار است لازم است در زمان خرید دستگاه اتوکلاو رومیزی نکاتی را مد نظر داشته باشید تا محصول دقیقا همان چیزی باشد که انتظارش را دارید و عملکرد مطلوبی از خود به نمایش بگذارد. از مهم ترین نکات در خرید اتوکلاو رومیزی عبارتند از: توجه به شرکت سازنده محصول، بررسی مدت زمان لازم برای عملیات استریل کردن تجهیزات، حجم و ظرفیت دستگاه، تجهیزات جانبی دستگاه، کیفیت ساخت قطعات و محفظه دستگاه،گارانتی ها و ضمانت نامه های محصول، خدمات پس از فروش محصول، متعارف بودن قیمت کالا با توجه به کیفیت ساخت آن

 

Admin
Admin

دیدگاهتان را بنویسید

13 + 9 =

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »