تجهیزات آزمایشگاه لبنیات

تجهیزات آزمایشگاه آنالیز لبنی و فرآورده های شیر  از کمپانی های معتبر داخلی و خارجی را در این صفحه مشاهده می فرمایید.

تجهیزات آزمایشگاه لبنی

آزمایشات شیر و فرآورده های لبنی :

آزمایشات شیر و فرآورده های لبنی نقش مهمی در حصول اطمینان از کیفیت محصولات لبنی ایفا می کند. اطمینان از عدم وجود میکروب، باقیمانده آنتی بیوتیک و سایر آلاینده ها در شیر و فرآورده های لبنی بسیار ضروری است. ایمنی مواد غذایی، حصول اطمینان از روال آماده سازی، انتقال و نگهداری مواد غذایی به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری و صدمات ناشی از مواد غذایی در مصرف کننده نهایی می باشد.

از مزرعه تا کارخانه تا بشقاب غذا، محصولات غذایی ممکن است در طول سفر خود از طریق زنجیره تأمین با هر نوع خطرات سلامتی روبرو شوند. بنابراین در هر مرحله از چرخه تولید با بررسی و آزمایشات بر روی نمونه ها می توان خطرات انتقال آلودگی را به حداقل رساند.

تجهیزات آزمایشگاه آنالیز لبنی :

برای تجهیز آزمایشگاه خود می توانید لیست تجهیزات مورد نیاز خود را از طریق واتساپ یا ایمیل اعلام بفرمایید یا از قسمت لیست قیمت تجهیزات آزمایشگاهی مورد نظر خود را مشاهده کنید

توصیف شیر:

شیر منبعیغنیشده ازپروتئین و قند و املاح و ویتامینهاست و مهمترینعاملدر مسمومیت انسانهامحسوب میشودبسیاری ازبیماریهای واگیردارازجمله :سل ,       تب مالت،تیفوئید،عفونتهای استرپتوکوکی وازطریق شیرمنتقل میشوند . در حالت معمول نباید انتظار داشت که جمعیت مشخصی از میکروارگانیسمها وجود داشته باشند و یا  شیر دارای فلور طبیعی باشد.در شرایط ایدهآل شیر باید استریل باشد.

لبنیات :

لبنیات به آن دسته از مواد غذایی گفته می‌شود که بر پایه شیر هستند. معمولاً ماده اولیه تولید انواع لبنیات، شیر گاو است. اما گاهی از شیر سایر پستانداران همچون بز، گوسفند، گاومیش، و …استفاده می‌شود. کارخانه یا مجموعه ای که در آن محصولات لبنی تولید می‌شود، کارخانه لبنیات یا لبنیاتی خوانده می‌شود.

محصولات لبنی می‌تواند برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز یا آلرژی به شیر دارند مشکلاتی ایجاد کند. افزایش بی‌رویه محصولات لبنی می‌تواند باعث افزایش کلسترول و چربی‌های اشباع در بدن شده، و باعث بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های خطرناک شود. برخلاف تصور عموم، مصرف لبنیات باعث تولید مخاط و تشدید علائم سرماخوردگی یا آسم نمی‌شود.

تجهیزات آزمایشگاه لبنی

 نمونه گیری از شیر :

نمونه ایی كه برای آزمایش انتخاب می شود ، باید در بر گیرنده تمام خصوصیات شیر مورد آزمایش باشد و نمونه گیری به طریقی انجام گیرد كه شیر به میكروب ها و مواد شیمیایی آلوده نشود . یكی از آزمایش های متداولی كه در كارخانه های شیر انجام می گیرد ، اندازه گیری چربی شیر است .

گاهی اوقات ، در كارگاه های بستنی سازی ، شیر خشك كنی ، پنیر سازی و … برای تعیین قیمت شیر ، میزان مواد جامد آن نیز اندازه گیری می شود .

علاوه بر این ، شیر در موارد زیر نیز ، تحت آزمایش قرار می گیرد :

1- شرایط جمع آوری و نگهداری شیر ، قبل از تحویل به كارخانه

2- احتمال افزوده شدن آب به شیر

3- كیفیت پاستوریزه شدن و استریلیزه شدن شیر

به علت وجود اختلاف بین وزن مخصوص سرم و چربی شیر ، گلبولهای چربی شیر ، دائماً در سطح قرار می گیرند . بنابر این همیشه قبل از نمونه گیری باید شیر را كاملاً مخلوط كرد . برای این كار ، اگر مقدار شیر زیاد نباشد ، آن را از یك پیمانه به پیمانه دیگر می ریزند . برای حجم های زیاد ، از همزن استفاده می كنند .

در مورد تانك های بزرگ شیر ، باید به وسیله نمونه بردار مخصوص از چند قسمت تانك نمونه های كوچك برداشته و سپس آن ها را با یكدیگر مخلوط كرد .

به هنگام نمونه گیری ، باید به نكات زیر توجه نمود :

1- برای نمونه گیری از ظروف استیل استفاده نمود

2- دستها نمیز و خشك باشد

3- نمونه باید فوراً سرد و خشك شود و در دمای 4/4درجه نگهداری شود . همچنین باید از یخ زدن نمونه جلوگیری كرد . درجه حرارت شیر باید در تمام قسمت های نمونه گیری یادداشت شود .

4- باید نمونه گیر را قبل از وارد كردن به شیر ، با محلول ضد عفونی كننده شست .

  اندازه گیری چربی شیر به روش ژربر

اساس آزمایش :

چربی موجود در شیر به صورت ذراتی است كه توسط غشای پروتئینی احاطه شده است . در این روش ، با پاره كردن غشا پروتئینی با كمك اسید سولفوریك غلیظ ، ذرات چربی را آزاد كرده و سپس با استفاده از نیروی گریز از مركز ، این ذرات را جمع آوری كرده و در لوله استاندارد ( چربی سنج ) اندازه گیری می كنیم . در این آزمایش ، از الكل ایزو آمیلیك برای پیشگیری از تشكیل ذرات ذغالی و همچنین تسریع عمل اسید ، استفاده می شود .

مواد شیمیایی

1- اسید سولفوریك : باوزن مخصوص 815/1 و دمای 15 درجه یا اسید سولفوریك 90 -91%

2- الكل آمیلیك : باید خالص و بی رنگ باشد .

هلدینگ KTG ارائه دهنده ی انواع دستگاه های مورد نیاز صنایع مختلف و تجهیزات لبنی می باشد.

گروه K.T.G با هدف تضمین کیفی و رضایتمندی مشتریان، کالاهای مورد درخواست را از

کمپانی های معتبر داخلی و همچنین کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی

براساس استاندارد مورد تایید و کیفیت بالا، تهیه و ارائه می دهد.

به علاوه تعمیر و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی خود را به متخصصین و کارشناسان ما بسپارید.

لطفا جهت اخذ مشاوره و خرید تجهیزات آزمایشگاه آنالیز لبنی با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.