دسته‌های محصولات

تجهیزات تخصصی

دسته: دستگاه تعیین نقطه ذوب

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

قیمت دستگاه نقطه ذوب

قیمت دستگاه نقطه ذوب موجود در هلدینگ KTG از کمپانی های مختلف آلمانی ,انگلیسی و چینی را در این صفحه ملاحظه می فرمایید.

فروش انواع دستگاه نقطه ذوب

دستگاه نقطه ذوب برای تعیین نقطه ذوب مواد کاربرد دارد. با کمک آن هویت و خلوص ترکیبات براساس نقطه ذوب تعیین می‌شود، تمام  عناصر و ترکیبات دارای دمای خاصی هستند که در آن نقطه ذوب می‌شود. دستگاه اندازه‌گیری سریع و آسان در هر محدوده دمایی با دقت فراوان، تکرار‌پذیری و حداقل خطا انجام می‌دهد. برای کار با دستگاه در ابتدا دمای ابتدایی و انتهایی و سرعت گرمایش وارد کرده و بعد از زدن دکمه مورد نظر دستگاه به صورت کاملا اتومات شروع به کار کرده  و دمای ابتدا، انتها، تاریخ، زمان و مقدار نقطه ذوب برروی نمایشگر دستگاه نمایش داده می‌شود.

مایعات و جامدات از آن جهت مشابه یکدیگرند که هردو در حالتی فشرده قرار دارند و ذرات این دو نسبت به گازها بسیار به هم نزدیک هستند. البته مایعات،‌ به دلیل جاری بودن، شکل ظرف را به خود می‌گیرند اما این مورد در جامدات صدق نمی‌کند. ذرات بیشتر جامدات با یک نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و حرکت هر اتم، یون یا مولکول در جامد، محدود به حرکت ارتعاشی است.زمانی که یک جامد را حرارت می‌دهیم، ذرات تشکیل‌دهنده آن شروع به ارتعاش می‌کنند. در اثر این ارتعاش، ماده مورد نظر انرژی جنبشی جذب می‌کند. در نهایت، آرایش منظم ذرات جامد از بین می‌رود و جامد شروع به ذوب شدن خواهد کرد.

نقطه ذوب دمایی است که در آن، یک جامد شروع به ذوب شدن می‌کند. در نقطه ذوب یک جامد، که یک تغییر فیزیکی است، ارتعاش تخریبی ذرات، بر نیروهای جاذبه حاکم در یک جامد غلبه می‌کنند. جامدات همچنین «تراکم‌ناپذیر»‌ (Incompressible) هستند.

لازم به ذکر است که این مواد جزو چگال‌ترین مواد در بین حالت‌های مختلف ماده به شمار می‌آیند. نمک طعام (سدیم کلرید) ترکیبی یونی متشکل از تعداد زیادی پیوند قدرتمند یونی است. این ماده در 801 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. یخ، با فرمول شیمیایی یک ترکیب مولکولی است که مولکول‌های آن توسط پیوندهای هیدروژنی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

با وجود اینکه پیوند هیدروژنی جزو قوی‌ترین پیوند بین‌مولکولی شناخته می‌شود اما قدرت این پیوند، بسیار کمتر از پیوند یونی است به طوریکه نقطه ذوب یخ،‌ صفر درجه است. نقطه ذوب یک جامد با نقطه انجماد یک مایع برابر است. در این دما،‌ حالت‌های جامد و مایع با یکدیگر در تعادل قرار دارند. این تعادل برای آب در صفر درجه اتفاق می‌افتد.

زمانی که از واژه جامد استفاده می‌کنیم، معمولا به ماده‌ای اشاره داریم که در دمای اتاق به حالت جامد قرار داشته باشد. البته مواد مختلف،‌ نقطه ذوب متفاوتی دارند. گازها در دماهای بسیار بسیار پایین به جامد تبدیل و مایعات تنها زمانی که دما به اندازه کافی پایین باشد، منجمد می‌شوند. دلایل مختلفی برای تعیین نقطه ذوب وجود دارند. نقطه ذوب در شناسایی مواد و همچنین مشخص کردن خلوص نسبی یک نمونه موثر است.

استفاده از نقطه ذوب در مشخص کردن یک ماده

از آن‌جایی که نقطه ذوب ترکیب، یک ثابت فیزیکی قلمداد می‌شود، از آن می‌توان برای مشخص کردن جامدی ناشناخته استفاده کرد. کافی است تا نگاهی به جداول نقطه ذوب مواد بیاندازیم و آن را با عدد بدست آمده از آزمایشات خود مقایسه کنیم.

البته به هنگام بررسی این موضوع باید دقت داشت که نمی‌توان به سادگی و تنها با بررسی نقطه ذوب، به ماهیت یک جامد پی برد. ترکیبات بسیاری از مواد آلی وجود دارند که دمای ذوب آن‌ها کم‌تر از 250 درجه سانتی‌گراد است و بعید نیست که این دمای ذوب در مواردی با دیگر مواد هم‌پوشانی داشته باشد.

در نتیجه، نمی‌توان نقطه ذوب را به عنوان داده‌ای قابل استناد برای ماهیت یک ماده در نظر گرفت. البته در برخی موارد، مخصوصا زمانی که در حال بررسی فرآورده‌های یک واکنش شیمیایی هستیم، نقطه ذوب می‌تواند نقش مهمی در شناخت نوع ماده داشته باشد. به طور مثال، فرآورده‌های احتمالی در فرآیند «نیتراسیون» (Nitration) بنزآلدهید عبارتند از:

۳،۲ یا ۴-نیتروبنزآلدهید. از آن‌جایی که این فرآورده‌ها نقطه ذوب متفاوتی دارند، در صورت خلوص جامد حاصل، به کمک نقطه ذوب آن می‌توان نوع فرآورده را تعیین کرد.

لطفا برای مشاهده صفحه قیمت تجهیزات آزمایشگاهی روی لینک کلیک نمایید.

 ردیف

قیمت دستگاه نقطه ذوب

کمپانی
1DT  تعیین نقطه ذوب چشمی پرتابل KSP1N-1 Kruss
2FA  تعیین نقطه ذوب نیمه اتومات قابل نصب به کامپیوتر M3000 Kruss
3FA تعیین نقطه ذوب فول اتومات قابل نصب به کامپیوتر M5000 Kruss
4FA تعیین نقطه ذوب 5 درجه بالای دمای محیط تا 400°   Mp120 Hanon
5FA تعیین نقطه ذوب دمای محیط تا 400°c با قابلیت تنظیم شیب  Mp470 Hanon
6KTFD دستگاه تعیین نقطه ذوب  1101D Electrotermal
7KTFD  دستگاه تعیین نقطه ذوبIA9100 Electrotermal
8KTFD  دستگاه تعیین نقطه ذوبIA9200 Electrotermal
9KTFD  دستگاه تعیین نقطه ذوبIA9300 Electrotermal

مکانیسم دستگاه  چیست؟

ابتدا اشعه با طول موج ثابت توسط دستگاه به نمونه می‌تابد و به فتوسل دستگاه نمی‌رسد. در هنگام ذوب اشعه از نمونه موردنظر می‌گذرد و به فتوسل دستگاه می‌رسد و زمانی‌که اشعه به فتوسل دستگاه نقطه ذوب برخورد می‌کند و دما  به عنوان نقطه ذوب ثبت می‌شود. کمپانی‌های معتبری مانند Hanon و Kruss از تولید‌کننده انواع این کالا با بهترین کیفیت و پیشرفته ترین تکنولوژی می‌باشند.

دستگاههای ارائه شده دارای یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش هستند. لطفا جهت استعلام قیمت و اخذ مشاوره با کارشناسان ما  تماس فرمایید.