دسته‌های محصولات

تجهیزات تخصصی

دسته: دستگاه CODمتر

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

آشنایی با دستگاه اندازه گیری cod متر
دستگاه Cod متر یکی از ابزارهای اندازه گیری کیفیت آب از نظر میزان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی است. Cod پارامتری برای اندازه گیری میزان آلاینده های آلی و معدنی در آب است. این اندازه گیری با بررسی میزان اکسیژن لازم جهت انجام واکنش شیمیایی و تجزیه این آلاینده ها انجام می شود.

در بسیاری از صنایع نیاز است تا آنالیز دقیقی نسبت به کیفیت آب انجام شود. به عنوان مثال در تصفیه خانه های آب شهری، پساب کارخانه ها یا آزمایشگاه های کنترل کیفی در مراکز تولید نوشیدنی لازم است تا پارامترهای مربوط به آب را بطور مداوم بررسی کنند.
مفهوم cod یا اکسیژن مورد نیاز شیمیایی
Cod آزمونی است که به وسیله آن می توان مقدار کل مواد آلی موجود در آب را شناسایی کرد. برای این آزمون از اکسنده های قوی همچون دی کرومات پتاسیم استفاده می کنند. دی کرومات به علت قدرت بالای اکسید کنندگی خود می تواند تمام مواد آلی موجود در آب را از بین ببرد.

پس از انجام واکنش تنها مواد موجود در نمونه شامل آب، دی اکسید کربن و دی کرومات اضافه خواهد بود. با اندازه گیری میزان دی کرومات مصرف شده در این واکنش می توان میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسایش مواد آلی موجود در آب را بدست آورد. این مقدار که به آن cod گفته می شود معرف میزان مواد آلی موجود در آب است بطوریکه هر چه میزان cod بیشتر باشد میزان آلاینده های آلی در آب هم بیشتر است.

روش تعیین میزان cod آب
برای تعیین میزان cod باید نمونه های موجود را در ظروف مخصوص ریخته و سپس آن را رقیق کرد. در مرحله بعد ماده اکسنده، که معمولا دی کرومات پتاسیم است، به همراه کاتالیزور مناسب به ظرف اضافه می شود.

برای هر چه سریعتر انجام شدن فرآین اکسایش، ظرف حاوی نمونه را در راکتور cod حرارت می دهند. این کار باعث می شود تا سرعت واکنش افزایش پیدا کند و آماده سازی نمونه هر چه سریعتر انجام شود.

در انتها نمونه آماده شده را برای اندازه گیری میزان cod وارد دستگاه اسپکتروفتومتر می کنند. با استفاده از اسپکتروفتومتر و منحنی کالیبراسیون می توان میزان دی کرومات مصرفی را اندازه گرفته و با توجه به آن مقدار cod را مشخص کرد.

مزایای استفاده از دستگاه cod متر
یکی از مزیت های اصلی دستگاه Cod متر سرعت بالای انجام واکنش توسط این دستگاه است. با استفاده از این دستگاه می توان فرآیند نمونه گیری تا دریافت نتایج را تنها در چند ساعت انجام داد.

نکته بعدی در مورد دستگاه های Cod متر جدید امکان اندازه گیری چندین پارامتر مختلف توسط دستگاه است. در این دستگاه ها علاوه بر پارامتر cod می توان آلاینده های دیگر موجود در آب مانند آمونیاک، کلر و نیترات را هم اندازه گیری کرد.
قیمت دستگاه Cod متر
دستگاه های cod متر موجود در بازار ایران توسط شرکت های وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی عرضه می شوند. این دستگاه ها بسته به شرکت سازنده و ویژگی های مربوط به دستگاه دارای قیمت های متفاوتی هستند. به عنوان مثال شرکت  HANNA آمریکا یا HACH آلمان جزء برندهای مطرح در زمینه تولید Cod متر در دنیا هستند که محصولاتشان در بازار داخلی ایران نیز وجود دارد.