دسته‌های محصولات

تجهیزات تخصصی

دسته: دستگاه BOD متر

برای مشاهده قیمت و اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، روی آن کلیک کنید. 

آشنایی با دستگاه اندازه گیری  BOD متر
دستگاه bod متر یک دستگاه اندازه گیری است که به طور گسترده ای در آزمایشگاه های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. Bod یا همان Biochemical Oxygen Demand به معنی میزان مصرف بیوشیمیایی اکسیژن است که توسط میکرو ارگانیسم های موجود در آب استفاده می شود.

در آزمایشگاه های آب و فاضلاب با اندازه گیری پارامتر Bod میزان تمیزی آب را از نظر وجود میکرو ارگانیسم ها بررسی می کنند. در واقع هر چه میزان Bod اندازه‌گیری شده کمتر باشد به معنی عدم وجود باکتری و سالمتر بودن آب است.
انواع کاربردهای BOD متر در صنعت
دستگاه های Bod متر را می توان در تمامی آزمایشگاه های بررسی آب و فاضلاب پیدا کرد. در واقع هر مجموعه ای که با سلامت آب سر و کار دارد باید پارامتر Bod را مورد اندازه گیری قرار دهد.

از دستگاه bod متر در بررسی میزان سلامت آب شهری، واحد تصفیه فاضلاب کارخانجات و سایر مراکز تحقیقاتی که بر روی آب پژوهش می کنند استفاده می شود.

نحوه اندازه‌ گیری میزان BOD آب
برای اندازه ‌گیری پارامتر Bod به دو نمونه اولیه نیاز داریم. این دو نمونه باید از نظر استاندارد های آزمایش کاملا یکسان بوده و در شرایط مشابهی نگهداری شوند.

در ابتدا پارامتر Bod برای نمونه اول اندازه‌ گیری می شود. پس از گذشت چند روز میزان Bod را برای نمونه دوم نیز اندازه گیری می کنند. اختلاف مقادیر اندازه گیری شده از دو نمونه میزان مصرف اکسیژن توسط میکرو ارگانیسم های موجود در آب را نشان می دهد. این اختلاف هر چه کمتر باشد به معنی سالمتر بودن آب و عدم وجود میکروب و سایر میکرو ارگانیسم ها در آن است.
انواع مدل های Bod متر موجود در بازار
دستگاه های اندازه گیری  Bodمتر جزء وسایل آزمایشگاهی وارداتی محسوب می شوند. اکثر نمونه های موجود در بازار داخلی ایران ساخت شرکت های آلمانی همچون HACH و آکوالیتیک هستند. این دستگاه ها قابلیت اندازه گیری خودکار نمونه ها را داشته و نتایج را بطور مستقیم پردازش می کنند.

در دستگاه های bod متر جدید دیگر از فشار سنج های جیوه ای برای اندازه گیری فشار اکسیژن استفاده نمی شود. در نتیجه کار با این دستگاه ها راحت تر است و خطر کمتری را برای انسان و محیط زیست ایجاد می کند.
قیمت انواع دستگاه BOD متر
از آنجایی که دستگاه های Bod متر جزء وسایل آزمایشگاهی وارداتی محسوب می شوند، قیمت آنها تحت تاثیر مستقیم نرخ ارز قرار می گیرد. علاوه بر این قیمت نمونه های موجود در بازار، از نظر داشتن امکانات مختلف، با هم متفاوت است.

دستگاه های Bod متر جدید امکان اندازه گیری همزمان چندین نمونه را دارند. این دستگاه ها، که از قیمت بالاتری نسبت به نمونه های قدیمی برخوردارند، دارای صفحات نمایش گرافیکی بوده و تمام فرآیند اندازه گیری را بطور اتوماتیک انجام می دهند.

عامل دیگر تعیین کننده قیمت دستگاه BOD متر شرکت عرضه کننده آن است. در ایران شرکت های متعددی اقدام به واردات این دستگاه می کنند که هر شرکت بسته به فرآیند واردات و سایر هزینه های خود، قیمت تمام شده متفاوتی را برای آن در نظر می گیرد.