مواد و لوازم آزمایشگاهی

مواد و لوازم آزمایشگاهی

مواد و لوازم آزمایشگاهی

لوازم آزمایشگاهی یکی از مهم ترین وسایل در آزمایشگاه های شیمی و زیستی است. برای کار در آزمایشگاه ها و انجام واکنش های شیمیایی لازم است که با تجهیزات و لوازم آزمایشگاه آشنا شوید و به خوبی هر یک از آن ها را بشناسید و بدانید برای چه کاری کاربرد دارند. در این مطلب قصد داریم بخش کوچکی از ظروف آزمایشگاهی را به شما معرفی کنیم. بنابراین تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

لیست لوازم آزمایشگاهی

لیست قیمت مواد و لوازم آزمایشگاهی
لیست قیمت مواد و لوازم آزمایشگاهی

در این قسمت لیستی از پرکاربردترین مواد و لوازم آزمایشگاهی را به شما ارائه می دهیم:

لوله آزمایش

لوله های آزمایش یکی از لوازم مهم آزمایشگاه ها هستند که برای نگهداری و همچنین گرم کردن محلول ها و مایعات به کار می روند. البته باید دقت داشت که تنها یک سوم لوله را برای گرم کردن مایع یا محلول مورد نظر پر کرد. این لوله ها معمولا ته گرد هستند، چرا که در مقابل گرمای مستقیم آتش نمی شکنند.

لوله سانتریفیوژ مخروطی
لوله سانتریفیوژ مخروطی

برس لوله یا لوله شور

لوله شور نوعی برس مخصوص است که برای شستن و تمیز کردن دیواره های درونی لوله آزمایش به کار می رود.

جا لوله آزمایش

جا لوله یک وسیله چوبی یا پلاستیکی و یا فلزی است که برای نگهداری لوله آزمایش از آن استفاده می شود. در واقع زمانی که اپراتور می خواهد لوله آزمایش را حرارت دهد، با این وسیله لوله را روی آتش نگه می دارد.

جالوله ای پلاستیکی
جالوله ای پلاستیکی

لیوان آزمایشگاهی یا بشر

بشر دارای دو نوع لوله شیشه ای و گاها پلاستیکی است که برای برداشتن حجم معینی از مایعات و همچنین گرم کردن محلول ها و یا تهیه محلول و حل کردن مواد با یک دیگر و انتقال مواد استفاده می شود. بشرها از نظر ظرفیت و گنجایش، با هم متفاوت هستند. برای گرم کردن، تبخیر، صاف کردن و غیره می توان آن را روی سه پایه یا توری نسوز قرار داد.

ارلن مایر

ارلن مایر یک ظرف شیشه ای مخروطی شکل است که برای گرم کردن محلول و مایعات و یا نگهداری و همزدن مخلوط ها در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیف

قیف یک وسیله شیشه ای یا پلاستیکی است که برای انتقال مایعات از ظرفی به ظرف دیگر که دهانه کوچک دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دیگری از قیف ها وجود دارند که برای جدا کردن مایعاتی که با یک دیگر مخلوط نمی شوند کاربرد دارد.

قیف دکانتور
قیف دکانتور

بوته چینی

بوته چینی یک ظرف مخروطی شکل است که دیواره های داخلی و خارجی آن کاملا صاف و صیقلی هستند. هان طور که از نام آن مشخص است این ظورف چینی هستند و درپوش هم دارند. این وسیله برای حرارت دادن مواد تا دماهای بسیار بالا و یا سوزاندن و ذوب کردن مواد، اندازه گیری تعیین آب تبلور نمک ها و همچنین خشک کردن یا پختن مواد در داخل کوره های الکتریکی یا روی چراغ بنزن مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول چینی

کپسول چینی هم برای تبخیر سریع محلول ها و مایعات و یا ذوب کردن مواد جامد و گرفتن آب تبلور کاربرد دارد. از این ظرف می توان به عنوان ظروف توزین و یا برای تعیین قابلیت محلول شدن مواد دیگر استفاده کرد. این کپسول ها ته گرد و کاسه مانند هستند و در لبه آن ها یک شیار وجود دارد تا مایعات به راحتی از آن ریخته شوند.

چراغ گازی

چراغ های گازی یا بنزن یک دریچه هوا دارند که زمانی که از آن استفاده نمی کنیم باید ای دریچه را ببندیم تا آتش درون آن زردتر و سرد تر شود و بتوان به راحتی آن را مشاهده کرد و خطری ایجاد نشود.

دسیکاتور

دسیکاتور یک محفظه عایق برای نگهداری موادی همچون کبالت کلرید است. در داخل این محفظه موادی به نام دسیکانت وجود دارد که می تواند مانع جذب رطوبت توسط ماده نگهداری شده، شود. از آن جایی که اگر درب این ظرف باز شود، مواد درون آن در مواجه با هوا قرار می گیرند، از آن برای نگهداری فلزات قلیایی که به سرعت با هوا واکنش می دهند، استفاده نمی شود.

انبرک

انبرک ها در آزمایشگاه ها برای گرفتن وسایلی به کار می رود که حمل یا لمس آن وسیله با دست کار خطرناکی است. انبرک مخصول حمل بشر ها یا لوله های آزمایش هستند.

ترازو
ترازو

از ترازو برای وزن کردن مواد شیمیایی به کار می رود. مواد شیمایی هیچ گاه نمی توانند به طور مستقیم روی ترازو قرار گیرند و همیشه با وسایلی همچون شیشه ساعت وزن می شوند. ترازوهای آزمایشگاهی را نباید حرکت داد، چرا که این وسیله در محلی که قرار دارند کالیبره شده اند. برای وزن کردن مواد باید ابتدا ظرف خالی را روی ترازو قرار داد و سپس دکمه ZERO را فشار داد و بعد مواد مورد نظر را روی شیشه ریخت.

نتیجه گیری

ما در این مطلب چند مورد از مهم ترین لوازم آزمایشگاهی را به شما معرفی کردیم. هر کدام از لوازمی که نام بردیم از نظر ویژگی ، کیفیت و مشخصات فنی و برندی که آن ها را تولید کرده است، با هم متفاوت هستند. از این رو ممکن است در سایت های مختلف قیمت های متفاوتی را مشاهده کنید. برای تهیه و خرید مواد و لوازم آزمایشگاهی و همچنین انواع تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی می توانید با کارشناسان ما در سایت ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

کارکنان و اپراتورهایی که در آزمایشگاه ها هستند برای آزمایش کردن مواد شیمیایی و زیستی نیاز به یک سری ملزومات آزمایشگاهی دارند تا بتوانند به نتایج علمی دست یابند که به آن ها لوازم آزمایشگاهی می گویند.

بشر، ارلن مایر، لوله شور، هاون چینی، بوته چینی، کپسول چینی، قیف، شیشه ساعت، دسیکاتور، چرا گازی یا الکلی، اسپاتول، آبفشان، همزن شیشه ای، بورت، بالن ته گرد، بالن ته صاف، بالن تقطیر، بالن حجم سنجی و غیره.

همان طور که اشاره کردیم لوازم آزمایشگاهی شامل موارد بسیار زیادی می شود که هر کدام از آن ها کیفیت و ویژگی های خاص خود را دارند و ممکن است ایرانی یا خارجی باشند. به همین دلیل نمی توان یک قیمت ثابت برای آن در نظر گرفت.

لیلا
لیلا

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »