تجهیزات آزمایشگاهی

دستگاه و تجهیزات آزمایشگاه

تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی مجموعه ای از دستگاه ها و ابزارهای آزمایشگاهی است که شناخت و آشنایی با آن ها برای هر دانشجو و کارآموزی که قرار است در آزمایشگاه کار کند، امری لازم و ضروری است. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی در مورد تجهیزات آزمایشگاهی به شما ارائه دهیم. بنابراین تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

منظور از تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

تجهیزات آزمایشگاهی به مجموعه ای از ابزار و دستگاه ها آزمایشگاهی می گویند که محققین و دانشمندان می توانند به واسطه آن پژوهش های تحقیقاتی خود را انجام دهند. تجهیزاتی که در آزمایشگاه ها وجود دارند بنا بر نوع کاربرد و عملکرد، ممکن است با تجهیزات یک آزمایشگاه دیگر متفاوت باشند. بیشتر دانشجویان رشته های علوم آزمایشگاهی، علوم پایه و محققین و دانشمندان برای این که بتوانند با داده های جمع آوری شده خود تعامل برقرار کنند، نیاز دارند تا آن ها را در آزمایشگاه ها با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی معتبر و با کیفیت آزمایش کنند. در ادامه هر یک از تجهیزات آزمایشگاهی را معرفی می کنیم و به طور جداگانه آن ها را توضیح می دهیم.

انواع تجهیزات آزمایشگاهی

در یک تقسیم بندی کلی تجهیزات آزمایشگاهی را می توان به 5 گروه مختلف دسته بندی کرد:

سکوبندی آزمایشگاهی

سکوبندی در آزمایشگاه به این معنا است که برای چینش دستگاه های آزمایشگاهی مختلف، فضایی مجزا و مناسب به همراه ملزومات و لوازم آزمایشگاهی آماده می کنند. در واقع اگر بخواهیم به زبان ساده تر آن را توضیح دهیم باید بگوییم که به مجموعه کابینت بندی و میزهای کاری در آزمایشگاه سکوبندی گفته می شود. از نظر کارشناسان فنی اولین کاری که باید برای راه اندازی یک آزمایشگاه انجام داد، ایجاد سکوبندی است.

سکوبندی انواع مختلفی دارد که شامل سکوبندی یک طرفه و سکوبندی دو طرفه می شود. اجزای مختلف سکوبندی هم شامل میز شستشو، سینک آزمایشگاهی، میز توزین آزمایشگاهی و کابینت آژمایشگاهی است.

سکو بندی در آزمایشگاه
سکو بندی در آزمایشگاه

هود آزمایشگاهی

هودهای آزمایشگاهی یکی دیگر از تجهیزات مهم هستند که می توانند برای کارکنان آزمایشگاه ایمنی ایجاد کنند و از جان آن ها محافظت کنند. هودهای آزمایشگاهی می توانند از اپراتورها و محیط آزمایشگاه در برابر عوامل شیمیایی، میکروبی، ویروسی، بخارات اسیدی و همچنین انواع مواد سوزاننده و قلیایی و سایر بخارات بیهوش کننده و بی حس کننده که از فعل و انفعالات شیمیایی و یا حلال ها و مواد سرطان زا محافظت کند.

علاوه بر آن هود آزمایشگاهی می تواند ذرات معلق در هوا را جذب کند و فضای بین کابینت ها و محفظه و سکوبندی را تهویه و ضدعفونی کند. این هودها می توانند سلامتی کاربران آزمایشگاه در برابر انواع باکتری، ویروس، انگل و غیره محفوظ نگهدارند. هود آزمایشگاهی این کار را با کمک مکنده های بسیار قوی ای که در لوله های تخلیه خود دارد انجام می دهد. هود های آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند و شامل هود شیمیایی، هود کانوپی، هود میکروبی، هود لامینار کشت بافت می شود.

هود آزمایشگاهی
هود آزمایشگاهی

دستگاه های آزمایشگاهی

یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی دستگاه های آزمایشگاهی هستند که از آن ها برای انواع آزمایش ها، آنالیز و تحلیل ها، تست و اندازه گیری استفاده می کنند. دستگاه ها خود به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم بندی می شوند.

دستگاه هایی مانند آون، هات پلیت مگنت، اتوکلاو، PH متر، انکوباتور و غیره جز دستگاه های عمومی محسوب می شوند که همه آزمایشگاه ها به این دستگاه ها مجهز هستند. اما دستگاه هایی مانند اتاق رشد کشت بافت جز دستگاه تخصصی شناخته می شوند که بعضی از آزمایشگاه ها بنا بر کاربردی که دارند از این دستگاه استفاده می کنند.

وسایل آزمایشگاهی

وسایل آزمایشگاهی هم جز تجهیزات یک آزمایشگاه محسوب می شوند و تقریبا همه آزمایشگاه ها این وسایل را دارند.

لوله آزمایشگاه، برس یا لوله شور، جای لوله آزمایش، ارلن مایر، بوته چینی، کپسول چینی، چراغ گازی، چراغ الکلی، همزن شیشه ای، سوهان، بورت، استوانه مدرج، سه پایه، میله و پایه، بشر یا لیوان آزمایشگاهی، توری نسوز، پنس و غیره در دسته وسایل آزمایشگاهی قرار می گیرند.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

یکی از تجهیزات آزمایشگاهی دوش و چشم شوی آزمایشگاهی است که برای حفاظت از کارکنان و اپراتورهای آزمایشگاه در برابر خطرات وارد شده به چشم و صورت آن ها می باشد. کارکنانی که از مواد شیمایی خطرناک استفاده می کنند، باید به طور دائم از این دستگاه استفاده کنند و در همان محل چشم خود را با دقت بشویند.

نتیجه گیری

ما در این مطلب همه تجهیزات آزمایشگاهی که برای راه اندازی یک آزمایشگاه لازم و ضروری است را به شما معرفی کردیم. شما می توانید با توجه به ویژگی ها، سایز و اندازه و همچنین قابلیت هایی که هر یک از این دستگاه ها دارند، آن را برای آزمایشگاه خود خریداری کنید. برای خرید این تجهیزات و اطلاع از قیمت آن ها می توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

 

 

سوالات متداول

تجهیزات آزمایشگاهی شامل همه ابزارها و وسایل آزمایشگاهی است که محققان و دانشمندان و دانشجویان و کارآموزان رشته علوم آزمایشگاهی از آن استفاده می کنند.

تجهیزات آزمایشگاهی شامل سکوبندی، هود آزمایشگاهی، وسایل آزمایشگاهی، دستگاه های آزمایشگاهی و غیره هستند.

قیمت این تجهیزات در بازه های مختلف زمانی متفاوت است و بنا بر کیفیتی که دارند و این که ممکن است از برندهای مختلف ایرانی یا خارجی باشد، قیمتشان متفاوتی دارند.

لیلا
لیلا

دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزات آزمایشگاهی
مقالات
لیلا

معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

  معرفی تجهیزات آزمایشگاهی   تجهیزات آزمایشگاهی گروه گسترده‌ای از وسایل و دستگاه‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های مختلف برای انجام تجربیات، تحقیقات علمی، اندازه‌گیری و

ادامه مطلب »